Polska

Hennig-Kloska zapowiada wzrost cen energii. "Mrożenie cen musi być wygaszane"

opublikowano:
AWIK_Henning-Kloska_15112023_3.webp
Minister zapowiada wzrost cen energii (Fot. Fratria / Andrzej Wiktor)
- Interwencje cenowe stosowane były w okresie kryzysu energetycznego. Dziś, w sytuacji stabilizującego się rynku energii, mrożenie cen musi być stopniowo wygaszane - taką zmianę zapowiada minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. I to nie byle gdzie, bo wywiad ukazał się "Gazecie Wyborczej". Można się więc spodziewać, że pomysł zostanie wdrożony dość szybko, skoro opowiada się o nim w głównym pasie transmisyjnym dla wyborców Platformy Obywatelskiej.

Polityk była pytana m.in. o sens mrożenia cen energii, skoro "milioner z apartamentowca Złota 44 płaci tyle samo za prąd co uboga rodzina mieszkająca na prowincji". Hennig-Kloska przypominała, że "interwencje cenowe stosowane były w okresie kryzysu energetycznego".

Wskazała, że "dziś, w sytuacji stabilizującego się rynku energii, mrożenie cen musi być stopniowo wygaszane".

- W tym procesie trzeba uwzględnić różne sytuacje życiowe obywateli i obywatelek, żeby dostrzec to, czy będą oni w stanie opłacić rachunki. Dlatego też w odróżnieniu od poprzedników różnicujemy zasady wsparcia dla odbiorców energii elektrycznej i wprowadziliśmy bon energetyczny, wsparcie z progiem dochodowym, z którego skorzystało ponad 2,4 mln gospodarstw domowych - zapowiedziała minister.

Jednocześnie dodała, że "na rynku hurtowym jesteśmy w górnych granicach cen UE, więc mamy dużą przestrzeń do obniżek".

- Widać też, że ceny giełdowe spadają, to jest kierunek odzwierciedlający sytuację w całej Europie. Te kraje, które mają duży udział OZE, okresowo potrafią zapewnić energię w bardzo niskich cenach, nawet ujemnych. One zdecydowanie obniżają średnią cenę i to rzutuje na końcowy rachunek - powiedziała, dodając że "dlatego naszym celem jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii".

Za wysokie koszty osłon

Hennig-Kloska przypomniała, że na początku koszty wprowadzenia osłon wynosiły 33 mld zł. "W przyszłym roku szacujemy, że w maksymalnym pakiecie byłoby to 5 mld. To pokazuje, jaką drogę przeszliśmy. Wolnorynkowe oferty dla małych firm i samorządów są już dużo poniżej zamrożonych stawek. To jest właściwy kierunek" - powiedziała.

Zastrzegła, że "oczywiście powinniśmy robić wszystko, co możliwe, żeby aktywizować odbiorców na rynku, w tym także w zakresie wyboru sprzedawcy". "Pamiętajmy jednak, że część odbiorców z różnych powodów społecznych czy socjalnych nie będzie odbiorcami aktywnymi i właśnie dla nich przeznaczona jest taryfa zatwierdzana przez prezesa URE" - wskazała.

Pieniądze "częściowo zabezpieczone"

Zapytana, czy w takim razie ceny na 2025 r. dla gospodarstw domowych będą mrożone, szefowa MKiŚ powiedziała, że "pieniądze na ten cel zostały częściowo zabezpieczone w budżecie, czyli w pewnym zakresie tak". "Obserwujemy sytuację na rynku, który jest bardzo dynamiczny. Od tego zależą skala i forma pomocy" - powiedziała.

