Gospodarka

Niedziela niehandlowa to jeszcze nie wszystko. Partia Razem bierze się za soboty

opublikowano:
supermarket-949913_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Choć zakaz handlu towarzyszy nam już od kilku lat, to niektóre strony sceny politycznej chcą zwiększenia liczby niedziel, w które konsumenci mogliby zrobić zakupy. Są też tacy, którzy nie biorą takiego scenariusza pod uwagę, a dodatkowo chcą ograniczyć handel także w inne dni tygodnia, głównie w sobotę.

Od 1 marca 2018 roku w Polsce stopniowo wdrażany jest zakaz handlu w niedzielę. Polska 2050 jakiś czas temu zaproponowała przywrócenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu tak jak na początku podczas wprowadzania zmian.

Przeciwni pomysłowi ugrupowania Szymona Hołowni są politycy Partii Razem i związki zawodowe.

- Wolne niedziele to zdobycz, którą należy chronić. Jeśli pojawią się próby odebrania tego prawa pracownikom, zagłosujemy przeciw – zapowiadał Adrian Zandberg z partii Razem.

Związkowcy są gotowi do protestów

Jak podkreśla Alfred Bujara z „Solidarności”, większość zatrudnionych w handlu to kobiety, które mają problem z zapewnieniem opieki nad dziećmi w niedzielę. Dodaje również, że pracownicy handlu są gotowi do protestów, gdyby chciano zmusić ich do pracy w niedzielę.

W kontrze do stanowiska Polski 2050 Partia Razem wyszła z propozycją, aby oprócz pozostawienia zakazu handlu w obecnej formie, wprowadzone zostały ograniczenia, które miałyby poprawić warunki pracy sektora handlowego.

Ograniczenia handlu w soboty

Portal dlahandlu.pl poinformował, że podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki posłanka Marcelina Zawisza z Partii Razem zaproponowała, żeby w soboty duże sklepy i markety były zamykane o wcześniejszych godzinach.

Pomysł popiera Alfred Bujara, który proponuje wcześniejsze zamykanie sklepów nie tylko w soboty, ale także w inne dni. Uważa on, że powrót do godzin sprzed pandemii zapewniłby lepszą równowagę na rynku pracy. Jego zdaniem w tygodniu sklepy powinny być zamykane o godzinie 21, a w soboty o godzinie 19 lub 18.

- W żadnym innym kraju sklepy nie są otwarte do północy czy przez całą noc. To przesada – podkreśla.

źr. wPolsce24 za portalhandlowy.pl/ Business Insider

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.