Polska

Nie ma pieniędzy na leczenie stwardnienia rozsianego. Chorzy muszą czekać do przyszłego roku

opublikowano:
_MIL3921.JPG
Szpitalom w dużych miastach pokończyły się kontrakty z NFZ (fot. Liudmyla Kazakova/Fratria)
Nowi pacjenci, u których zdiagnozowano stwardnienie rozsiane (SM) lub rdzeniowy zanik mięśni (SMA), nie dostaną w tym roku leczenia. Wyczerpały się kontrakty z NFZ - alarmuje prof. Iwona Kurkowska-Jastrzębska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Prof. Kurkowską-Jastrzębską, kierownik II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, cytuje Polskie Towarzystwo Neurologiczne (PTN).

NFZ nie chce płacić

"Niestety, pacjenci zdiagnozowani w ostatnim kwartale tego roku nie otrzymają leczenia, ponieważ ośrodki neurologiczne zrealizowały już kontrakty na programy lekowe, a NFZ zapowiedział, że nie zapłaci za leczenie pacjentów nadplanowych. To oznacza, że do końca roku nie mamy możliwości kwalifikowania do programów lekowych nowo zdiagnozowanych pacjentów. To samo dotyczy pacjentów pediatrycznych, którzy skończyli 18 lat i powinni przejść z leczenia w ośrodkach neurologii dziecięcej do ośrodków dla dorosłych" – podkreśla prof. Kurkowska-Jastrzębska.

W neurologii funkcjonuje 17 programów lekowych, dotyczących leczenia m.in. stwardnienia rozsianego (SM), rdzeniowego zaniku mięśni (SMA), choroby Parkinsona, dystonii ogniskowych i spastyczności poudarowej za pomocą toksyny botulinowej, choroby Pompego, choroby Fabry’ego czy migreny - podało PTN.

"W przewlekłych chorobach neurologicznych leczenie powinno być włączane jak najszybciej po diagnozie" – zaznaczono w piśmie PTN.

Prof. Kurkowska-Jastrzębska zwróciła uwagę, że szpitalowi, w którym pracuje, NFZ zalega z płatnościami za świadczenia w programie leczenia SM na sumę około miliona złotych. Podkreśliła, że klinika stara się pacjentom znaleźć inny ośrodek, jednak sytuacja w całym kraju wygląda podobnie: w dużych ośrodkach pokończyły się kontrakty, a w mniejszych niekiedy nie ma personelu do obsługi programów lekowych.

Chorzy zostaną bez leczenia?

"Liczymy na to, że decydenci zrozumieją, jak dramatyczna jest to sytuacja, zarówno dla pacjentów, jak i dla nas lekarzy, i Narodowy Fundusz Zdrowia zmieni swoją decyzję. Inaczej chorzy zdiagnozowani w ostatnim kwartale roku zostaną na kilka – być może kluczowych dla nich – miesięcy bez leczenia. Jako środowisko neurologów nie chcemy do tego dopuścić" - zaznacza prof. Kurkowska-Jastrzębska.

Dodała, że kontrakty z NFZ nie zakładają zwiększenia liczby pacjentów, choćby o 5-10 proc., chociaż liczba chorych na stwardnienie rozsiane (SM) co roku rośnie. Zaznaczyła, że w jej ośrodku już teraz w programach lekowych jest więcej pacjentów niż przewiduje kontrakt.

Niezwykle drogie terapie

Większość leków stosowanych w programach lekowych w neurologii, jak enzymatyczne terapie zastępcze w chorobach Pompego i Fabry’ego czy terapie modyfikujące przebieg SMA, to terapie, na które pacjentów zwykle nie stać.

Najdroższym lekiem (ok. 9 mln zł) dostępnym w Polsce w ramach programu lekowego jest Zolgensma dla dzieci do szóstego miesiąca życia (podawana jako jednorazowy wlew dożylny), u których stwierdzono rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Terapie w przewlekłych chorobach neurologicznie są stosowane dożywotnio, a dzięki nowoczesnym terapiom np. pacjenci z SM mogą być w pełni sprawni, pracować i wychowywać dzieci.

W ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Marek Kos poinformował, że w planie finansowym NFZ na 2024 r. nie ma wystarczającej ilości środków, by zapłacić za wszystkie wykonane usługi zdrowotne. Wyjaśniał, że w latach 2022 r. i 2023 r. NFZ płacił szpitalom za świadczenia wykonywane ponad limit z Funduszu Zapasowego, który w 2024 r. wyczerpał się.

źr. wPolsce24 za PAP

 

Polska

Kosiniak-Kamysz: Żeby Polska była wielka, musi być zjednoczona. Wcześniej przyznał, że mógł być premierem, ale odmówił

opublikowano:
mid-24a26167.webp
Władysław Kosiniak-Kamysz na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL mówił, że dostał propozycję objęcia sfunkcji premiera, ale odmówił (fot.PAP/Paweł Topolski)
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz wziął udział w uroczystościach upamiętniających założyciela PSL Wincentego Witosa. Szef MON zwrócił uwagę, że żyjemy w czasach odradzającego się imperium zła, któremu musimy przeciwdziałać. Lider ludowców jasno wskazał, że na czele tego imperium stoi putinowska Rosja, z którą Polska jest w stanie wojny hybrydowej.
Polska

Magdalena Ogórek w programie #Kontra telewizji wPolsce24

opublikowano:
Magdalena Ogórek - Kontra.webp
Program "Kontra" z Magdaleną Ogórek w telewizji wPolsce24 to dynamiczny format, w którym prowadząca porusza aktualne tematy polityczne i społeczne.
Polska

Janusz Palikot pozostanie w areszcie. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury

opublikowano:
js_MG_1042.webp
Janusz Palikot pozostanie w areszcie bez możliwości wyjścia za kaucją. (fot. Fratria/Julita Szewczyk)
Sąd drugiej instancji postanowił, że Janusz Palikot pozostanie w areszcie. Zgodnie z orzeczeniem sądu środek zapobiegawczy będzie obowiązywał do 6 grudnia 2024 r. Prokuratura będzie mogła wnioskować o przedłużenie aresztu.
Polska

Jest pierwszy raport neo-komisji ds. wpływów rosyjskich. Ambasador Polski przy NATO: wybrano kwestie marginalne i zmanipulowane

opublikowano:
tuk_komisja.webp
Pierwszy z raportów komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich pominął powiązania za czasów rządu Tuska (fot. wPolsce24)
- Komisja wykonała ciężką pracę żeby znaleźć takie działania, które nie miały miejsca w latach 2008-2015. Mamy tu do czynienia z selektywnym doborem treści, które są tak naprawdę marginalne albo zmanipulowane mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Tomasz Szatkowski, ambasador Polski przy NATO.
Polska

Trwa deportacja Pawła Szopy. Twórca marki Red is Bad został namierzony w Dominikanie i jest przewożony do Polski

opublikowano:
szopa_wpolsce.webp
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że wieczorem Paweł Szopa będzie w Polsce (fot. wPolsce24)
Paweł Szopa został zatrzymany przez policję dominikańską. Władzę karaibskiego państwa podjęły decyzję o wydaleniu Szopy do Polski. - Jest już w samolocie i wieczorem będzie w kraju - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek.
Polska

Jarosław Kaczyński zapowiada wotum nieufności wobec minister zdrowia

opublikowano:
mid-24a31149.webp
Prezes PiS zapowiedział złożenie wotum nieufności wobec minister zdrowia. (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Jarosław Kaczyński zapowiedział złożenie przez Prawo i Sprawiedliwość wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Podczas konferencji prasowej prezes ugrupowania stwierdził, że potrzebny jest szef resortu, który będzie miał „jakiś rzeczywisty plan”.