Gospodarka

Volkswagen sprzedał fabrykę w Chinach. W tle zarzuty o wykorzystywanie robotników przymusowych

opublikowano:
vw-1665127_1280.webp
(fot. Pixabay)
Niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen sprzedał fabrykę w chińskim regionie Sinciang. Od lat budziła ona duże kontrowersje z powodu podejrzeń o korzystanie przez zakład z niewolniczej pracy Ujgurów.

Sinciang to chiński region zamieszkiwany przez muzułmańską mniejszość Ujgurów. Obrońcy praw człowieka od wielu lat alarmują, że Pekin na masową skalę łamie prawa człowieka, prześladując tamtejszych mieszkańców. Nie brakuje doniesień o obozach pracy przymusowej i obozach „reedukacyjnych”. 

Amerykanie apelują

Chiński rząd oczywiście wszystkiemu zaprzecza. Zaprzeczał też Volkswagen, oskarżany m. in. o to, że w swojej fabryce w Urumczi zatrudniał robotników przymusowych. Niemiecki dziennik „Handelsblatt" na początku roku pisał, że przy budowie toru testowego VW w mieście Turpan koncern także mógł korzystać z pracowników przymusowych.

W lutym Amerykanie zablokowali import tysięcy samochodów marki Porsche, Bentley i Audi, tłumacząc to obecnością komponentów elektronicznych wyprodukowanych w Sinciangu przez dostawcę zatrudniającego robotników przymusowych.

Jak przypomina włoski dziennik "Corriere della Sera" w maju ubiegłego roku Senat USA zwrócił się do Volkswagena z apelem o zaprzestanie działalności w Sinciangu, „gdzie rząd USA ustalił, że Komunistyczna Partia Chin dokonuje ludobójstwa na Ujgurach i innych mniejszościach etnicznych”. 

Dziwny audyt

W odpowiedzi na oskarżenia Volkswagen przeprowadził audyt, aby sprawdzić, czy w fabryce i u podwykonawców przestrzegane są prawa człowieka. W efekcie wykluczono wykorzystywanie do pracy robotników przymusowych; według brytyjskiego dziennika „Financial Times” audyt nie został jednak przeprowadzony zgodnie z międzynarodowymi standardami, ponieważ podczas przesłuchań pracownikom nie zapewniono koniecznej dyskrecji.

Dziś niemiecki koncern ogłosił sprzedaż fabryki i toru testowego. Nabywcą okazał się być Shanghai Motor Vehicle Inspection Certification (SMVIC), spółka zależna państwowej Shanghai Lingang Development Group. Cena transakcji nie została ujawniona. Decyzję o zamknięciu fabryki, otwartej przed 11 laty, uzasadniono „względami ekonomicznymi”.

źr. wPolsce24 za "Corriere della Sera"/DW

 

Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Gospodarka

Gdzie są pieniądze z naszych podatków? KAS odbierane są narzędzia do ścigania podatkowych oszustów

opublikowano:
mid-24b07006.webp
Gdzie są nasze pieniądze z podatków panie premierze? (fot. PAP/Leszek Szymański)
"Pieniędzy nie ma i nie będzie" - te słowa Jacka Vincenta Rostowskiego, ministra finansów w drugim rządzie Donalda Tuska, na dobre przylgnęły do polityki obecnego premiera. Niestety, kolejna kadencja Platformy Obywatelskiej to znowu okres zapaści finansów publicznych. Gdzie podziały się pieniądze z naszych podatków? Pytał w Sejmie poseł PiS Zbigniew Bogucki. Jest mniejszy nacisk na walkę z przestępczością - odpowiada urzędniczka z Krajowej Administracji Skarbowej.
Gość Wiadomości

Prof. Andrzej Przyłębski w Gościu Wiadomości wPolsce24: elity europejskie są w szoku po zwycięstwie Trumpa

opublikowano:
videoframe_45784789.webp
Były ambasador Polski w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski był rozmówcą red. Michała Adamczyka w programie Gość Wiadomości wPolsce24. I jeśli wydawało się, że komentatorzy polityczni odkryli już wszelkie możliwe konsekwencje wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, to prof. Andrzej Przyłębski wskazał jeszcze wiele wątków, które warto rozważyć.
Gospodarka

Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen, skomentował wyniki finansowe koncernu. Padły słowa o "zaorywaniu"

opublikowano:
AWIK_Obajtek_30012024_34 (1).webp
Daniel Obajtek przygląda się ze smutkiem jak firma, którą rozwijał jest dziś zwijana (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Były prezes Grupy Orlen, a obecnie europoseł Daniel Obajtek skomentował wyniki finansowe jakie koncern opublikował w środę wieczorem. Fatalne dane, jakie przedstawił Orlen są drastycznie niższe od tych jakie notowała Grupa pod kierownictwem Obajtka. Szymon Hołownia mówi wprost: trzeba przekuć ten balon wielkich inwestycji związanych z marzeniami o wielkiej spółce.
Gospodarka

Daniel Obajtek dla wPolsce24: Aktualna kondycja Orlenu jest odzwierciedleniem całej Polskiej gospodarki

opublikowano:
obajtek.webp
Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen komentował na antenie wPolsce24 konferencję wynikową spółki Skarbu Państwa pod obecnym zarządem. Europoseł PiS nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do aktualnie zarządzających spółką.
Gospodarka

Gróbarczyk: Niemcy dyktują, co dla nas dobre

opublikowano:
gróbarczyk.webp
Gróbarczyk: Rząd ulega niemieckiemu dyktatowi, to niebezpieczne dla naszej gospodarki (fot. wPolsce24)
- Nowy człowiek, który będzie reprezentował zwykłych Polaków jest niezwykle potrzebny. Polsce potrzebna jest odmiana, w tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - mówił w Ekspresie Politycznym Marek Gróbarczyk, oceniając kandydaturę Karola Nawrockiego. Były minister zwrócił uwagę na gospodarcze propozycje kandydata na prezydenta.