Gospodarka

Kary dla rolników za ich pracę. "Miastowym" nie podobają się żniwa

opublikowano:
harvest-1825170_1280.webp
Rolnicy muszą mierzyć się nie tylko z wysokimi cenami - kłody pod nogi rzucają także "miastowi". / fot. Pixabay
Wysokie kary za zakłócenie ciszy nocnej poprzez pracę kombajnów podczas żniw, mandaty za "nieprzyjemne zapachy" z rolniczych gospodarstw, interwencje policji za przeprowadzanie bydła - to tylko niektóre problemy, z jakimi muszą mierzyć się polscy rolnicy na skutek masowego przenoszenia się na wieś budujących się "miastowych".

Rolniczą Polską wstrząsnął niedawny wyrok, na mocy którego Szymon Kluka, rolnik z łódzkiego, musi zapłacić 100 tysięcy złotych, bo sąsiadom nie odpowiadają zapachy, wydobywające się z chlewni, którą panu Szymonowi zostawili rodzice. Eksperci przekonują, że w przypadku, gdy sądy potraktują rozstrzygnięcie z Łodzi jako precedens, hodowla trzody chlewnej będzie w Polsce właściwie niemożliwa.

Potrzebne są natychmiastowe działania 

Posłowie PiS zaprosili Szymona Klukę na posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Nie chcemy, aby działalność rolnicza w Polsce była karana, bo dzisiaj ten wyrok sądu to umożliwia. Wzywamy ministra rolnictwa i rozwoju wsi do działań, których dzisiaj nie widzimy pomimo jego deklaracji, oraz przyjazdu na teren tego gospodarstwa. Dzisiaj na komisji rolnictwa chcemy się zapytać o te działania oraz chcemy porozmawiać o przyszłych rozwiązaniach prawnych, ale przede wszystkim pomóc rozwiązać sprawę tego konkretnego rolnika, ponieważ jest to dramat jego i jego rodziny – mówił poseł PiS Krzysztof Ciecióra.

Trzeba działać, póki jest jeszcze czas, wtórowali inni politycy największej partii opozycyjnej. 

– Skoro sądy zaczynają orzekać w oderwaniu od rzeczywistości, rolą polityków, posłów jest to, ażeby przygotować takie przepisy, które ich zabezpieczą w możliwości prowadzenia przez nich działalności rolniczej. Bo to jest kluczowe. Przygotowaliśmy dwa projekty ustaw. Jeden nowelizujący ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, a drugi o emisjach w prowadzeniu działalności rolniczej – dodawał poseł Andrzej Śliwka.

Ziemia i szef KOWR w dwóch osobach

O kolejnych problemach rolników – tym razem z dostępem do ziemi – poinformowała podczas konferencji w Sejmie posłanka Anna Gembicka. Według niej rolnicy alarmują o coraz większych nieprawidłowościach w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

– Biją na alarm w sprawie zakończenia dzierżaw tzw. „trzydziestek”. To jest ta ustawa, która nakazywała zwrot 30% gruntów w przypadku dużych dzierżawców. Część z nich tego nie zrobiła. I teraz ta ziemia, te dzierżawy miały trafić do rolników. Mimo to, cały ten proces jest wstrzymywany – mówiła Gembicka.

Posłanka przypomniała, że w KOWR mamy dzisiaj kuriozalną sytuację – dyrektorem tej instytucji mianowano czynnego posła PSL Henryka Smolarza. Ta sama osoba odpowiada więc za działalność ważnej instytucji i jako poseł ją nadzoruje, a w związku z tym ma np. prawo ją kontrolować.

Jedno jest pewne: dzisiaj partia Władysława Kosiniaka-Kamysza ma w ręku wszystkie narzędzia, by pomóc rolnikom. Czy zrobiła wystarczająco dużo, by je wykorzystać?

Zobacz także:


wPolsce24

Polska

Ministerstwo proponuje rower jako remedium na wykluczenie komunikacyjne

opublikowano:
dutch-4660106_1280.webp
Kto będzie w stanie robić rowerem zakupy, jeździć do pracy czy lekarza lub odwozić dzieci do szkoły ten pokona wykluczenie komunikacyjne Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Miliony Polaków muszą sobie radzić z załatwianiem codziennych spraw bez dostępu do pociągów czy autobusów. Ale uwaga - powstaje właśnie "nowa polityka rowerowa kraju" i ona ma być remedium na bolączki osób dotkniętych dotąd tzw. wykluczeniem komunikacyjnym.
Świat

Sankcje nie działają? Niemiecki sprzęt trafia na rosyjski rynek

opublikowano:
container-5073223_1280.webp
Sankcje nie działają (Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay)
Stacja Südwestrundfunk ujawnia, że niemieckie maszyny docierają do Rosji, gdzie mogą być wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym. Większość transportów trafiała tam przez Turcję.
Gość Wiadomości

Awantura w Gościu Wiadomości! Kto ponosi winę za dziurę budżetową?

opublikowano:
screenshot-www_youtube_com-2024_10_09-20_19_50.webp
Wiesław Różyński z PSL i Rafał Bochenek z PiS wystąpili w programie „Gość” Wiadomości. Z politykami rozmawiał Michał Adamczyk. W wielu momentach dyskusja przybierała gwałtowną formę, bo rozmówcy spierali się o to, kto ponosi większą winę za dziurę budżetową.
Gospodarka

Tysiące Polaków zapłacą większe podatki. Podwyżki sprytnie ukryto

opublikowano:
supermarket-5202138_1280.webp
Inflacja zjada nasze pensje, a Tusk w podatkach zabierze ich podwyżki?
Miało być podniesienie kwoty wolnej od podatków do 60 tys. złotych, będzie podniesienie samych podatków. Chodzi o tzw. ukrytą podwyżkę podatku dochodowego PIT.
Gospodarka

Drastyczny wzrost cen żywności. Podwyżki drenują nasze kieszenie

opublikowano:
2410-25 - graf2.webp
Wzrastają ceny w sklepach (fot. PiS)
Miało być taniej, jest jeszcze drożej. Choć Donald Tusk obiecywał, że wraz z dojściem do władzy powstrzyma wzrost cen jedzenia, na skutek jego decyzji, takich jak zniesienie "zerowego" VAT-u na żywność, ceny podstawowych produktów drastycznie rosną. PiS opublikował specjalny spot, który uderza w rząd
Gospodarka

"Dziura Tuska pustoszy budżet Polski". To odbije się na finansach nas wszystkich

opublikowano:
mid-24a30064.webp
Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak oraz posłowie PiS Mateusz Morawiecki, Zbigniew Kuźmiuk i Małgorzata Golińska podczas konferencji prasowej o dziurze budżetowej (fot. PAP/Albert Zawada)
Mamy do czynienia z największym deficytem budżetowym w historii Polski. Rząd wydaje rekordowe kwoty, jednocześnie tnąc pieniądze na służbę zdrowia, czy strategiczne inwestycje. Wystarczyło kilka miesięcy rządów tej ekipy, by sytuacja państwa drastycznie się pogorszyła.