Gospodarka

Klient wygrał wojnę z bankiem w sprawie kredytu hipotecznego. Wynik tego sporu budzi grozę sektora bankowego

opublikowano:
real-estate-6688945_1280.webp
"Gazeta Wyborcza" opisała sprawę, która toczyła się przed sądem w Suwałkach, gdzie kredytobiorcy spierali się z bankiem w sprawie kredytu hipotecznego. Podobnych spraw są w Polsce setki, może nawet tysiące - ale ten konkretny wyrok - może okazać się arcyważny. Nie tylko dlatego, że sprawa zakończyła się korzystnie dla kredytobiorców, a nie banku. Prawdziwy problem - dla sektora bankowego w Polsce - może polegać na tym, że sąd unieważnił kredyt hipoteczny bazujący na wskaźniku WIBOR.

To pierwszy taki wyrok, choć na razie nieprawomocny.

Sprawa dotyczy umowy kredytu hipotecznego, która została zawarta w 2015 r. z Getin Noble Bankiem (obecnie VeloBank). Wyrokiem z 22 stycznia Sąd Okręgowy w Suwałkach - jak podała "GW" - stwierdził, że jest nieważna.

- Bank ma wypłacić kredytobiorcom łącznie kwotę 245 943,93 zł, wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 26 kwietnia 2024 r. Dodatkowo bank ma pokryć koszty procesu w wysokości 11 817,00 zł wraz z ustawowymi odsetkami - czytamy w artykule.

"GW" cytuje też słowa radczyni prawnej Beaty Strzyżowskiej:

- Pracownik banku, będący świadkiem w sprawie, sam nie wiedział, kto tworzy wskaźnik WIBOR, nie znał pojęcia fixingu, nie wiedział również, jak ten wskaźnik jest ustalany, a co więcej, wskazał, iż podczas szkoleń organizowanych przez bank dokładnie wskazywano, jakie informacje nie powinny być przekazywane konsumentom".

- Sąd ustalił, że pracownik banku bez posiadania odpowiedniej wiedzy nie mógł prawidłowo poinformować w tym zakresie klientów - dodała.

Gazeta przypomina, że to właśnie WIBOR, wraz z marżą banku, decyduje o oprocentowaniu kredytów.

- Wraz z podwyżkami stóp procentowych i wskaźnika WIBOR, kredytobiorcy ramię w ramię z prawnikami ruszyli do sądów pozywać banki i udowadniać, że wskaźnik mógł być przez banki manipulowany. Szczególnie że bankom takie operacje mogą się opłacać, bo im wyższy WIBOR, tym więcej zarabiają - dodała "GW". 

źr. wPolsce24 za GW/PAP

Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.