Polska

Takie obietnice Tusk umie realizować - rząd przyjął projekt ustawy likwidującej CBA

opublikowano:
mid-24c10125.webp
Donald Tusk przewodniczył posiedzeniu rządu, na którym spełniono obietnicę wyborczą - przyjęto projekt likwidacji CBA (Fot. PAP/Paweł Supernak)
Rząd Donalda Tuska przyjął dziś projekt ustawy zakładający likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) i utworzenie nowej struktury – Centralnego Biura Zwalczania Korupcji. Decyzję tę tłumaczy się koniecznością odbudowy wiarygodności instytucji antykorupcyjnych w Polsce, które – zdaniem premiera – były wykorzystywane do celów politycznych przez poprzednie rządy

CBA powstało w 2006 roku jako niezależna służba antykorupcyjna podległa bezpośrednio premierowi. Jej zadaniem było wykrywanie i zwalczanie korupcji na wszystkich szczeblach administracji publicznej oraz w sektorze prywatnym. Biuro odegrało kluczową rolę w wielu głośnych śledztwach, których negatywnymi bohaterami byli politycy krajowego i lokalnego szczebla z różnych partii politycznych w Polsce.

CBA wielokrotnie podejmowało działania, które doprowadziły do odzyskania milionów złotych z nielegalnych procederów oraz zatrzymania urzędników zamieszanych w korupcję. Funkcjonariusze Biura brali udział w skomplikowanych operacjach, które często wymagały głębokiej infiltracji środowisk przestępczych i stosowania zaawansowanych metod operacyjnych.

Krytyka projektu likwidacji

Decyzja o likwidacji CBA spotyka się z krytyką, szczególnie w kontekście argumentu, że Biuro było instytucją wyspecjalizowaną, a jej działania przynosiły wymierne efekty w walce z korupcją. Zastąpienie CBA nowymi strukturami, które dopiero będą budowane, budzi wątpliwości co do ich skuteczności. Szczególnie niepokoi rozdrobnienie kompetencji pomiędzy policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Krajową Administrację Skarbową, co może prowadzić do spadku koordynacji i efektywności w walce z korupcją.

Czy reforma przyczyni się do poprawy?

Wątpliwości budzi również motywacja rządu. Argumenty o „deprawacji” CBA i jego rzekomym użyciu do walki politycznej są podnoszone bez przedstawienia konkretnych dowodów, a skuteczność Biura w latach jego działalności pokazuje, że była to instytucja zdolna do podejmowania trudnych i ważnych wyzwań.

Projekt likwidacyjny zakłada, że z ok. 1300 etatów funkcjonariuszy CBA i ok. 200 pracowników cywilnych 950 funkcjonariuszy i 200 pracowników cywilnych ma zostać przeniesionych do policji. Do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji trafi także ok. 300 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych z innych jednostek policji. KAS uzyska około 150 etatów, a ABW - 200.

Budżet CBA ma zostać rozdzielony proporcjonalnie do przejętych zadań i etatów – najwięcej pieniędzy – 73 proc. trafi do policji, 15,5 proc. do ABW, a 11,5 proc. do KAS – wynika z treści uzasadnienia projektu i oceny skutków tej regulacji, które trafiły na wtorkowe posiedzenie.

Likwidację CBA partie tworzące obecny rząd zapisały w umowie koalicyjnej.

źr. wPolsce24 za PAP

Polska

Nawrocki ostro podczas debaty: To, co dziś robi rząd Donalda Tuska, to jest odwrócony hołd pruski

opublikowano:
debata_04.webp
Karol Nawrocki podczas debaty
- Niezależnie od szerokości geograficznej, niezależnie od forum, na którym będę występował, będę mówił po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy. Tak, Polska może być partnerem, stać nas na to, nie musimy być niczyim podwykonawcą - mówił podczas debaty prezydenckiej Karol Nawrocki.
Polska

Wzruszające życzenia od Dariusza Mateckiego. Poseł przysłał nam kartkę z aresztu

opublikowano:
1906176_5.webp
Wzruszające życzenia od posła Dariusza Mateckiego napłynęły do naszej redakcji (fot. wPolsce24)
Słowa podziękowania i wsparcia codziennie płyną do naszej redakcji z całej Polski. Tym razem dotarły do nas z aresztu śledczego w Radomiu od więzionego tam posła Dariusza Mateckiego.
Polska

Ujawniamy! Na Woronicza cenzura, kazali wyłączyć wPolsce24 i Republikę

opublikowano:
cenzura tvp.webp
W siedzibie TVP nie można oglądać wPolsce24 (Fot. screenYT/wPolsce24)
Dziś w całej siedzibie TVP w likwidacji wyłączono sygnał Telewizji wPolsce24 i Republiki. Stało się to po ujawnieniu przez konserwatywne stacje nieprawidłowości związanych z organizacją „debaty” Rafała Trzaskowskiego w Końskich.
Polska

Trzaskowski zbada się na narkotyki? Zobacz, jak kandydat PO zareagował na to pytanie!

opublikowano:
trzaskowski narkotesty.webp
Czy Rafał Trzaskowski podda się narkotestowi? (Fot. screenYT/wPolsce24)
- Czy podda się pan testowi na obecność narkotyków – zapytała dziennikarka Telewizji wPolsce24 po wiecu Rafała Trzaskowskiego w Białej Podlaskiej. Podobne pytanie stacja stawia także pozostałym kandydatom na prezydenta, członkom rządu, posłom i wszystkim innym osobom publicznym mającym wpływ na życie Polaków.
Polska

Gigantyczny baner Karola Nawrockiego. Rolnicy wyorali pole dla kandydata

opublikowano:
1907856_5.webp
Jest wielki i zupełnie naturalny. Rolnicy zrobili baner dla Karola Nawrockiego (fot. wPolsce24)
Rolnicy ze wsi Chełchy Dzierskie na północnym Mazowszu stworzyli największy, bo aż pięciohektarowy baner Karola Nawrockiego.
Polska

Zamiast polskich rolników będzie niedobre jedzenie z GMO. Umowa z krajami Mercosur to dla nas istny armagedon!

opublikowano:
armagedon.webp
Wstrząsające kulisy przygotowań do umowy UE-Mercosur (Fot. screen wPolsce24)
Jak tylko w Polsce odbędą się wybory prezydenckie, Unia przyspieszy finalizację fatalnej dla naszego rolnictwa umowy z krajami Mercosur. Ta oznacza zaś bankructwo polskich rolników.