Gospodarka

Polska czeka na pieniądze z KPO. Ministerstwa spierają się o jeden z kamieni milowych

opublikowano:
mid-24a29421.webp
Brak rozporządzenia w sprawie norm węgla może zablokować wypłatę środków z KPO. (fot. PAP/Marcin Obara)
Wypłata drugiej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy może się opóźnić. Polskie ministerstwa spierają się w kwestii jednego z kamieni milowych. Chodzi o normy jakości węgla wykorzystywanego w gospodarstwach domowych.

13 września rząd Donalda Tuska złożył wniosek o wypłatę drugiej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z procedurami Komisja Europejska ma czas do połowy listopada na wydanie decyzji w tej sprawie. Pozytywna ocena nie będzie oznaczała jeszcze wypłaty pieniędzy. W ciągu miesiąca od wydania opinii przez KE Rada Unii Europejskiej będzie musiała podjąć ostateczną decyzję. W kalendarzu kluczowy będzie także 10 grudnia. Wówczas ma się odbyć posiedzenie ministrów finansów UE.

Łączna kwota, którą ma otrzymać Polska to 9,4 mld euro. Będzie ona pomniejszona o zaliczkę, którą rząd otrzymał już wcześniej. Pierwszy wniosek premier Donald Tusk złożył do KE w grudniu 2023 r., a środki w wysokości 6,3 mld euro trafiły do Polski 4 miesiące później.

Spór o kamienie milowe

KE postawiła określone warunki, których spełnienie konieczne jest do otrzymania środków z KPO. Chodzi o tzw. kamienie milowe, które w pełni nie zostały jeszcze zrealizowane przez polski rząd. Do tej pory nie wydano rozporządzenia regulującego normy jakości węgla wykorzystywanego w gospodarstwach domowych.

W kwietniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt rozporządzenia. Wiele jego zapisów zostało jednak zakwestionowanych przez resort przemysłu. Autorów projektu popierają organizacje zajmujące się walką ze smogiem, które domagają się bardziej restrykcyjnych norm. Z kolei postawę Ministerstwa Przemysłu w tej sprawie wspiera sektor górniczy.

źr. wPolsce24 za money.pl

Gospodarka

Gdzie można oddawać plastikowe butelki? System kaucyjny w Polsce

opublikowano:
screenshot-www_youtube_com-2024_10_11-09_22_39.webp
Grzegorz Szafraniec, redaktor Gazety Bankowej i portalu wGospodarce.pl, tłumaczy, jak będzie działał system kaucyjny w Polsce.
Gospodarka

Tysiące Polaków zapłacą większe podatki. Podwyżki sprytnie ukryto

opublikowano:
supermarket-5202138_1280.webp
Inflacja zjada nasze pensje, a Tusk w podatkach zabierze ich podwyżki?
Miało być podniesienie kwoty wolnej od podatków do 60 tys. złotych, będzie podniesienie samych podatków. Chodzi o tzw. ukrytą podwyżkę podatku dochodowego PIT.
Gospodarka

Drastyczny wzrost cen żywności. Podwyżki drenują nasze kieszenie

opublikowano:
2410-25 - graf2.webp
Wzrastają ceny w sklepach (fot. PiS)
Miało być taniej, jest jeszcze drożej. Choć Donald Tusk obiecywał, że wraz z dojściem do władzy powstrzyma wzrost cen jedzenia, na skutek jego decyzji, takich jak zniesienie "zerowego" VAT-u na żywność, ceny podstawowych produktów drastycznie rosną. PiS opublikował specjalny spot, który uderza w rząd
Gospodarka

"Dziura Tuska pustoszy budżet Polski". To odbije się na finansach nas wszystkich

opublikowano:
mid-24a30064.webp
Przewodniczący KP PiS Mariusz Błaszczak oraz posłowie PiS Mateusz Morawiecki, Zbigniew Kuźmiuk i Małgorzata Golińska podczas konferencji prasowej o dziurze budżetowej (fot. PAP/Albert Zawada)
Mamy do czynienia z największym deficytem budżetowym w historii Polski. Rząd wydaje rekordowe kwoty, jednocześnie tnąc pieniądze na służbę zdrowia, czy strategiczne inwestycje. Wystarczyło kilka miesięcy rządów tej ekipy, by sytuacja państwa drastycznie się pogorszyła.
Gospodarka

Od 1 listopada ruszają "wakacje składkowe". A miał być dobrowolny ZUS

opublikowano:
01MK9_zus_2021_ff_DSC05167.webp
Miał być dobrowolny ZUS, są jednomiesięczne wakacje (fot. Fratria)
Miał być szumnie zapowiadany dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, jest proteza. Od 1 listopada mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o tzw. urlop od płacenia składek. Sztandarowy projekt Trzeciej Drogi został znacząco okrojony. Mimo to minister rozwoju i technologii, przekonuje, że dotrzymano wyborczej obietnicy.
Gospodarka

Świętujmy z głową. Po Wszystkich Świętych na wysypiska trafia ponad 100 tys. ton odpadów

opublikowano:
mid-24a31206.webp
Po Wszystkich Świętych na śmieci trafiają tysiące ton odpadów (fot. PAP/Szymon Pulcyn)
Odwiedzajmy groby zmarłych z głową. Unikajmy nadmiernej liczby zniczy i sztucznych kwiatów. Co roku po uroczystości Wszystkich Świętych i Dni zadusznym tysiące ton odpadów trafia na śmietnik