Gospodarka

Polacy nie lubią banków, bo są głupimi antysemitami? Szokująca wypowiedź prezesa BNP Paribas

opublikowano:
MK4_IMG_0755.webp
Prezes BNP Paribas Polska uważa, że nie lubimy banków m.in. z powodu antysemityzmu (Fot. Fratria)
Dlaczego Polacy nie przepadają za bankami? Czy chodzi np. o bardzo wysokie marże? A może jakość obsługi klientów? Nie. Winny jest graniczący z głupotą brak edukacji a także… polski antysemityzm. Takie szokujące tezy postawił w ostatnim wywiadzie Przemek Gdański, prezes BNP Paribas.

Bankowe marże należą w Polsce do najwyższych w Europie. Instytucje te osiągały i osiągają gigantyczne zyski, a jednocześnie twardo sprzeciwiały się np. podatkowi bankowemu, zasilającemu budżet państwa. Czy to właśnie dążenie do maksymalizacji zysków, połączone często z brakiem jakiejkolwiek empatii dla zwykłych ludzi, jest przyczyną niechęci Polaków do banków?

Nie lubimy oddawać, niewiele rozumiemy

Według Przemka Gdańskiego, prezesa BNP Paribas Polska, niekoniecznie. Jego zdaniem Polacy po prostu… nie lubią oddawać długów. Są też słabo wyedukowani ekonomicznie, nie wiedzą więc, skąd się biorą koszty kredytu. Lubimy banki, gdzie mamy konto, nie lubimy tych, gdzie mamy kredyt do spłaty – wyłuszcza Gdański w wywiadzie dla Pulsu Biznesu. 

Bo Żydzi

Jest też trzeci powód nieuzasadnionej, zdaniem bankowców, niechęci naszych rodaków do banków: to antysemityzm.

- Moim zdaniem niechęć do banków ma korzenie w antysemityzmie. Historycznie pożyczaniem pieniędzy, w niektórych okresach nazywanym lichwą, zajmowali się Żydzi. Szło się do Żyda i brało na procent kiedy była potrzeba, nawet, jak się go nie lubiło, bo innych możliwości zaciągnięcia kredytu nie było. Być może nadal, na poziomie podstawowym, funkcjonuje skojarzenie, że banki to Żydzi, a przecież Żydów się nie lubi – powiedział Przemek Gdański w rozmowie z Eugeniuszem Twarogiem. 

- Polska jest krajem, w którym pozornie antysemityzm jest marginalnym zjawiskiem, ale de facto jest on głęboko zakotwiczony w społeczeństwie. Powinniśmy nad tym mocno ubolewać, ale śmiem twierdzić, i wiem, że może to być kontrowersyjne, że jakiś element niechęci do banków bierze się z tego głęboko zakorzenionego antysemityzmu i kojarzenia banków z Żydami, czyli tymi, którzy nie pracowali na roli, ale obracali pieniędzmi – czytamy w artykule.

"Brwi unoszą się aż do ciemienia"

Tezy formułowane przez Gdańskiego wzbudziły zrozumiałe kontrowersje. Nawet dziennikarze Pulsu Biznesu dziwili się tak ostrym opiniom bankowca.

- Czasem podczas lektury wywiadów brwi unoszą się aż do ciemienia. To jeden z nich: prezes BNP Paribas Banku Polska zastanawia się, dlaczego Polacy nie lubią banków, i stawia tezy, delikatnie mówiąc, kontrowersyjne – skomentował czołówkę swojej gazety Marcel Zatoński.

https://x.com/pbzatonski/status/1914379968366121457

Wiedzieliście o tym, że zdaniem P. Gdańskiego, prezesa BNP Paribas, Polacy nie lubią banków przez: - niechęć do oddawania długów, ignorancję, antysemityzm – pytał retorycznie dziennikarz i komentator internetowy Szymon Janus, kończąc post wszystko mówiącą emotikonką XD.

- Polacy: najwyższe marże w UE, afery: polisolokaty, opcje walutowe, franki, BTE, przerzuciły cały ryzyko i koszt prowadzenia biznesu na klientów. Bankster o aurze Nosferatu: Polacy nie lubią oddawać kasy, antysemityzm, brak edukacji – to z kolei komentarz aktywisty i pisarza Jana Śpiewaka.

źr. wPolsce24 za Puls Biznesu

 

 

Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.