Gospodarka

Drożyzna w Europie: różne sposoby walki, zmarnowana szansa w Polsce

opublikowano:
AS_DSC09417_20211229.webp
Wysokie ceny żywności doskwierają nie tylko Polakom, ale w wielu krajach rządy starają się robić co mogą, by ulżyć obywatelom. Nie dotyczy to rządu w Polsce (Fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Rosnące ceny żywności stają się coraz większym problemem dla konsumentów w całej Europie. Rządy w różnych krajach podejmują działania, by ograniczyć wzrost kosztów podstawowych produktów spożywczych.

W Szwecji obywatele rozpoczęli bojkot sklepów spożywczych, domagając się obniżek cen. Na Węgrzech rząd wprowadził regulację marż handlowych na wybrane produkty. A w Polsce? Przypomnijmy, że propozycja obniżenia VAT na żywność została odrzucona przez większość parlamentarną, mimo że mogła być realnym wsparciem dla milionów polskich rodzin.

Szwedzi bojkotują, premier reaguje

W Szwecji od poniedziałku trwa tygodniowy bojkot sklepów spożywczych należących do największych sieci – Ica, Coop i Axfood. Organizatorzy akcji, w tym influencerzy i osoby prywatne, chcą wymusić na handlowcach obniżenie cen. Dane firmy badawczej Matpriskollen wskazują, że w lutym ceny żywności wzrosły najszybciej od dwóch lat, a w niektórych przypadkach skoczyły o ponad 20 proc. w porównaniu do stycznia.

Bojkot popiera szwedzka opozycja. Lewica oskarża sieci handlowe o „rabunek”, a socjaldemokraci naciskają na rząd, by podjął interwencję. W odpowiedzi premier wezwał szefów handlowych gigantów na rozmowy i zapowiedział współpracę na rzecz obniżenia cen. Równocześnie szwedzki Urząd ds. Konsumentów wskazał, że na tamtejszym rynku brakuje konkurencji, co dodatkowo sprzyja wzrostowi cen.

Węgry regulują marże handlowe

Na Węgrzech od poniedziałku obowiązują przepisy ograniczające marże handlowe do 10 proc. na wybrane produkty spożywcze. Rząd Viktora Orbána uznał, że niektóre marże sięgały nawet 129 proc., co uznano za nieuzasadnione. Sieci handlowe nie zgodziły się na dobrowolne obniżki, więc władze wprowadziły przymusowe regulacje.

Nowe przepisy obejmują największe sieci handlowe i mają obowiązywać do końca maja, choć rząd zapowiedział możliwość ich przedłużenia. Jeśli sklepy będą próbowały rekompensować straty, podnosząc ceny innych produktów, regulacje mogą objąć całą branżę spożywczą.

Polska zmarnowana szansa

Podczas gdy inne kraje podejmują działania, by ulżyć obywatelom, w Polsce rządząca koalicja 6 marca zablokowała projekt obniżenia VAT na żywność do 0 proc. Sejm odrzucił także propozycje obniżenia podatku na gaz i energię elektryczną. Projekty, które mogłyby pomóc konsumentom w czasach wysokiej inflacji, zostały odrzucone większością głosów 235 do 203.

Podczas gdy Szwecja i Węgry szukają sposobów na ograniczenie cen żywności, Polska nie skorzystała z szansy na realne wsparcie dla obywateli. Działania podjęte w innych krajach pokazują, że interwencja państwa w handel detaliczny nie jest niemożliwa. Pytanie brzmi, czy polski rząd zamierza zrobić cokolwiek, by ulżyć konsumentom, czy też będzie się przyglądać, jak ceny wciąż rosną.

źr. wPolsce24 za PAP

Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.