Gospodarka

Kary dla rolników za ich pracę. "Miastowym" nie podobają się żniwa

opublikowano:
harvest-1825170_1280.webp
Rolnicy muszą mierzyć się nie tylko z wysokimi cenami - kłody pod nogi rzucają także "miastowi". / fot. Pixabay
Wysokie kary za zakłócenie ciszy nocnej poprzez pracę kombajnów podczas żniw, mandaty za "nieprzyjemne zapachy" z rolniczych gospodarstw, interwencje policji za przeprowadzanie bydła - to tylko niektóre problemy, z jakimi muszą mierzyć się polscy rolnicy na skutek masowego przenoszenia się na wieś budujących się "miastowych".

Rolniczą Polską wstrząsnął niedawny wyrok, na mocy którego Szymon Kluka, rolnik z łódzkiego, musi zapłacić 100 tysięcy złotych, bo sąsiadom nie odpowiadają zapachy, wydobywające się z chlewni, którą panu Szymonowi zostawili rodzice. Eksperci przekonują, że w przypadku, gdy sądy potraktują rozstrzygnięcie z Łodzi jako precedens, hodowla trzody chlewnej będzie w Polsce właściwie niemożliwa.

Potrzebne są natychmiastowe działania 

Posłowie PiS zaprosili Szymona Klukę na posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Nie chcemy, aby działalność rolnicza w Polsce była karana, bo dzisiaj ten wyrok sądu to umożliwia. Wzywamy ministra rolnictwa i rozwoju wsi do działań, których dzisiaj nie widzimy pomimo jego deklaracji, oraz przyjazdu na teren tego gospodarstwa. Dzisiaj na komisji rolnictwa chcemy się zapytać o te działania oraz chcemy porozmawiać o przyszłych rozwiązaniach prawnych, ale przede wszystkim pomóc rozwiązać sprawę tego konkretnego rolnika, ponieważ jest to dramat jego i jego rodziny – mówił poseł PiS Krzysztof Ciecióra.

Trzeba działać, póki jest jeszcze czas, wtórowali inni politycy największej partii opozycyjnej. 

– Skoro sądy zaczynają orzekać w oderwaniu od rzeczywistości, rolą polityków, posłów jest to, ażeby przygotować takie przepisy, które ich zabezpieczą w możliwości prowadzenia przez nich działalności rolniczej. Bo to jest kluczowe. Przygotowaliśmy dwa projekty ustaw. Jeden nowelizujący ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, a drugi o emisjach w prowadzeniu działalności rolniczej – dodawał poseł Andrzej Śliwka.

Ziemia i szef KOWR w dwóch osobach

O kolejnych problemach rolników – tym razem z dostępem do ziemi – poinformowała podczas konferencji w Sejmie posłanka Anna Gembicka. Według niej rolnicy alarmują o coraz większych nieprawidłowościach w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

– Biją na alarm w sprawie zakończenia dzierżaw tzw. „trzydziestek”. To jest ta ustawa, która nakazywała zwrot 30% gruntów w przypadku dużych dzierżawców. Część z nich tego nie zrobiła. I teraz ta ziemia, te dzierżawy miały trafić do rolników. Mimo to, cały ten proces jest wstrzymywany – mówiła Gembicka.

Posłanka przypomniała, że w KOWR mamy dzisiaj kuriozalną sytuację – dyrektorem tej instytucji mianowano czynnego posła PSL Henryka Smolarza. Ta sama osoba odpowiada więc za działalność ważnej instytucji i jako poseł ją nadzoruje, a w związku z tym ma np. prawo ją kontrolować.

Jedno jest pewne: dzisiaj partia Władysława Kosiniaka-Kamysza ma w ręku wszystkie narzędzia, by pomóc rolnikom. Czy zrobiła wystarczająco dużo, by je wykorzystać?

Zobacz także:


wPolsce24

Polska

Ministerstwo proponuje rower jako remedium na wykluczenie komunikacyjne

opublikowano:
dutch-4660106_1280.webp
Kto będzie w stanie robić rowerem zakupy, jeździć do pracy czy lekarza lub odwozić dzieci do szkoły ten pokona wykluczenie komunikacyjne Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Miliony Polaków muszą sobie radzić z załatwianiem codziennych spraw bez dostępu do pociągów czy autobusów. Ale uwaga - powstaje właśnie "nowa polityka rowerowa kraju" i ona ma być remedium na bolączki osób dotkniętych dotąd tzw. wykluczeniem komunikacyjnym.
Świat

Sankcje nie działają? Niemiecki sprzęt trafia na rosyjski rynek

opublikowano:
container-5073223_1280.webp
Sankcje nie działają (Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay)
Stacja Südwestrundfunk ujawnia, że niemieckie maszyny docierają do Rosji, gdzie mogą być wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym. Większość transportów trafiała tam przez Turcję.
Gość Wiadomości

Awantura w Gościu Wiadomości! Kto ponosi winę za dziurę budżetową?

opublikowano:
screenshot-www_youtube_com-2024_10_09-20_19_50.webp
Wiesław Różyński z PSL i Rafał Bochenek z PiS wystąpili w programie „Gość” Wiadomości. Z politykami rozmawiał Michał Adamczyk. W wielu momentach dyskusja przybierała gwałtowną formę, bo rozmówcy spierali się o to, kto ponosi większą winę za dziurę budżetową.
Gospodarka

Daniel Obajtek dla wPolsce24: Aktualna kondycja Orlenu jest odzwierciedleniem całej Polskiej gospodarki

opublikowano:
obajtek.webp
Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen komentował na antenie wPolsce24 konferencję wynikową spółki Skarbu Państwa pod obecnym zarządem. Europoseł PiS nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do aktualnie zarządzających spółką.
Gospodarka

Gróbarczyk: Niemcy dyktują, co dla nas dobre

opublikowano:
gróbarczyk.webp
Gróbarczyk: Rząd ulega niemieckiemu dyktatowi, to niebezpieczne dla naszej gospodarki (fot. wPolsce24)
- Nowy człowiek, który będzie reprezentował zwykłych Polaków jest niezwykle potrzebny. Polsce potrzebna jest odmiana, w tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - mówił w Ekspresie Politycznym Marek Gróbarczyk, oceniając kandydaturę Karola Nawrockiego. Były minister zwrócił uwagę na gospodarcze propozycje kandydata na prezydenta.
Gospodarka

Polka załamana inflacją: Pójdziemy do piachu już niedługo. Jest coraz drożej i musimy coraz bardziej zaciskać pasa

opublikowano:
drozyzna_polska.webp
Polacy są załamani sytuacją finansową. Drożeje wszystko (wPolsce24)
Dramatyczna sytuacja coraz większej liczby polskich rodzin. Ceny w sklepach wciąż rosną, a przed nami kolejne podwyżki. Żeby przetrwać musimy coraz bardziej oszczędzać. Jak wynika z nowego raportu Krajowego Rejestru Długów, co drugi Polak zapowiada, że będzie oszczędzał na ubraniach, wakacjach czy rozrywkach byle tylko opłacić bieżące rachunki.