Unijna agencja przyznaje: Rolnicy odbierają sobie życie przez Zielony Ład. „Samobójstwo co drugi dzień”

Raport Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) zatytułowany „Zdrowie psychiczne w rolnictwie – zapobieganie i przeciwdziałanie zagrożeniom psychospołecznym u rolników i pracowników sektora rolnego” wykazuje, że presja administracyjna, niestabilność ekonomiczna oraz wymagania regulacyjne wynikające z polityk środowiskowych, takich jak Zielony Ład, bezpośrednio przyczyniają się do wzrostu liczby przypadków lęku, depresji, wyczerpania oraz samobójstw wśród pracowników sektora rolnego.
Sytuacja jest alarmująca
Sytuacja, jak podkreślono w raporcie, jest „alarmująca” i szczególnie poważna w krajach takich jak Irlandia i Francja. We Francji co dwa dni notuje się samobójstwo popełnione przez rolnika. Ryzyko tragedii w tej grupie zawodowej (w przedziale wiekowym 15-64 lata) jest o 43,2% wyższe niż w przypadku innych użytkowników francuskiego systemu opieki zdrowotnej. Dla osób w wieku 65 lat i starszych ryzyko to jest ponad dwukrotnie wyższe niż w populacji ogólnej. Wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn pracujących w rolnictwie jest o 20% wyższy niż średnia krajowa dla innych zawodów.
Rosnąca liczba przepisów
EU-OSHA, wprost podaje, że jednym z najbardziej stresujących czynników dla europejskich producentów rolnych jest rosnąca liczba przepisów narzucanych przez Brukselę, które należy zrozumieć, wdrożyć i wykazać się ich przestrzeganiem podczas coraz częstszych kontroli. Mamy do czynienia z przekształceniem modelu rolnictwa, które wymusza coraz większą cyfryzację, produkcję rolniczą i przystosowanie się do zmian klimatu. To zaś pogłębia niepewność i frustrację wśród rolników.
Co więcej, przekształcenie modelu rolnictwa — wymuszające coraz większą cyfryzację, produkcję ekologiczną oraz dostosowanie do zmian klimatu i związanych z nimi wymogów — staje się kolejnym źródłem stresu. Choć oczekuje się, że środki te poprawią zrównoważony rozwój sektora w dłuższej perspektywie, ich wdrażanie bez odpowiedniego wsparcia wywołuje niepewność i pogłębia frustrację.
Do presji związanej z wdrażaniem Zielonego Ładu dochodzi nadmierne obciążenie pracą (nawet zachodnioeuropejscy rolnicy pracują średnio ponad 48 godzin tygodniowo) i słaba dostępność usług zdrowotnych.
źr. wPolsce 24 za gaceta.es