Gospodarka

Niemieccy producenci aut mają już o połowę niższe zyski niż rok temu

opublikowano:
mid-epa11745270.webp
Stoisko BMW na targach motoryzacyjnych w Tajlandii. Niemcy marzą, by sprzedawać w Azji więcej aut (Fot. PAP/EPA/Narong Sangnak)
Niemiecki przemysł motoryzacyjny przeżywa bezprecedensowy kryzys. W trzecim kwartale 2024 roku zyski operacyjne największych producentów samochodów, takich jak Volkswagen, BMW i Mercedes, spadły o prawie 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Spadek obrotów o 6 proc. do 145,4 miliarda euro wskazuje na silne problemy strukturalne, które stają się coraz bardziej widoczne i nie mogą być dłużej ignorowane.

Przemysł motoryzacyjny był od dziesięcioleci największą dumą naszych zachodnich sąsiadów, a auta takich marek jak Mercedes, BMW, Audi czy Porsche były najbardziej rozpoznawalnymi niemieckimi produktami na całym świecie. Czy to już koniec tej złotej ery? 

Nowe wyzwania dla niemieckich gigantów to między innymi rosnąca konkurencja z Chin oraz trudności w adaptacji do rynku samochodów elektrycznych, których zresztą klienci wcale nie chcą. Koszty produkcji pozostają wysokie, a technologie wymagają skomplikowanych inwestycji, co sprawia, że koncerny takie jak Ford, Bosch, Volkswagen czy Continental rozważają cięcia. W Niemczech Ford planuje zredukować 2900 miejsc pracy do 2027 roku, a Volkswagen może zamknąć kilka zakładów, co wiąże się z zagrożeniem tysięcy miejsc pracy.

Kryzys niemieckich producentów samochodów jest efektem zarówno globalnych problemów gospodarczych, jak i wyzwań strukturalnych, z którymi boryka się przemysł. Konkurencja ze strony chińskich producentów pojazdów staje się coraz silniejsza, a niemieckie marki mają trudności z dotrzymaniem kroku nowym standardom technologicznym. Koszty produkcji samochodów, szczególnie elektrycznych, są nadal wysokie. 

Według analizy EY, którą przeprowadzono na podstawie danych finansowych 16 największych producentów samochodów, niemiecka motoryzacja popełnia błędy w analizie trendów. Według ekspertów, nadchodzące lata mogą być szczególnie trudne.

Co ciekawe w wielu analizach przyczyn kryzysu wciąż pomija się wpływ europejskiej polityki klimatycznej na kłopoty producentów aut. Tymczasem fakty są takie, że Niemcy wypracowały przez lata technologiczne przewagi w segmencie aut spalinowych, ale nie mają lepszej od konkurencji technologii w obszarze aut elektrycznych.

źr. wPolsce24 za dw.com

Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.