Świat

Wielka awaria prądu w Hiszpanii przez politykę klimatyczną. Teraz przyznają, że rezygnacja z węgla to „ryzyko”

opublikowano:
mid-epa12061836
Awaria wywołała w Hiszpanii totalny chaos (Fot. PAP/EPA)
Blackout w Hiszpanii był wynikiem wewnętrznej awarii systemu elektroenergetycznego. Państwowa spółka Red Electrica już dwa miesiące temu pisała w raporcie finansowym o ryzyku „odłączeń z powodu wysokiego udziału źródeł odnawialnych”.

Nie rosyjscy hakerzy, nie sabotaż terrorystów a skutki unijnej polityki klimatycznej były podstawową przyczyną wielkiej awarii zasilania, która pogrążyła Hiszpanię w chaosie i ciemnościach.

"Całkowity kolaps"

Jak podaje hiszpańska gazeta „El Mundo” w artykule ujawniającym kulisy blackoutu „wszystko wskazuje na awarię wewnętrzną systemu elektroenergetycznego”, która doprowadziła do „całkowitego kolapsu” po dwóch następujących po sobie odłączeniach elektrowni w południowo-zachodniej części kraju.

„Wszystko wskazuje na fotowoltaikę – jej masowe wprowadzanie do systemu w godzinach południowych powoduje ogromne niestabilności sieci, które już w zeszłym tygodniu sprawiały trudności operatorowi” – czytamy w „El Mundo”.

Przydałby się węgiel

Zarządzająca systemem elektroenergetycznym w Hiszpanii państwowa spółka Red Electrica już dwa miesiące temu informowała rynek o „krótkoterminowym ryzyku odłączeń generacji prądu z powodu wysokiego udziału źródeł odnawialnych”. W raporcie przesłanym do Krajowej Komisji Rynku Papierów Wartościowych (CNMV) 26 lutego firma informowała, że utrata mocy dostarczanej dotąd przez elektrownie jądrowe i gazowe „zwiększa ryzyko incydentów operacyjnych”.

- Zamykanie konwencjonalnych elektrowni, takich jak węglowe, gazowe (cykl łączony) i jądrowe (wynik wymogów regulacyjnych), oznacza spadek mocy dyspozycyjnej i zdolności bilansujących systemu elektroenergetycznego, jak również jego odporności i bezwładności – podała Red Electrica. 

Co ciekawe, w wypowiedziach dla mediów menadżerowie RE mówili coś innego – że OZE jest całkowicie bezpieczne a system działa i będzie działał nienagannie.

Efekt domina

Technicy Red Eléctrica jako najbardziej prawdopodobną przyczynę tzw. efekt domina, czyli kaskadowe wyłączenie farm fotowoltaicznych. W momencie blackoutu energia słoneczna zaspokajała aż 70% zapotrzebowania, czyli około 17–18 gigawatów (GW) mocy.

źr. wPolsce24 za El Mundo

 

Świat

Bliskie relacje, wielka polityka. Nawrocki i Trump rozmawiają o Polsce

opublikowano:
Spotkanie dwóch przywódców politycznych – lidera Polski i prezydenta USA – siedzących razem w eleganckim, ozdobnym wnętrzu podczas rozmów dyplomatycznych, ujęcie z transmisji telewizyjnej z paskiem informacyjnym o „osobistej przyjaźni i twardym sojuszu” oraz relacjach Polska–USA.
Nieoficjalna wizyta K.Nawrockiego w USA, potwierdza doskonałe stosunki z D.Trumpem (fot. wpolsce24)
Wizyta prezydenta Karola Nawrockiego w Stanach Zjednoczonych stała się okazją do nieformalnych, ale strategicznie istotnych rozmów na najwyższym szczeblu. Relacje polsko-amerykańskie, bezpieczeństwo regionu oraz obecność wojsk USA w Polsce - to tematy które zostały poruszone w rozmowach Trump-Nawrocki.
Świat

