Gospodarka

Polska czeka na pieniądze z KPO. Ministerstwa spierają się o jeden z kamieni milowych

opublikowano:
mid-24a29421.webp
Brak rozporządzenia w sprawie norm węgla może zablokować wypłatę środków z KPO. (fot. PAP/Marcin Obara)
Wypłata drugiej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy może się opóźnić. Polskie ministerstwa spierają się w kwestii jednego z kamieni milowych. Chodzi o normy jakości węgla wykorzystywanego w gospodarstwach domowych.

13 września rząd Donalda Tuska złożył wniosek o wypłatę drugiej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z procedurami Komisja Europejska ma czas do połowy listopada na wydanie decyzji w tej sprawie. Pozytywna ocena nie będzie oznaczała jeszcze wypłaty pieniędzy. W ciągu miesiąca od wydania opinii przez KE Rada Unii Europejskiej będzie musiała podjąć ostateczną decyzję. W kalendarzu kluczowy będzie także 10 grudnia. Wówczas ma się odbyć posiedzenie ministrów finansów UE.

Łączna kwota, którą ma otrzymać Polska to 9,4 mld euro. Będzie ona pomniejszona o zaliczkę, którą rząd otrzymał już wcześniej. Pierwszy wniosek premier Donald Tusk złożył do KE w grudniu 2023 r., a środki w wysokości 6,3 mld euro trafiły do Polski 4 miesiące później.

Spór o kamienie milowe

KE postawiła określone warunki, których spełnienie konieczne jest do otrzymania środków z KPO. Chodzi o tzw. kamienie milowe, które w pełni nie zostały jeszcze zrealizowane przez polski rząd. Do tej pory nie wydano rozporządzenia regulującego normy jakości węgla wykorzystywanego w gospodarstwach domowych.

W kwietniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt rozporządzenia. Wiele jego zapisów zostało jednak zakwestionowanych przez resort przemysłu. Autorów projektu popierają organizacje zajmujące się walką ze smogiem, które domagają się bardziej restrykcyjnych norm. Z kolei postawę Ministerstwa Przemysłu w tej sprawie wspiera sektor górniczy.

źr. wPolsce24 za money.pl

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.