Trump zasugerował, że kupi TikToka. Pomoże mu w tym specjalny fundusz
Państwowe Fundusze Majątkowe (PFM) to państwowe fundusze inwestycyjne, które inwestują globalnie państwowe środki w aktywa zagraniczne, jak akcje, obligacje czy nieruchomości. Uzyskane w ten sposób środki służą np. do finansowania projektów infrastrukturalnych, służby zdrowia, edukacji czy wreszcie jako rezerwa na czarną godzinę. Obecnie na świecie działa ok. 60 takich funduszy, w większości w państwach arabskich i wschodnioazjatyckich.
Powstanie takiego funduszu zapowiadał już podczas kampanii wyborczej, twierdził wtedy, że pozwoli na finansowanie „wielkich narodowych przedsięwzięć”, jak budowa nowych autostrad i lotnisk czy badania naukowe. Amerykańskie media donoszą, że podobne plany miał wcześniej także Joe Biden.
Kazał go stworzyć
Trump podpisał rozporządzenie, w którym nakazuje utworzenie takiego funduszu także w USA. Polecił Departamentowi Skarbu i Departamentowi Handlu stworzenie planu. Ma on zwierać m.in. rekomendacje dotyczące mechanizmów finansowania, strategii inwestycyjnych, struktury i zarządzania. Mają na to 90 dni, a sam fundusz ma zacząć działać do końca roku.
Na razie nie wiadomo, w jaki sposób fundusz miałby być finansowany. Niektóre stany USA, jak Alaska czy Teksas, już mają takie fundusze, które finansują przy pomocy zysków z wydobycia surowców naturalnych czy dzierżawy ziemi.
Większość państw, które je posiada, finansuje je z nadwyżki budżetowej, ale budżet USA od dawna jest deficytowy – ostatnią nadwyżkę odnotowano w tym kraju w 2001 roku.
Będzie finansowany z ceł?
Trump w rozporządzeniu nie zdradził zbyt wielu szczegółów swojego planu. Stworzymy wiele majątku dla tego funduszu – powiedział reporterom. Wcześniej twierdził, że sfinansują go zyski z ceł.
Eksperci uważają, że wobec braku nadwyżki budżetowej, realizacja tego planu będzie uzależniona od Kongresu. Bloomberg donosi, że Trump rozważał wykorzystanie w tym celu Korporacji Finansowania Rozwoju Międzynarodowego (DFC). To agencja, która we współpracy z sektorem prywatnym pomaga w inwestycjach w państwach mniej rozwiniętych. Działa głównie w sektorze energetycznym, służby zdrowia, infrastruktury czy technologii i zapewnia m.in. pożyczki i gwarancje, bezpośrednie inwestycje czy pomoc techniczną. Trump chciałby przekształcić ją tak, żeby działała w praktyce jak PFM.
Fundusz kupi TikToka?
Trump znalazł też już pierwsze zastosowanie dla tego funduszu. Zasugerował, że mógłby posłużyć do kupna TikToka. Kongres w zeszłym roku przyjął ustawę, która nakazywała firmie Bytedance jej sprzedaż pod groźbą, że przestanie działać. Trump nie może odwołać tej ustawy, ale już pierwszego dnia wydał kontrowersyjny prawnie rozporządzenie, zgodnie z którym rząd nie będzie zmuszał do jej przestrzegania przez 75 dni.
Trump powiedział, że rozmawia z wieloma ludźmi o zakupie TikToka, z którego w USA korzysta 170 mln obywateli. Dodał, że decyzja o przyszłości tej aplikacji zapadnie najprawdopodobniej w lutym. Zrobimy coś, być może z TikTokiem, być może nie – powiedział dziennikarzom – Jeśli zawrzemy dobrą umowę, to to zrobimy. W przeciwnym wypadki nie. Może wrzucimy to w państwowy fundusz majątkowy.
źr. wPolsce24 za Reuters