Gospodarka

Upadek Rafako to ogromny problem społeczny! Aż 700 osób traci pracę

opublikowano:
POL_Racibórz_Rafako.webp
Fabryka Rafako w Raciborzu (Fot. Wikipedia/Olos88)
Smutne wieści z Raciborza. Syndyk Rafako ogłosił plan przeprowadzenia do końca lutego br. zwolnień grupowych obejmujących maksymalnie 699 pracowników – poinformowała spółka w raporcie giełdowym. Decyzja jest konsekwencją trudnej sytuacji finansowej firmy, uprawomocnienia się postanowienia o jej upadłości oraz konieczności likwidacji zakładu pracy.

Zwolnienia grupowe to efekt upadłości ogłoszonej przez Sąd Rejonowy w Gliwicach 19 grudnia 2024 roku, która stała się prawomocna 21 stycznia br. Syndyk Wojciech Zymek, mimo dwumiesięcznych konsultacji z organizacjami związkowymi, nie osiągnął porozumienia w sprawie warunków zwolnień. W związku z tym wdrożono regulamin, który zakłada zakończenie okresów wypowiedzeń najpóźniej do 31 maja 2025 roku.

Likwidacja i wycofanie akcji z obrotu

Uprawomocnienie decyzji o upadłości oznacza także, że po sześciu miesiącach akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu giełdowego. Firma, będąca jednym z największych pracodawców w regionie raciborskim, zatrudniała dotąd niespełna 700 osób.

We wrześniu 2024 roku zarząd Rafako złożył wniosek o upadłość, wskazując na brak porozumienia z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Jednym z kluczowych wydarzeń, które przyczyniły się do kryzysu, było wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji dotyczących budowy bloku energetycznego w oparciu o gaz koksowniczy. Wypowiedzenie umowy, obciążenia finansowe oraz brak alternatywnych źródeł finansowania uniemożliwiły dalsze funkcjonowanie spółki.

Nadzieje na rządowy plan ratunkowy niespełnione

W grudniu ubiegłego roku pojawiły się spekulacje o możliwości ratowania Rafako przez rząd, który miał rozważać scenariusz podobny do ratowania Huty Częstochowa – z udziałem Agencji Rozwoju Przemysłu. Rafako formalnie zaprzeczyło jednak prowadzeniu takich rozmów.

Rafako, znane jako wykonawca bloków energetycznych i producent urządzeń dla energetyki, było jednym z filarów przemysłu energetycznego w Polsce. Niestety, transformacja energetyczna doprowadziła do tego, że popyt na produkty firmy, głównie wysokiej jakości kotły, dramatycznie spadł. Co ciekawe temat utrzymania produkcji w Rafako był jednym z tych, które przed wyborami w 2023 roku poruszył lider ówczesnej opozycji Donald Tusk. Obiecał on, że Rafako nie upadnie. Obietnica ta nie przetrwała nawet pół kadencji rządu, na którego czele stanął ten, który ją złożył.

źr. wPolsce24 za PAP

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.