Gospodarka

Upadek Rafako to ogromny problem społeczny! Aż 700 osób traci pracę

opublikowano:
POL_Racibórz_Rafako.webp
Fabryka Rafako w Raciborzu (Fot. Wikipedia/Olos88)
Smutne wieści z Raciborza. Syndyk Rafako ogłosił plan przeprowadzenia do końca lutego br. zwolnień grupowych obejmujących maksymalnie 699 pracowników – poinformowała spółka w raporcie giełdowym. Decyzja jest konsekwencją trudnej sytuacji finansowej firmy, uprawomocnienia się postanowienia o jej upadłości oraz konieczności likwidacji zakładu pracy.

Zwolnienia grupowe to efekt upadłości ogłoszonej przez Sąd Rejonowy w Gliwicach 19 grudnia 2024 roku, która stała się prawomocna 21 stycznia br. Syndyk Wojciech Zymek, mimo dwumiesięcznych konsultacji z organizacjami związkowymi, nie osiągnął porozumienia w sprawie warunków zwolnień. W związku z tym wdrożono regulamin, który zakłada zakończenie okresów wypowiedzeń najpóźniej do 31 maja 2025 roku.

Likwidacja i wycofanie akcji z obrotu

Uprawomocnienie decyzji o upadłości oznacza także, że po sześciu miesiącach akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu giełdowego. Firma, będąca jednym z największych pracodawców w regionie raciborskim, zatrudniała dotąd niespełna 700 osób.

We wrześniu 2024 roku zarząd Rafako złożył wniosek o upadłość, wskazując na brak porozumienia z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Jednym z kluczowych wydarzeń, które przyczyniły się do kryzysu, było wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji dotyczących budowy bloku energetycznego w oparciu o gaz koksowniczy. Wypowiedzenie umowy, obciążenia finansowe oraz brak alternatywnych źródeł finansowania uniemożliwiły dalsze funkcjonowanie spółki.

Nadzieje na rządowy plan ratunkowy niespełnione

W grudniu ubiegłego roku pojawiły się spekulacje o możliwości ratowania Rafako przez rząd, który miał rozważać scenariusz podobny do ratowania Huty Częstochowa – z udziałem Agencji Rozwoju Przemysłu. Rafako formalnie zaprzeczyło jednak prowadzeniu takich rozmów.

Rafako, znane jako wykonawca bloków energetycznych i producent urządzeń dla energetyki, było jednym z filarów przemysłu energetycznego w Polsce. Niestety, transformacja energetyczna doprowadziła do tego, że popyt na produkty firmy, głównie wysokiej jakości kotły, dramatycznie spadł. Co ciekawe temat utrzymania produkcji w Rafako był jednym z tych, które przed wyborami w 2023 roku poruszył lider ówczesnej opozycji Donald Tusk. Obiecał on, że Rafako nie upadnie. Obietnica ta nie przetrwała nawet pół kadencji rządu, na którego czele stanął ten, który ją złożył.

źr. wPolsce24 za PAP

Gospodarka

Gróbarczyk: Niemcy dyktują, co dla nas dobre

opublikowano:
gróbarczyk.webp
Gróbarczyk: Rząd ulega niemieckiemu dyktatowi, to niebezpieczne dla naszej gospodarki (fot. wPolsce24)
- Nowy człowiek, który będzie reprezentował zwykłych Polaków jest niezwykle potrzebny. Polsce potrzebna jest odmiana, w tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - mówił w Ekspresie Politycznym Marek Gróbarczyk, oceniając kandydaturę Karola Nawrockiego. Były minister zwrócił uwagę na gospodarcze propozycje kandydata na prezydenta.
Gospodarka

Polka załamana inflacją: Pójdziemy do piachu już niedługo. Jest coraz drożej i musimy coraz bardziej zaciskać pasa

opublikowano:
drozyzna_polska.webp
Polacy są załamani sytuacją finansową. Drożeje wszystko (wPolsce24)
Dramatyczna sytuacja coraz większej liczby polskich rodzin. Ceny w sklepach wciąż rosną, a przed nami kolejne podwyżki. Żeby przetrwać musimy coraz bardziej oszczędzać. Jak wynika z nowego raportu Krajowego Rejestru Długów, co drugi Polak zapowiada, że będzie oszczędzał na ubraniach, wakacjach czy rozrywkach byle tylko opłacić bieżące rachunki.
Gospodarka

Mieszkańców polskich miast po nowym roku czekają podwyżki

opublikowano:
eksprespolityczny.webp
Mieszkańców wielu miast Polski czekają podwyżki (fot. wPolsce24)
Opłaty za wywóz śmieci, podatki od nieruchomości, opłaty parkingowe i ceny biletów komunikacji miejskiej. Po nowym roku mieszkańcy wielu polskich miast muszą liczyć się z podwyżkami planowanymi przez ich włodarzy. Z największymi wzrostami cen będą musieli mierzyć się mieszkańcy takich miast jak Szczecin, Poznań, Gdańsk, Kołobrzeg czy Lublin. Mianownik jest jeden - wszędzie tam rządzi Platforma Obywatelska.
Gospodarka

Karol Nawrocki: Transport i logistyka są nerwem polskiej gospodarki. Dziś chce się tę branżę zniszczyć

opublikowano:
1806788_3.webp
Karol Nawrocki stanął w obronie polskiej branży transportowej (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki na swoim prekampanijnym szlaku gościł w siedleckiej firmie transportowej Stok-Pol, która odpowiada za przewóz produktów szybkopsujących. Kandydat na prezydenta mówił o zagrożeniach, na jakie narażone są polskie firmy ze względu na politykę polskiego rządu, który bezrefleksyjnie przyjął unijne ograniczenia.
Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.