Gospodarka

Szykują się zwolnienia w kolejnej państwowej spółce. Władze nazywają to "optymalizacją"

opublikowano:
forest-3409907_1280.webp
Szykują się zwolnienia w kolejnej państwowej spółce (fot. Pixabay)
Jeszcze do niedawna Lasy Państwowe były jednym z najprężniej działających państwowych przedsiębiorstw przynoszących ogromne zyski do budżetu państwa i gwarantujące zrównoważoną gospodarkę leśną. Niestety, wystarczył niespełna rok rządów koalicji 13 grudnia, by ta doskonale funkcjonująca spółka znalazła się w sytuacji kryzysowej. Pracownicy dowiedzieli się właśnie, że wielu z nich może wkrótce podzielić los swoich kolegów z PKP Cargo, czy innych państwowych przedsiębiorstw i stracić pracę.

Związki zawodowe działające w Lasach Państwowych powołały komitet protestacyjny. Wiele wskazuje bowiem, że nowe władze Lasów szykują potężne zwolnienia.

– Mam nadzieję, że Lasy Państwowe nie podzielą losów polskich stoczni, hut, kopalni i elektrowni węglowych – komentuje poseł PiS Paweł Sałek.

Związki zawodowe oczekują od nowych władz Lasów Państwowych pilnej odpowiedzi na pytania w związku z planowaną restrukturyzacją przedsiębiorstwa i redukcją zatrudnienia. Pracownicy dowiedzieli się o zamierzeniach nowego kierownictwa z zarządzenia Dyrekcji Generalnej powołującej „Zespół Zadaniowy do opracowania jednolitych zasad określania potrzeb etatowych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych”.

Media społecznościowe

Optymalizacja, czyli zwolnienia

– Celem prac Zespołu jest wypracowanie jednolitych zasad określania optymalnego poziomu etatów w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, z wykorzystaniem założeń przyjętych w zaprojektowanych i stosowanych rozwiązaniach w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych — czytamy w dokumencie.

Zarządzenie nie zostało opublikowane – tak jak inne tego typu dokumenty – w wewnętrznym systemie informacji działającym w LP. Treść rozporządzenia dotarła jednak do związkowców, cały dokument opublikował w serwisie X poseł Paweł Sałek.

Związkowcy mówią "NIE"

– Działając w imieniu Sztabu Protestacyjnego Leśnych Związków Zawodowych, w związku z: docierającymi do Naszych Organizacji informacji o wydaniu Zarządzenia nr 118 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z br. dotyczącego powołania zespołu ds. optymalizacji w PGL. Lasy Państwowe, brakiem opublikowania ww. zarządzenia w Systemie Wewnętrznej Informacji Prawnej, brakiem konsultacji treści ww. zarządzenia ze związkami zawodowymi funkcjonującymi w LP, docierającymi do Naszych Organizacji niepokojącymi informacjami dotyczącymi przedmiotu prac ww. zespołu i potencjalnego wpływu tych prac na organizację pracy w poszczególnych jednostkach organizacyjnych PGL Lasy Państwowe, na podstawie art. 28 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 854) zwracamy się do Pana Dyrektora o udostępnienie pełnej treści Zarządzenia nr 118 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 2024 r., wraz z wszystkimi załącznikami oraz wszystkimi aktami prawa wewnętrznego wydanymi na podstawie i w związku z ww.. Zarządzeniem nr 118 – informują związkowcy.


I stawiają następujące pytania:

  • W jakim celu został powołany ww. Zespół?
  • Czy wdrożenie efektów prac ww. Zespołu będzie miało negatywny wpływ na warunki pracy i zasady wynagradzania pracowników PGL Lasy Państwowe? Jeśli tak, to jaki?
  • Czy wdrożenie efektów prac ww. Zespołu będzie miało wpływ na stan, strukturę i zmiany w zatrudnieniu w jednostkach organizacyjnych PGL Lasy Państwowe? Jeśli tak, to jaki?
  • Czy wdrożenie efektów prac ww. Zespołu będzie powodowało istotne zmiany w organizacji pracy i podstawach zatrudnienia pracowników PGL Lasy Państwowe? Jeśli tak, to jaki?
  • Czy w wyniku wdrożenia efektów prac ww. Zespołu przewiduje się łączenie jednostek organizacyjnych LP-regionalnych dyrekcji, zakładów, nadleśnictw, leśnictw?
  • Lasy podzielą losy stoczni?

Sygnatariusze wyznaczają dyrekcji Lasów Państwowych termin na odpowiedź do 4 listopada 2024 r.

Lasy podzielą los kopalń, hut i stoczni?

To już w Lasach Państwowych było i znów wraca, tym razem w sposób bardziej wyrafinowany, ale teraz: 20 proc. wyłączeń ze zrównoważonej gospodarki leśnej (Ministerstwo Klimatu i Środowiska twierdzi, że nie ma z tym problemu), to „normalne”, że trzeba zmniejszyć zatrudnienie -związki zawodowe jako przedstawiciele pracowników ogłaszają przygotowania do protestu — skomentował poseł Paweł Sałek. – Mam nadzieję, że Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, podmiot ze 100-letnią tradycją nie podzieli losów polskich stoczni, hut, kopalni i elektrowni węglowych… – dodał.

źr. wPolsce24 za x.com/PawelSalek

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.