Gospodarka

Volkswagen sprzedał fabrykę w Chinach. W tle zarzuty o wykorzystywanie robotników przymusowych

opublikowano:
vw-1665127_1280.webp
(fot. Pixabay)
Niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen sprzedał fabrykę w chińskim regionie Sinciang. Od lat budziła ona duże kontrowersje z powodu podejrzeń o korzystanie przez zakład z niewolniczej pracy Ujgurów.

Sinciang to chiński region zamieszkiwany przez muzułmańską mniejszość Ujgurów. Obrońcy praw człowieka od wielu lat alarmują, że Pekin na masową skalę łamie prawa człowieka, prześladując tamtejszych mieszkańców. Nie brakuje doniesień o obozach pracy przymusowej i obozach „reedukacyjnych”. 

Amerykanie apelują

Chiński rząd oczywiście wszystkiemu zaprzecza. Zaprzeczał też Volkswagen, oskarżany m. in. o to, że w swojej fabryce w Urumczi zatrudniał robotników przymusowych. Niemiecki dziennik „Handelsblatt" na początku roku pisał, że przy budowie toru testowego VW w mieście Turpan koncern także mógł korzystać z pracowników przymusowych.

W lutym Amerykanie zablokowali import tysięcy samochodów marki Porsche, Bentley i Audi, tłumacząc to obecnością komponentów elektronicznych wyprodukowanych w Sinciangu przez dostawcę zatrudniającego robotników przymusowych.

Jak przypomina włoski dziennik "Corriere della Sera" w maju ubiegłego roku Senat USA zwrócił się do Volkswagena z apelem o zaprzestanie działalności w Sinciangu, „gdzie rząd USA ustalił, że Komunistyczna Partia Chin dokonuje ludobójstwa na Ujgurach i innych mniejszościach etnicznych”. 

Dziwny audyt

W odpowiedzi na oskarżenia Volkswagen przeprowadził audyt, aby sprawdzić, czy w fabryce i u podwykonawców przestrzegane są prawa człowieka. W efekcie wykluczono wykorzystywanie do pracy robotników przymusowych; według brytyjskiego dziennika „Financial Times” audyt nie został jednak przeprowadzony zgodnie z międzynarodowymi standardami, ponieważ podczas przesłuchań pracownikom nie zapewniono koniecznej dyskrecji.

Dziś niemiecki koncern ogłosił sprzedaż fabryki i toru testowego. Nabywcą okazał się być Shanghai Motor Vehicle Inspection Certification (SMVIC), spółka zależna państwowej Shanghai Lingang Development Group. Cena transakcji nie została ujawniona. Decyzję o zamknięciu fabryki, otwartej przed 11 laty, uzasadniono „względami ekonomicznymi”.

źr. wPolsce24 za "Corriere della Sera"/DW

 

Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.