Gospodarka

Czy to już zmierzch niemieckiej motoryzacji? Volkswagen i Mercedes zarabiają coraz mniej

opublikowano:
burned-2502_1280.webp
(Fot. Pixabay)
Niemieckie motory najwyraźniej nieco przygasły. Dwaj giganci motoryzacji — Volkswagen i Mercedes-Benz — rozpoczęli rok 2025 od solidnych hamulców. Zyski? W dół. Pewność siebie? Również na zakręcie.

Volkswagen, największy europejski producent samochodów, odnotował w pierwszym kwartale spadek zysku aż o 41 proc. - do 2,19 miliarda euro. Co ciekawe, obroty wzrosły i wyniosły 77,6 mld euro, (plus 3 proc.), ale wyraźnie widać, że zyski nie chcą za nimi nadążyć.

Co poszło nie tak?

Lista jest dłuższa niż instrukcja obsługi Passata: miliardowe opłaty specjalne, problemy na rynku chińskim, straty w segmencie baterii samochodowych, a do tego wciąż powracające widmo afery dieslowej. Do rachunku dodajmy 1,1 miliarda euro na rezerwy CO2 i restrukturyzację działu oprogramowania Cariad. Efekt? Wynik operacyjny Volkswagena spadł o 37 proc.

A to jeszcze nie koniec, bo nad koncernem wisi także widmo ceł zza oceanu, które może solidnie podkręcić koszty, jeśli Donald Trump zdecyduje się na bardziej protekcjonistyczną politykę handlową.

Mercedes też pod kreską

Drugi niemiecki potentat, Mercedes-Benz, również nie zaczyna roku z fasonem. Zysk spadł o prawie 43 proc. (do 1,73 mld euro), a sprzedaż globalna wyraźnie zwolniła. Obroty poszły w dół o 7 proc., a marża operacyjna w segmencie samochodów osobowych zmniejszyła się do 7,3 proc.

Koncern ze Stuttgartu także boleśnie odczuwa spadek popytu w Chinach, który jeszcze niedawno był dla wielu europejskich producentów motoryzacyjnych głównym silnikiem wzrostu. Teraz? Raczej hamulcem ręcznym.

Mercedes także ostrzega przed potencjalnie bolesnym ciosem z Waszyngtonu — amerykańskie cła importowe mogą solidnie przetrzepać jego wyniki finansowe, choć dokładny wpływ trudno dziś oszacować.

Czy to tylko chwilowy spadek mocy?

Obaj producenci uspokajają, że sytuacja jest pod kontrolą i "księgi zamówień się zapełniają". Ale jedno jest pewne: niemiecka motoryzacja, choć wciąż potężna, zeszła już z kursu permanentnego wzrostu. 

źr. wPolityce24 za dw.com

Polska

Nawrocki ostro podczas debaty: To, co dziś robi rząd Donalda Tuska, to jest odwrócony hołd pruski

opublikowano:
debata_04.webp
Karol Nawrocki podczas debaty
- Niezależnie od szerokości geograficznej, niezależnie od forum, na którym będę występował, będę mówił po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy. Tak, Polska może być partnerem, stać nas na to, nie musimy być niczyim podwykonawcą - mówił podczas debaty prezydenckiej Karol Nawrocki.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.