Gospodarka

Niemieccy producenci aut mają już o połowę niższe zyski niż rok temu

opublikowano:
mid-epa11745270.webp
Stoisko BMW na targach motoryzacyjnych w Tajlandii. Niemcy marzą, by sprzedawać w Azji więcej aut (Fot. PAP/EPA/Narong Sangnak)
Niemiecki przemysł motoryzacyjny przeżywa bezprecedensowy kryzys. W trzecim kwartale 2024 roku zyski operacyjne największych producentów samochodów, takich jak Volkswagen, BMW i Mercedes, spadły o prawie 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Spadek obrotów o 6 proc. do 145,4 miliarda euro wskazuje na silne problemy strukturalne, które stają się coraz bardziej widoczne i nie mogą być dłużej ignorowane.

Przemysł motoryzacyjny był od dziesięcioleci największą dumą naszych zachodnich sąsiadów, a auta takich marek jak Mercedes, BMW, Audi czy Porsche były najbardziej rozpoznawalnymi niemieckimi produktami na całym świecie. Czy to już koniec tej złotej ery? 

Nowe wyzwania dla niemieckich gigantów to między innymi rosnąca konkurencja z Chin oraz trudności w adaptacji do rynku samochodów elektrycznych, których zresztą klienci wcale nie chcą. Koszty produkcji pozostają wysokie, a technologie wymagają skomplikowanych inwestycji, co sprawia, że koncerny takie jak Ford, Bosch, Volkswagen czy Continental rozważają cięcia. W Niemczech Ford planuje zredukować 2900 miejsc pracy do 2027 roku, a Volkswagen może zamknąć kilka zakładów, co wiąże się z zagrożeniem tysięcy miejsc pracy.

Kryzys niemieckich producentów samochodów jest efektem zarówno globalnych problemów gospodarczych, jak i wyzwań strukturalnych, z którymi boryka się przemysł. Konkurencja ze strony chińskich producentów pojazdów staje się coraz silniejsza, a niemieckie marki mają trudności z dotrzymaniem kroku nowym standardom technologicznym. Koszty produkcji samochodów, szczególnie elektrycznych, są nadal wysokie. 

Według analizy EY, którą przeprowadzono na podstawie danych finansowych 16 największych producentów samochodów, niemiecka motoryzacja popełnia błędy w analizie trendów. Według ekspertów, nadchodzące lata mogą być szczególnie trudne.

Co ciekawe w wielu analizach przyczyn kryzysu wciąż pomija się wpływ europejskiej polityki klimatycznej na kłopoty producentów aut. Tymczasem fakty są takie, że Niemcy wypracowały przez lata technologiczne przewagi w segmencie aut spalinowych, ale nie mają lepszej od konkurencji technologii w obszarze aut elektrycznych.

źr. wPolsce24 za dw.com

Gospodarka

"Dziura Tuska pustoszy budżet Polski". To odbije się na finansach nas wszystkich

opublikowano:
mid-24a30064.webp
Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak oraz posłowie PiS Mateusz Morawiecki, Zbigniew Kuźmiuk i Małgorzata Golińska podczas konferencji prasowej o dziurze budżetowej (fot. PAP/Albert Zawada)
Mamy do czynienia z największym deficytem budżetowym w historii Polski. Rząd wydaje rekordowe kwoty, jednocześnie tnąc pieniądze na służbę zdrowia, czy strategiczne inwestycje. Wystarczyło kilka miesięcy rządów tej ekipy, by sytuacja państwa drastycznie się pogorszyła.
Gospodarka

Gdzie są pieniądze z naszych podatków? KAS odbierane są narzędzia do ścigania podatkowych oszustów

opublikowano:
mid-24b07006.webp
Gdzie są nasze pieniądze z podatków panie premierze? (fot. PAP/Leszek Szymański)
"Pieniędzy nie ma i nie będzie" - te słowa Jacka Vincenta Rostowskiego, ministra finansów w drugim rządzie Donalda Tuska, na dobre przylgnęły do polityki obecnego premiera. Niestety, kolejna kadencja Platformy Obywatelskiej to znowu okres zapaści finansów publicznych. Gdzie podziały się pieniądze z naszych podatków? Pytał w Sejmie poseł PiS Zbigniew Bogucki. Jest mniejszy nacisk na walkę z przestępczością - odpowiada urzędniczka z Krajowej Administracji Skarbowej.
Gość Wiadomości

Prof. Andrzej Przyłębski w Gościu Wiadomości wPolsce24: elity europejskie są w szoku po zwycięstwie Trumpa

opublikowano:
videoframe_45784789.webp
Były ambasador Polski w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski był rozmówcą red. Michała Adamczyka w programie Gość Wiadomości wPolsce24. I jeśli wydawało się, że komentatorzy polityczni odkryli już wszelkie możliwe konsekwencje wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, to prof. Andrzej Przyłębski wskazał jeszcze wiele wątków, które warto rozważyć.
Gospodarka

Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen, skomentował wyniki finansowe koncernu. Padły słowa o "zaorywaniu"

opublikowano:
AWIK_Obajtek_30012024_34 (1).webp
Daniel Obajtek przygląda się ze smutkiem jak firma, którą rozwijał jest dziś zwijana (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Były prezes Grupy Orlen, a obecnie europoseł Daniel Obajtek skomentował wyniki finansowe jakie koncern opublikował w środę wieczorem. Fatalne dane, jakie przedstawił Orlen są drastycznie niższe od tych jakie notowała Grupa pod kierownictwem Obajtka. Szymon Hołownia mówi wprost: trzeba przekuć ten balon wielkich inwestycji związanych z marzeniami o wielkiej spółce.
Gospodarka

Daniel Obajtek dla wPolsce24: Aktualna kondycja Orlenu jest odzwierciedleniem całej Polskiej gospodarki

opublikowano:
obajtek.webp
Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen komentował na antenie wPolsce24 konferencję wynikową spółki Skarbu Państwa pod obecnym zarządem. Europoseł PiS nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do aktualnie zarządzających spółką.
Gospodarka

Gróbarczyk: Niemcy dyktują, co dla nas dobre

opublikowano:
gróbarczyk.webp
Gróbarczyk: Rząd ulega niemieckiemu dyktatowi, to niebezpieczne dla naszej gospodarki (fot. wPolsce24)
- Nowy człowiek, który będzie reprezentował zwykłych Polaków jest niezwykle potrzebny. Polsce potrzebna jest odmiana, w tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - mówił w Ekspresie Politycznym Marek Gróbarczyk, oceniając kandydaturę Karola Nawrockiego. Były minister zwrócił uwagę na gospodarcze propozycje kandydata na prezydenta.