Gospodarka

Polska czeka na pieniądze z KPO. Ministerstwa spierają się o jeden z kamieni milowych

opublikowano:
mid-24a29421.webp
Brak rozporządzenia w sprawie norm węgla może zablokować wypłatę środków z KPO. (fot. PAP/Marcin Obara)
Wypłata drugiej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy może się opóźnić. Polskie ministerstwa spierają się w kwestii jednego z kamieni milowych. Chodzi o normy jakości węgla wykorzystywanego w gospodarstwach domowych.

13 września rząd Donalda Tuska złożył wniosek o wypłatę drugiej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z procedurami Komisja Europejska ma czas do połowy listopada na wydanie decyzji w tej sprawie. Pozytywna ocena nie będzie oznaczała jeszcze wypłaty pieniędzy. W ciągu miesiąca od wydania opinii przez KE Rada Unii Europejskiej będzie musiała podjąć ostateczną decyzję. W kalendarzu kluczowy będzie także 10 grudnia. Wówczas ma się odbyć posiedzenie ministrów finansów UE.

Łączna kwota, którą ma otrzymać Polska to 9,4 mld euro. Będzie ona pomniejszona o zaliczkę, którą rząd otrzymał już wcześniej. Pierwszy wniosek premier Donald Tusk złożył do KE w grudniu 2023 r., a środki w wysokości 6,3 mld euro trafiły do Polski 4 miesiące później.

Spór o kamienie milowe

KE postawiła określone warunki, których spełnienie konieczne jest do otrzymania środków z KPO. Chodzi o tzw. kamienie milowe, które w pełni nie zostały jeszcze zrealizowane przez polski rząd. Do tej pory nie wydano rozporządzenia regulującego normy jakości węgla wykorzystywanego w gospodarstwach domowych.

W kwietniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt rozporządzenia. Wiele jego zapisów zostało jednak zakwestionowanych przez resort przemysłu. Autorów projektu popierają organizacje zajmujące się walką ze smogiem, które domagają się bardziej restrykcyjnych norm. Z kolei postawę Ministerstwa Przemysłu w tej sprawie wspiera sektor górniczy.

źr. wPolsce24 za money.pl

Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.