Przed Wielkanocą jajka najdroższe w historii. Dlaczego musimy płacić tak dużo?

W marcu cena jednego jajka, mówimy tutaj o cenie średniej, a nie o konkretnym produkcie w konkretnym sklepie, przekroczyła już psychologiczną granicę 1 zł (w styczniu było to 96 groszy, w lutym 99 gr). Cytowani przez specjalistyczny portal wiadomoscihandlowe.pl eksperci nie mają wątpliwości: w kwietniu będzie tylko drożej, a cenowy rekord przypadnie na czas Wielkiej Nocy.
Co wpływa na cenę jajka?
Dlaczego jajka drożeją? Poza oczywistymi powodami, czyli inflacją i naturalnym wzrostem cen w okresie przedświątecznym, są też kwestie znacznie głębsze. Jak wyjaśnia Piotr Biela z Grupy BLIX, epidemia ptasiej grypy doprowadziła do likwidacji dużej części hodowli. O 12,4 proc. spadła liczba kur niosek.
– Przede wszystkim wskazać należy wysokie koszty produkcji wynikające z podwyżek cen pasz, niedoboru pracowników i wzrostu kosztów zatrudnienia oraz rosnących opłat za energię. A infrastruktura wykorzystywana w procesie produkcji wymaga przecież znacznych nakładów energetycznych. Kolejny czynnik to inflacja. Ogólny wzrost cen w gospodarce przekłada się również na takie podstawowe produkty jak jaja. Do tego dochodzi sezonowość. W okresie zimowym zwykle spada podaż jaj na skutek ograniczeń biologicznych – komentuje z kolei na łamach wiadomoscihaldowych.pl dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito.
Dlaczego jaja z chowu ściółkowego są znacznie droższe?
Co ciekawe, polskie jajka są naszym ważnym produktem eksportowym, za granicą sprzedawanych jest ok. 40 proc. produkcji. Są to jednak jajka z chowu klatkowego. Te z chowu ściółkowego, wolnego wybiegu lub bio są importowane. Jak zaznacza Piotr Biela, sieci handlowe ściągają je głównie z Holandii i Rumunii, co podnosi cenę tych produktów dla klientów.
Popyt przed świętami
– Przed świętami można oczekiwać dalszego wzrostu cen jaj, a nie ich wyhamowania. Na pewno będziemy mieć do czynienia z presją kosztową. Jednocześnie popyt charakteryzuje się sezonowością. Wielkanoc to okres, w którym zapotrzebowanie na jaja istotnie wzrasta z uwagi na nasze tradycje kulinarne i zwyczaje świąteczne, co nie pozostaje bez wpływu na ceny – stwierdza dr Robert Orpych.
źr. wPolsce24 za wiadomoscihandlowe.pl