Gospodarka

Rząd oszukał rolników? Chodzi o pomoc za przymrozki

opublikowano:
winter-3943765_1280.webp
Rolnicy wściekli na rząd. Dostali dużo mniejsze pieniądze (fot. Pixabay)
Miały być duże pieniądze, wyszło jak zwykle. Jeszcze wiosną minister rolnictwa Czesław Siekierski zapewniał, że jego resort przekaże rekordową pomoc rolnikom i sadownikom, których uprawy ucierpiały na skutek wiosennych przymrozków. Gdy jednak teraz doszło do wypłat, okazało się, że pieniądze przekazane przez ARMiR są o 40 proc. mniejsze niż zapowiadano.

 – Minister rolnictwa szumnie ogłosił pomoc za przymrozki. Ale kiedy sprawa przycichła to ścieli stawki o 40 procent. Ta ekipa świadomie okłamuje rolników i wprowadza ich na kolejne miny – komentował poseł PiS Krzysztof Ciecióra w Sejmie

O skandalu informują też specjalistyczne media rolnicze.

Nici z wysokiej pomocy dla sadowników i plantatorów, którzy ponieśli straty w wyniku wiosennych przymrozków i gradu. Współczynnik korygujący zastosowany przez ARiMR drastycznie obniżył ostateczne kwoty do wypłaty. Jak mówią sadownicy, w wielu przypadkach nie dostaną ani grosza – czytamy na portalu tygodnika "Poradnik Rolniczy".

Także inne branżowe media biją na alarm. 

– Z proponowanych stawek pomocy najbardziej cieszyli się sadownicy z Sandomierszczyzny i Lubelszczyzny, ponieważ w wielu tamtejszych sadach przymrozki (i incydentalne gradobicia) całkowicie wyeliminowały plony. Wsparcie finansowe było bardzo potrzebne w tak trudnym roku – podkreślają dziennikarze portalu Sad24.pl.

Okazało się, że zamiast rekordowych 5 czy 6 tysięcy złotych do hektara sadu czy jagodnika rolnicy dostaną znacznie mniej – po zastosowaniu współczynnika korygującego obiecane odszkodowania zostały obcięte o 40 procent.

Wczoraj dzwonił do mnie kolega, bo przyszła mu już pierwsza dotacja za to „mrozowe”. Wyliczono mu rekompensatę 3,3 tys. zł/ha, a było mówione, że jeśli straty przekroczą 75%, to wyjdzie ok. 6 tys. zł/ha. Te 3,3 tys. zł/ha to jest po prostu śmieszne. To co oni? Nie wiedzieli, kiedy ogłaszali pomoc, ile będzie wniosków z gospodarstw? Przecież chodziły komisje i szacowały straty – mówi cytowany przez tygodnik "Poradnik Rolniczy" plantator malin z Lubelszczyzny Krzysztof Chmiel.

źr. wPolsce24 za tygodnik "Poradnik Rolniczy", sad24.pl

Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.