Gospodarka

Pokonaliśmy globalne ocieplenie. Dlaczego nikt o tym nie mówi?

opublikowano:
mabelamber-thermometer-2906817
(fot. ilustracyjna Pixabay)
Czarne scenariusze na temat tego, do czego prowadzi globalne ocieplenie, zdominowały debatę publiczną. Kierowali się nimi politycy i zachodnie instytucje. Tymczasem eksperci stwierdzili, że katastrofa klimatyczna jest nierealna, ale przeszło to bez większego echa.

Oficjalne scenariusze, które są wykorzystywane do modelowania klimatu i oceanów są tworzone przez międzynarodową grupę naukowców o nazwie Projekt Porównania Modeli Sprzęganych (CMIP), działającą w ramach Światowego Programu Badań nad Klimatem. To właśnie ich scenariusze są podstawą do prognozowania temperatury i emisji gazów, na których swoje oceny opiera Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) będący częścią ONZ.

Alarmistyczne scenariusze przestały być prawdopodobne 

Amerykański pracownik naukowy think-tanku American Enterprise Institute Roger A. Pielke Jr zauważył pod koniec kwietnia, że CMIP opublikował nowe założenia, zgodnie z którymi sporządzony zostanie siódmy raport IPCC. Wynika z nich, że RCP8.5, SSP5-8.5 i SSP3-7.0 – najbardziej ekstremalne scenariusze, które od lat miały ogromny wpływ na dyskusje na temat klimatu – stały się bardzo mało prawdopodobne. Naukowcy twierdzą, że straciły aktualność z powodu trendów w kosztach odnawialnych źródeł energii, pojawieniu się polityki klimatycznej i ostatnich trendów emisji.

Jak zauważa Pielke, CMIP stworzył siedem nowych scenariuszy. Najgorszy z nich przewiduje emisję dwutlenku węgla na poziomie 71 gigaton w 2100 roku. Poprzedni najgorszy scenariusz, SSP5-8.5, przewidywał emisje na poziomie aż 128 Gt. Co więcej, autorzy nowych scenariuszy podkreślają, że to tylko eksperyment myślowy i nie powinno się go brać pod uwagę przy tworzeniu polityki klimatycznej.

Zmowa milczenia 

Biorąc pod uwagę, od jak dawna media i politycy straszą konsekwencjami globalnego ocieplenia – i to, jaki wpływ polityka klimatyczna ma na nasze codzienne życie – mogłoby się wydawać, że informacja o tym, że najczarniejsze scenariusze się nie sprawdzą, powinna być na czołówkach wszystkich światowych mediów. Tymczasem, jak zauważa Pielke, przeszła praktycznie bez echa.

Czytaj także:

Paradoks walki z globalnym ociepleniem. Im czystsze powietrze, tym planeta szybciej się nagrzewa

USA przestanie walczyć z globalnym ociepleniem? Wkrótce zapadnie ważna decyzja

Najgłośniej było o tym w Holandii. Zapewne z tego powodu, że Detlef van Vuuren, główny autor artykułu naukowego, w którym zapowiedziano nowe scenariusze, jest Holendrem. Jak zauważył Pielke, holenderskie media szeroko cytują jego słowa, w których nadal stara się on straszyć globalnym ociepleniem i przekonywać, że dezaktualizacja poprzednich scenariuszy wynika ze zmian na świecie, a nie tego, że naukowcy nie dochowali odpowiedniej staranności.

Temat ten pojawił się także w niemieckich i szwajcarskich mediach. Pielke zauważa jednak, że zupełnie nie zaistniał w mediach anglojęzycznych, które trafiają do odbiorców z całego świata – zarówno popularnych, jak i branżowych i ogólnonaukowych, chociaż w przeszłości publikowały setki alarmistycznych artykułów opartych o zdeaktualizowane scenariusze.

Być może to milczenie nie jest przypadkowe, a nowe raporty nie wpłyną na żadne istotne zmiany w polityce klimatycznej. "Rzeczpospolita" przypomniała w tym kontekście głośną wypowiedź wysokiego rangą urzędnika IPCC Ottmara Edenhofera z 2010 roku. - Trzeba uwolnić się od złudzenia, że ​​międzynarodowa polityka klimatyczna to polityka środowiskowa – powiedział wtedy w rozmowie z dziennikiem "Neue Zurcher Zeitung". - Zamiast tego, polityka dotycząca zmian klimatycznych dotyczy tego, jak de facto redystrybuujemy bogactwo świata.

