Gospodarka

Pracownicy Volkswagena zatrzymali produkcję w niemal wszystkich zakładach w Niemczech

opublikowano:
VW.webp
Klienci Volkswagena dłużej poczekają na zamówione auta z powodu przerw w produkcji (Fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Dzisiaj w niemal wszystkich niemieckich fabrykach Volkswagena produkcja została wstrzymana w ramach strajku ostrzegawczego zorganizowanego przez związek zawodowy IG Metall. Protest ma na celu zwiększenie presji na zarząd w związku z nierozwiązanym konfliktem płacowym.

Pierwsze zakłady, które przerwały pracę, to fabryki w Zwickau i Wolfsburgu. W sumie strajk obejmie dziewięć z dziesięciu niemieckich zakładów Volkswagena, w tym zakłady w Hanowerze, Emden, Kassel-Baunatal, Brunszwiku, Salzgitter, Chemnitz oraz „Szklaną Manufakturę” w Dreźnie. Jedynym wyjątkiem jest fabryka w Osnabrück, która nie jest objęta obecnymi negocjacjami płacowymi.

Związek ostrzega przed eskalacją konfliktu

Według IG Metall strajki ostrzegawcze to odpowiedź na brak porozumienia w sprawie zastopowania forsowanych przez zarząd obniżek płac. „Volkswagen nie przedstawił na negocjacjach żadnej solidnej propozycji rozwiązania sporu. Strajki mają zwiększyć presję na zarząd” – powiedział Dirk Schulze, przedstawiciel IG Metall odpowiedzialny za region Berlin-Brandenburgia-Saksonia.

W większości zakładów protesty mają trwać dwie godziny na każdej zmianie. Podczas demonstracji przed główną siedzibą zarządu w Wolfsburgu przemówili liderzy związkowi, w tym Daniela Cavallo, szefowa rady zakładowej Volkswagena, oraz Thorsten Gröger, regionalny lider IG Metall w Dolnej Saksonii. Gröger zapowiedział, że jeśli zarząd nie zareaguje, „może to być jeden z najostrzejszych konfliktów, jakie Volkswagen kiedykolwiek widział”.

Straty w produkcji i odpowiedź Volkswagena

Związek szacuje, że z powodu dwugodzinnego przestoju ponad tysiąc pojazdów nie zostanie wyprodukowanych. Volkswagen podjął kroki mające na celu ograniczenie skutków protestu, w tym wprowadzenie systemu awaryjnego zapewniającego minimalne funkcjonowanie.

Produkcja w niemieckich zakładach Volkswagena była ostatnio paraliżowana na taką skalę przez strajki ostrzegawcze  w 2018 roku, kiedy w protestach brało udział ponad 50 tysięcy pracowników.

Kontekst negocjacji

W ramach obecnych negocjacji płacowych zarząd koncernu chce obniżki wynagrodzeń o 10 proc., co spotkało się z ostrym sprzeciwem związków zawodowych. Dalsze rozmowy między stronami zaplanowano na 9 grudnia.

Strajk ostrzegawczy odbywa się krótko po wygaśnięciu tzw. „klauzuli pokojowej”, która obowiązuje w trakcie negocjacji zbiorowych i zabrania organizowania protestów. IG Metall podkreśla, że jeśli nie nastąpi postęp w rozmowach, możliwa jest eskalacja działań protestacyjnych.

źr. wPolsce24 za Welt.de

Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.
Polska

Smutny rechot historii. Zapłacimy Niemcom miliony za sprzęt wojskowy

opublikowano:
1974303_5.webp
Zapłacimy Niemcom, za sprzęt wojskowy (fot. w Polsce24)
Po pół roku bezbarwnej i całkowicie biernej prezydencji Polski w Unii Europejskiej, rzecznik rządu, Adam Szłapka, ogłosił jej sukcesem program SAFE. Projekt, który de facto tworzy monopol niemieckich i francuskich firm zbrojeniowych kosztem reszty Europy, w tym Polski.