Wyjaśniła, że "jak pokazują statystyki, największego wsparcia wśród mniej zamożnych obywateli i obywatelek potrzebują gospodarstwa jednoosobowe, gdzie kosztów utrzymania mieszkania nie ma między kogo dzielić". "Natomiast, jeśli chodzi o kryterium pomocy, to w przypadku maksymalnej ceny energii problem polega na tym, że koszt systemu różnicowania i sprawdzania dochodów kilkunastu milionów gospodarstw domowych przewyższyłyby oszczędności wynikające z tego wyodrębnienia" - powiedziała Paulina Hennig-Kloska.

źr. wPolsce24 za "Gazeta Wyborcza"/PAP

 

Polska

Jarosław Kaczyński zapowiada wotum nieufności wobec minister zdrowia

opublikowano:
mid-24a31149.webp
Prezes PiS zapowiedział złożenie wotum nieufności wobec minister zdrowia. (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Jarosław Kaczyński zapowiedział złożenie przez Prawo i Sprawiedliwość wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Podczas konferencji prasowej prezes ugrupowania stwierdził, że potrzebny jest szef resortu, który będzie miał „jakiś rzeczywisty plan”.
Wiadomości

Wiadomości wPolsce24 - rośnie inflacja, żyje się coraz trudniej. Kolejna granica przebita

opublikowano:
cenyrosnacorazszybciej.webp
Inflacja coraz bardziej daje się Polakom we znaki. W październiku osiągnęła już 5 proc. (fot. wPolsce24)
Miało być taniej, jest coraz drożej. Rząd mimo przedwyborczych obietnic, że powstrzyma inflację zdaje się nie robić nic, by choćby ograniczyć wzrost cen w sklepach. GUS zaprezentował właśnie tzw. szybki szacunek, z którego wynika, że inflacja osiągnęła w październiku 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i o 0,3 proc. w porównaniu z zeszłym miesiącem. Inflacja w październiku wyniosła rdr 5,0 proc., a mdm 0,3 proc. - GUS
Polska

Wesprzyj polskie patriotyczne media

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-11-02 214725.webp
Od lat wspólnie walczymy w obronie łączących nas polskich wartości, rozwoju Polski, dobrego imienia naszej Ojczyzny. Mimo bardzo skromnego budżetu, rozważnie gospodarując pozyskanymi środkami, zbudowaliśmy redakcję, która skutecznie stawia opór potężnym koncernom medialnym.
Polska

Gorąca dyskusja w programie "Kontra" Magdaleny Ogórek: Władza zastrasza ludzi opozycji

opublikowano:
Kontra Magdalena Ogórek.webp
"Kontra" to dynamiczny program publicystyczny prowadzony przez Magdalenę Ogórek na antenie telewizji wPolsce24. W każdym odcinku dziennikarka podejmuje aktualne tematy polityczne i społeczne, konfrontując różnorodne opinie i analizy.
Polska

Nielegalna prokuratura próbuje nękać Zbigniewa Ziobro. Były szef MS tylko dla wPolsce24 o działaniach ludzi Tuska

opublikowano:
mid-24b04040.webp
Tabliczka z napisem "świadek" przy pustym stole, przy którym niektóry przedstawiciele komisji śledczej chcieliby widzieć Zbigniewa Ziobro (fot. PAP/Paweł Supernak)
Na antenie telewizji wPolsce24 Zbigniew Ziobro odniósł się do działań komisji śledczej ds. Pegasusa. Były szef MS komentował m. in. próbę uchylenia mu immunitetu, plany zatrzymania i przymusowego doprowadzenia go na przesłuchanie.
Polska

Kard. Kazimierz Nycz odchodzi. Nowym metropolitą warszawskim abp Adrian Józef Galbas

opublikowano:
AW_Nycz_27022020_01.webp
Kard. Nycz przestaje pełnić funkcję metropolity warszawskiego (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Papież Franciszek przyjął rezygnację kardynała Kazimierza Nycza z posługi arcybiskupa metropolity warszawskiego i mianował jego następcą dotychczasowego metropolitę katowickiego abp. Adriana Józefa Galbasa — podała Nuncjatura Apostolska.