Gospodarka

Pracownicy Volkswagena zatrzymali produkcję w niemal wszystkich zakładach w Niemczech

opublikowano:
VW.webp
Klienci Volkswagena dłużej poczekają na zamówione auta z powodu przerw w produkcji (Fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Dzisiaj w niemal wszystkich niemieckich fabrykach Volkswagena produkcja została wstrzymana w ramach strajku ostrzegawczego zorganizowanego przez związek zawodowy IG Metall. Protest ma na celu zwiększenie presji na zarząd w związku z nierozwiązanym konfliktem płacowym.

Pierwsze zakłady, które przerwały pracę, to fabryki w Zwickau i Wolfsburgu. W sumie strajk obejmie dziewięć z dziesięciu niemieckich zakładów Volkswagena, w tym zakłady w Hanowerze, Emden, Kassel-Baunatal, Brunszwiku, Salzgitter, Chemnitz oraz „Szklaną Manufakturę” w Dreźnie. Jedynym wyjątkiem jest fabryka w Osnabrück, która nie jest objęta obecnymi negocjacjami płacowymi.

Związek ostrzega przed eskalacją konfliktu

Według IG Metall strajki ostrzegawcze to odpowiedź na brak porozumienia w sprawie zastopowania forsowanych przez zarząd obniżek płac. „Volkswagen nie przedstawił na negocjacjach żadnej solidnej propozycji rozwiązania sporu. Strajki mają zwiększyć presję na zarząd” – powiedział Dirk Schulze, przedstawiciel IG Metall odpowiedzialny za region Berlin-Brandenburgia-Saksonia.

W większości zakładów protesty mają trwać dwie godziny na każdej zmianie. Podczas demonstracji przed główną siedzibą zarządu w Wolfsburgu przemówili liderzy związkowi, w tym Daniela Cavallo, szefowa rady zakładowej Volkswagena, oraz Thorsten Gröger, regionalny lider IG Metall w Dolnej Saksonii. Gröger zapowiedział, że jeśli zarząd nie zareaguje, „może to być jeden z najostrzejszych konfliktów, jakie Volkswagen kiedykolwiek widział”.

Straty w produkcji i odpowiedź Volkswagena

Związek szacuje, że z powodu dwugodzinnego przestoju ponad tysiąc pojazdów nie zostanie wyprodukowanych. Volkswagen podjął kroki mające na celu ograniczenie skutków protestu, w tym wprowadzenie systemu awaryjnego zapewniającego minimalne funkcjonowanie.

Produkcja w niemieckich zakładach Volkswagena była ostatnio paraliżowana na taką skalę przez strajki ostrzegawcze  w 2018 roku, kiedy w protestach brało udział ponad 50 tysięcy pracowników.

Kontekst negocjacji

W ramach obecnych negocjacji płacowych zarząd koncernu chce obniżki wynagrodzeń o 10 proc., co spotkało się z ostrym sprzeciwem związków zawodowych. Dalsze rozmowy między stronami zaplanowano na 9 grudnia.

Strajk ostrzegawczy odbywa się krótko po wygaśnięciu tzw. „klauzuli pokojowej”, która obowiązuje w trakcie negocjacji zbiorowych i zabrania organizowania protestów. IG Metall podkreśla, że jeśli nie nastąpi postęp w rozmowach, możliwa jest eskalacja działań protestacyjnych.

źr. wPolsce24 za Welt.de

Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.