Gospodarka

Drożyzna w Europie: różne sposoby walki, zmarnowana szansa w Polsce

opublikowano:
AS_DSC09417_20211229.webp
Wysokie ceny żywności doskwierają nie tylko Polakom, ale w wielu krajach rządy starają się robić co mogą, by ulżyć obywatelom. Nie dotyczy to rządu w Polsce (Fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Rosnące ceny żywności stają się coraz większym problemem dla konsumentów w całej Europie. Rządy w różnych krajach podejmują działania, by ograniczyć wzrost kosztów podstawowych produktów spożywczych.

W Szwecji obywatele rozpoczęli bojkot sklepów spożywczych, domagając się obniżek cen. Na Węgrzech rząd wprowadził regulację marż handlowych na wybrane produkty. A w Polsce? Przypomnijmy, że propozycja obniżenia VAT na żywność została odrzucona przez większość parlamentarną, mimo że mogła być realnym wsparciem dla milionów polskich rodzin.

Szwedzi bojkotują, premier reaguje

W Szwecji od poniedziałku trwa tygodniowy bojkot sklepów spożywczych należących do największych sieci – Ica, Coop i Axfood. Organizatorzy akcji, w tym influencerzy i osoby prywatne, chcą wymusić na handlowcach obniżenie cen. Dane firmy badawczej Matpriskollen wskazują, że w lutym ceny żywności wzrosły najszybciej od dwóch lat, a w niektórych przypadkach skoczyły o ponad 20 proc. w porównaniu do stycznia.

Bojkot popiera szwedzka opozycja. Lewica oskarża sieci handlowe o „rabunek”, a socjaldemokraci naciskają na rząd, by podjął interwencję. W odpowiedzi premier wezwał szefów handlowych gigantów na rozmowy i zapowiedział współpracę na rzecz obniżenia cen. Równocześnie szwedzki Urząd ds. Konsumentów wskazał, że na tamtejszym rynku brakuje konkurencji, co dodatkowo sprzyja wzrostowi cen.

Węgry regulują marże handlowe

Na Węgrzech od poniedziałku obowiązują przepisy ograniczające marże handlowe do 10 proc. na wybrane produkty spożywcze. Rząd Viktora Orbána uznał, że niektóre marże sięgały nawet 129 proc., co uznano za nieuzasadnione. Sieci handlowe nie zgodziły się na dobrowolne obniżki, więc władze wprowadziły przymusowe regulacje.

Nowe przepisy obejmują największe sieci handlowe i mają obowiązywać do końca maja, choć rząd zapowiedział możliwość ich przedłużenia. Jeśli sklepy będą próbowały rekompensować straty, podnosząc ceny innych produktów, regulacje mogą objąć całą branżę spożywczą.

Polska zmarnowana szansa

Podczas gdy inne kraje podejmują działania, by ulżyć obywatelom, w Polsce rządząca koalicja 6 marca zablokowała projekt obniżenia VAT na żywność do 0 proc. Sejm odrzucił także propozycje obniżenia podatku na gaz i energię elektryczną. Projekty, które mogłyby pomóc konsumentom w czasach wysokiej inflacji, zostały odrzucone większością głosów 235 do 203.

Podczas gdy Szwecja i Węgry szukają sposobów na ograniczenie cen żywności, Polska nie skorzystała z szansy na realne wsparcie dla obywateli. Działania podjęte w innych krajach pokazują, że interwencja państwa w handel detaliczny nie jest niemożliwa. Pytanie brzmi, czy polski rząd zamierza zrobić cokolwiek, by ulżyć konsumentom, czy też będzie się przyglądać, jak ceny wciąż rosną.

źr. wPolsce24 za PAP

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.