źr. wPolsce24 za "Rzeczpospolita", AEI.org

Karol Nawrocki znowu musi wyręczać rząd. Prezydent w kontakcie ze strajkującymi górnikami z Silesii

opublikowano:
Rafał Jarzębek relacjonuje protest górników w kopalni Silesia. Na miejsce przybyli wysłannicy prezydenta
Rafał Jarzębek relacjonuje protest górników w kopalni Silesia. Na miejsce przybyli wysłannicy prezydenta (fot. wPolsce24)
W kopalni Silesia wybuchł spontaniczny protest podziemny, podczas którego kilkudziesięciu górników odmówiło wyjazdu na powierzchnię po nocnej zmianie.

Buda: Niemcy załatwili dla siebie wszystko co chcieli. Rząd im pozwolił

opublikowano:
Rolnicy protestują, a Niemcy zacierają rączki, bo kosztem Polski zarobią i nas zagłodzą
Protest rolników i mocne słowa europosła Waldemara Budy (fot. wPolsce24)
- Gdyby ktoś mi powiedział pięć lat temu, że za kadencji PSL-u dojdzie do wprowadzenia umowy z Mercosurem, to ja bym nie wierzył. Ja bym był przekonany, że wyjdą z rządu, będą protestować, zrobią wszystko. A kompletnie nic nie zrobili. Jakbym miał określić to symbolicznie, to powiedziałbym sztandar wyprowadzić - mówił na antenie telewizji wPolsce24 były minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Elektrownia Dolna Odra wygaszana przez rząd. 700 osób na bruk, bezpieczeństwo energetyczne Polski zagrożone coraz bardziej

opublikowano:
Zrzut ekranu (159)
Wygaszenie elektrowni Dolna Odra to dramat dla Gryfina i fatalny kierunek działań w polskiej energetyce (Fot. Wiadomości wPolsce24)
Podczas gdy Polska przyspiesza proces zamykania kopalń i elektrowni węglowych, Niemcy otwarcie deklarują, że swoich kopalń zamykać nie zamierzają. Coraz głośniej wybrzmiewa więc pytanie: w czyim interesie działa polski rząd? Najnowszym przykładem tej polityki jest sytuacja Elektrowni Dolna Odra – jednego z kluczowych zakładów energetycznych w północno-zachodniej Polsce.

Górnicy z PG Silesia walczą o pracę. Kuriozalne tłumaczenie zarządu: Byłem zmęczony, nie wiem, co podpisywałem

opublikowano:
Zarząd kopalni oszukał górników? Trwa protest przeciwko zwolnieniom
Zarząd kopalni oszukał górników? (fot. wPolsce24)
Narasta konflikt wokół kopalni PG Silesia. Górnicy i związki zawodowe alarmują, że zarząd spółki – należącej do grupy Bumech – masowo zwalnia pracowników, łamiąc wcześniej podpisane porozumienia. Sprawa trafiła już do Ministerstwa Energii, ale dotychczasowe rozmowy nie przyniosły przełomu. Związkowcy zapowiadają wielką pikietę 10 lutego i ostrzegają: to może być dopiero początek protestów.

Czarnek pokazuje, jakim chce być premierem. Jest projekt ustawy, który ma obniżyć ceny beznzyny!

opublikowano:
Przemysław Czarnek chce obniżenia VAT na benzynę
Przemysław Czarnek chce obniżenia VAT na benzynę (fot. wPolsce24)
Podczas porannej konferencji na jednej ze stacji paliw, były minister edukacji Przemysław Czarnek ostro skrytykował obecną władzę za bierność wobec rosnących cen i braku poczucia bezpieczeństwa Polaków. Złożył również konkretną propozycję: czasowe obniżenie podatku VAT i akcyzy na paliwa.

Niemcy miały być hubem rosyjskiego gazu, a to Polska może być hubem LNG z USA. Byle Tusk tego nie zepsuł!

opublikowano:
Gaz z portu LNG ma trafiać z Polski do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej
Gaz z portu LNG ma trafiać z Polski do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej
Polska może stać się jednym z najważniejszych centrów energetycznych w Europie. Wszystko za sprawą planów budowy regionalnego hubu LNG, które – jak wynika z materiału „Wiadomości wPolsce24” – uzyskały wsparcie Stanów Zjednoczonych. To efekt intensywnych działań dyplomatycznych prezydenta Karola Nawrockiego.