Niemiecki koncern przejął znanego polskiego przetwórcę ryb
O zamiarze przejęcia poinformowano już w lutym 2023 roku. Wkrótce potem Lisner Holding złożył wniosek do UOKiK, który ostatecznie wydał pozytywną decyzję. Transakcja objęła przejęcie kontroli nad Graalem (poprzez spółkę Greenwich Investments, właściciela 100 proc. akcji Graal), a także nad częścią majątku należącego do spółki Koral, znanej z marki Superfish, będącej częścią Grupy Graal.
Dotychczasowymi akcjonariuszami Graala byli fundusz inwestycyjny Abris Capital Partners, posiadający większościowy pakiet akcji od 2017 roku, oraz Bogusław Kowalski – założyciel i wieloletni prezes spółki. Proces przejęcia wymagał kompleksowych analiz i spełnienia wielu wymogów formalnych.
Lisner Holding jest jednym z największych europejskich graczy w branży przetwórstwa ryb. Firma, której główna siedziba znajduje się w Poznaniu, prowadzi działalność na polskim rynku od lat, oferując m.in. przetwory śledziowe, sałatki i pasty kanapkowe. Drugi zakład produkcyjny Lisnera, zlokalizowany w pobliżu Kołobrzegu, został nabyty w 2016 roku. Holding jest częścią Unternehmensgruppe Theo Müller S.e.c.s., luksemburskiej grupy kapitałowej o globalnym zasięgu.
W komunikacie Lisner Holding zapewnił, że przejęcie Graala i spółki Koral nie wpłynie negatywnie na bieżącą działalność firm, a produkcja będzie kontynuowana. Graal, jako jedna z wiodących polskich marek przetwórstwa ryb, ma nadal odgrywać kluczową rolę na rynku krajowym i zagranicznym.
Tyle na razie, o przyszłości znanej polskiej marki nie będą już jednak decydować Polacy.
źr. wPolsce24 za trojmiasto.pl