Gospodarka

Rząd jest bezradny. Nie wie, jak naprawić spółki

opublikowano:
Ani rząd, ani administracja, ani zarząd nie był w stanie przedstawić strategii dla PKP Cargo, nie jest w stanie przedstawić programu naprawczego dla Azotów, Rafako, Poczty Polskiej i innych przedsiębiorstw – zwracał uwagę gość porannego programu telewizji wPolsce24 Bartłomiej Mickiewicz, zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Mickiewicz w programie „Budzimy się” wymienił firmy, które mierzą się ostatnio z potężnymi kłopotami. 

Największe polskie przedsiębiorstwo chemiczne Grupa Azoty przymierza się do sprzedaży części aktywów. Spółka nie uniknie głębokiej restrukturyzacji i dalszych zwolnień pracowników – ostrzegają analitycy.

Ponad 3600 pracowników zwolniła w 2024 roku będąca w restrukturyzacji firma PKP Cargo. Rafako, znane jako wykonawca bloków energetycznych i producent urządzeń dla energetyki, było jednym z filarów przemysłu energetycznego w Polsce. Firma jest w stanie upadłości. Do końca lutego zwolni prawie 700 pracowników.

Na Poczcie Polskiej związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny. Oczekują rzeczywistych negocjacji oraz poszanowania praw pracowników. Tymczasem zarząd planuje zwolnienia na masową skalę, które mogą dotknąć nawet 9 tys. pracowników.

- Dlaczego pracownicy nie biorą udziału w żadnych rozmowach o restrukturyzacji? - pyta Mickiewicz, który przypomina też, że na przykład poczta niemiecka jest co roku dofinansowywana przez rząd federalny ogromnymi sumami. - Nikomu to nie przeszkadza – podkreśla. - A w Polsce „pieniędzy nie ma i nie będzie”.

Gość programu nie ukrywa, że te firmy faktycznie mają problemy, które wynikają z wieloletnich zaniedbań, nie rozumie jednak, dlaczego proces naprawczy ma się odbywać wyłącznie kosztem pracowników.

Cała rozmowa w materiale wideo

źr. wPolsce24

 

Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.