Robert Bąkiewicz brutalnie skuty przez niemieckie służby! "Tata wymiotuje, ma połamane żebra”

opublikowano:
Robert Bąkiewicz podczas manifestacji
Berlińska policja użyła siły wobec Roberta Bąkiewicza. (fot. Fratria/ screen z X/@BlankaBakiewicz)
We wtorek doszło do niecodziennych wydarzeń w stolicy Niemiec. Robert Bąkiewicz, lider Ruchu Obrony Granic, został brutalnie zatrzymany przez berlińską policję podczas próby upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej. Według relacji jego córki, stan zdrowia polityka jest ciężki.
Świat

Niemcy i pamięć o II wojnie. Brutalna interwencja policji podczas marszu upamiętniającego ofiary

opublikowano:
Funkcjonariusze niemieckiej policji w kamizelkach odblaskowych otaczają grupę osób w parku miejskim. Wśród uczestników widoczna flaga Polski oraz drewniany krzyż, część osób rozmawia z policją podczas interwencji.
Interwencja niemieckiej policji wobec grupy polskich działaczy podczas zgromadzenia w Berlinie (fot. wPolsce24)
Brutalna interwencja policji wobec działaczy Ruchu Obrony Granic, którzy w Berlinie chcieli upamiętnić ofiary II wojny światowej. W sieci pojawiło się nagranie, które stawia pytania o proporcjonalność użytych środków podczas interwencji oraz sposób działania niemieckiej policji wobec polskich obywateli.
Świat

250 tys. zgwałconych Brytyjek, a służby udawały, że nic nie widzą. Raport wskazuje winnych: to pakistańscy muzułmanie

opublikowano:
Ujęcie z ulicy przedstawiające grupę przechodniów na chodniku w mieście. Na dole ekranu widoczny pasek informacyjny programu telewizyjnego z napisem „250 tys. ofiar islamskich gangów” oraz elementami graficznymi stacji informacyjnej.
Wstrząsający raport niezależnej grupy Rape Gang Inquiry (fot. wpolsce24)
Niezależne śledztwo ujawnia przerażającą skalę przestępstw seksualnych popełnianych przez zorganizowane grupy sprawców pochodzenia pakistańskiego. Dokument, który powstał dzięki zbiórce publicznej, w której wzięło udział ponad 20 tys. obywateli, ukazuje przerażający obraz seksualnego znęcania się nad setkami tysięcy nieletnich Brytyjek – w tym nad dziewczynkami w wieku szkolnym -przez zorganizowane grupy przestępcze. Brytyjskie instytucje państwowe przez dekady ignorowały problem w imię poprawności politycznej.
Świat

Ćwierć miliona skrzywdzonych dzieci i zmowa milczenia. Dziennikarz ujawnia szokujące szczegóły

opublikowano:
Bruno Topola na antenie telewizji wPolsce24
Bruno Topola na antenie telewizji wPolsce24 (fot. wPolsce24)
Przez dekady na naszych oczach, w sercu cywilizowanej Europy, rozgrywał się koszmar, o którym poprawność polityczna i elity władzy nakazywały milczeć. Opublikowany niedawno raport obnaża wstrząsającą prawdę: "W tym stuleciu zgwałcono ponad 250 000 młodych białych kobiet w dużej mierze przez muzułmańskich mężczyzn".
Świat

„Już nawet Niemcy dystansują się od Ursuli von der Leyen”. Lider francuskiej prawicy zapowiada zmiany w Europie

opublikowano:
Jordan Bardella, przewodniczący francuskiego Zjednoczenia Narodowego, podczas wywiadu poświęconego przyszłości Francji, Europy i relacjom z Polską
- Kiedy wygrywasz przy stole negocjacyjnym, nie odchodzisz. A wizja Europy, której bronią Emmanuel Macron i Ursula von der Leyen, jest w istocie całkowicie przestarzała – przekonuje w rozmowie z telewizją wPolsce24 Jordan Bardella, lider francuskiego Zjednoczenia Narodowego.