Gospodarka

Czy to już zmierzch niemieckiej motoryzacji? Volkswagen i Mercedes zarabiają coraz mniej

opublikowano:
burned-2502_1280.webp
(Fot. Pixabay)
Niemieckie motory najwyraźniej nieco przygasły. Dwaj giganci motoryzacji — Volkswagen i Mercedes-Benz — rozpoczęli rok 2025 od solidnych hamulców. Zyski? W dół. Pewność siebie? Również na zakręcie.

Volkswagen, największy europejski producent samochodów, odnotował w pierwszym kwartale spadek zysku aż o 41 proc. - do 2,19 miliarda euro. Co ciekawe, obroty wzrosły i wyniosły 77,6 mld euro, (plus 3 proc.), ale wyraźnie widać, że zyski nie chcą za nimi nadążyć.

Co poszło nie tak?

Lista jest dłuższa niż instrukcja obsługi Passata: miliardowe opłaty specjalne, problemy na rynku chińskim, straty w segmencie baterii samochodowych, a do tego wciąż powracające widmo afery dieslowej. Do rachunku dodajmy 1,1 miliarda euro na rezerwy CO2 i restrukturyzację działu oprogramowania Cariad. Efekt? Wynik operacyjny Volkswagena spadł o 37 proc.

A to jeszcze nie koniec, bo nad koncernem wisi także widmo ceł zza oceanu, które może solidnie podkręcić koszty, jeśli Donald Trump zdecyduje się na bardziej protekcjonistyczną politykę handlową.

Mercedes też pod kreską

Drugi niemiecki potentat, Mercedes-Benz, również nie zaczyna roku z fasonem. Zysk spadł o prawie 43 proc. (do 1,73 mld euro), a sprzedaż globalna wyraźnie zwolniła. Obroty poszły w dół o 7 proc., a marża operacyjna w segmencie samochodów osobowych zmniejszyła się do 7,3 proc.

Koncern ze Stuttgartu także boleśnie odczuwa spadek popytu w Chinach, który jeszcze niedawno był dla wielu europejskich producentów motoryzacyjnych głównym silnikiem wzrostu. Teraz? Raczej hamulcem ręcznym.

Mercedes także ostrzega przed potencjalnie bolesnym ciosem z Waszyngtonu — amerykańskie cła importowe mogą solidnie przetrzepać jego wyniki finansowe, choć dokładny wpływ trudno dziś oszacować.

Czy to tylko chwilowy spadek mocy?

Obaj producenci uspokajają, że sytuacja jest pod kontrolą i "księgi zamówień się zapełniają". Ale jedno jest pewne: niemiecka motoryzacja, choć wciąż potężna, zeszła już z kursu permanentnego wzrostu. 

źr. wPolityce24 za dw.com

Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.
Polska

Smutny rechot historii. Zapłacimy Niemcom miliony za sprzęt wojskowy

opublikowano:
1974303_5.webp
Zapłacimy Niemcom, za sprzęt wojskowy (fot. w Polsce24)
Po pół roku bezbarwnej i całkowicie biernej prezydencji Polski w Unii Europejskiej, rzecznik rządu, Adam Szłapka, ogłosił jej sukcesem program SAFE. Projekt, który de facto tworzy monopol niemieckich i francuskich firm zbrojeniowych kosztem reszty Europy, w tym Polski.