Gospodarka

Nie ma prądu - nie ma pieniędzy. Tak realizuje się państwowy bezgotówkowy zamordyzm

opublikowano:
atm-1524870_1280.webp
(Fot. Pixabay)
W Hiszpanii doszło niedawno do poważnej awarii energetycznej, która sparaliżowała niemal cały kraj. W jej następstwie na nowo rozgorzała dyskusja o zależności społeczeństwa od systemów cyfrowych – w tym tych finansowych. I nie bez powodu: w „raju" tworzonym przez skrajnie lewicowego premiera Pedro Sancheza prawo coraz bardziej ogranicza możliwość korzystania z gotówki.

Hacienda (hiszpański odpowiednik naszego fiskusa) właśnie potwierdziła obowiązywanie kontrowersyjnych przepisów, które drastycznie ograniczają płatności gotówkowe. Choć obostrzenia nie są nowe, ich skuteczniejsze egzekwowanie oraz kontekst ostatniego blackout’u nadają sprawie nowego wymiaru.

1000 euro i ani centa więcej

Od 11 lipca 2021 roku obowiązuje w Hiszpanii ustawa (Ley 11/2021), której celem jest walka z oszustwami podatkowymi. Zgodnie z nią:
-Nie wolno płacić gotówką więcej niż 1 000 euro, jeżeli przynajmniej jedna ze stron działa jako przedsiębiorca lub profesjonalista. W praktyce zatem dotyczy to po prostu każdej transakcji zakupowej.
- Zakaz dotyczy wszystkich rodzajów transakcji: zakupów w sklepach, usług, wynajmu itp.
- Nie można też „kombinować”, rozbijając płatność na kilka mniejszych – to również traktowane jest jako naruszenie przepisów.
- Dla turystów (osób fizycznych bez rezydencji podatkowej w Hiszpanii) próg ten wynosi 10 000 euro.

Surowe sankcje i cyfrowy nadzór, a kapusie mile widziani

Za złamanie przepisów grozi kara finansowa w wysokości 25 proc. wartości transakcji, a odpowiedzialność ponoszą obie strony: płacący i przyjmujący gotówkę. Oczywiście jak to w lewackich systemach totalitarnych bywa, nie mogło zabraknąć przepisu, dewastującego wzajemne zaufanie - jeśli jedna ze stron doniesie na swojego kontrahenta do skarbówki, to w nagrodę uniknie kary. Czy dostanie też dyplom "wzorowego kapusia", nie wiadomo.

Dodatkowo w kraju Sancheza wszystkie większe transakcje gotówkowe i wypłaty są monitorowane przez banki i mogą skutkować kontrolą, a przewożenie więcej niż 100 000 euro w gotówce na terytorium Hiszpanii bez zgłoszenia (specjalny formularz S1) również jest nielegalne.

Koniec prywatności finansowej?

Zwolennicy całkowitej digitalizacji płatności podnoszą argumenty o walce z szarą strefą, praniem pieniędzy czy unikaniem podatków. Jednak przeciwnicy ostrzegają: bezgotówkowy świat to świat całkowitej kontroli nad obywatelem. Każda transakcja zostawia cyfrowy ślad, a w przypadku awarii – takiej jak niedawny blackout – obywatel zostaje odcięty od pieniędzy.

Warto przypomnieć, że już w 2016 roku Hiszpania – podobnie jak Europejski Bank Centralny – zrezygnowała z emisji banknotów 500 euro, uznając je za „zbyt podatne na nadużycia”. Te, które jeszcze krążą w obiegu, wciąż można wpłacać do banków, ale wiele firm już ich nie przyjmuje.

źr. wPolsce24 za El Mundo Deportivo

Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.