Gospodarka

Kto kupi TikToka? Donald Trump zdradził szczegóły

opublikowano:
tiktok-6507179_1280 (1).webp
Rząd USA nie chce, by tę aplikację kontrolowali Chińczycy (fot. ilustracyjna Pixabay)
Donald Trump zdradził, że Microsoft chce kupić TikToka. Dodał jednak, że inne firmy też są tym zainteresowane.

TikTok, jedna z najpopularniejszych aplikacji społecznościowych na świecie, należy do chińskiej firmy ByteDance. W USA od dawna martwiono się tym, jak firma traktuje dane osobowe amerykańskich użytkowników. W kwietniu zeszłego roku Kongres przyjął Ustawę o Ochronie Amerykanów przed Aplikacjami Kontrolowanymi przez Zagranicznych Przeciwników (PAFACA). Zgodnie z nią ByteDance musiał sprzedać amerykańską część TikToka do 19 stycznia 2025. Nie zrobił tego, więc w tym dniu aplikacja przestała działać w USA. 

Trump wstrzymał zamknięcie TikToka

Trump już w sierpniu 2020 roku podpisał dyrektywę, która nakazywała ByteDance sprzedanie TikToka, ale została ona wstrzymana przez sąd. Pierwszego dnia po powrocie do Białego Domu prezydent zrobił coś, czego mało kto się spodziewał. Podpisał wątpliwe pod względem prawnym rozporządzenie, zgodnie z którym PAFACA nie będzie przestrzegana przez 75 dni. Miało to dać czas na wynegocjowanie z Chińczykami umowy, która zadowoli obie strony.

Kilka dni temu portal NPR ujawnił w oparciu o anonimowe źródła, że negocjacje w tej sprawie już trwają. Według wstępnej propozycji ByteDance mogłaby zachować mniejszościowe udziały w TikToku, ale większość byłaby przejęta przez amerykańskich inwestorów. Algorytm aplikacji, zbieranie przez nią danych osobowych i jej uaktualnienia byłyby monitorowane przez amerykański koncern Oracle.

Kupi go amerykański gigant? 

Teraz Trump zdradził istotny szczegół. W rozmowie z dziennikarzami potwierdził, że zakupem udziałów w TikToku zainteresowany jest Microsoft. Dodał jednak, że nie jest to jedyna korporacja, która ma ochotę go kupić, i spodziewa się, że będą próbowały się przelicytować. Microsoft na razie odmawia komentarzy w tej sprawie. Wiadomo jednak, że Microsoft był zainteresowany kupnem TikToka już w 2020 roku, choć ostatecznie nic z tego nie wyszło. Później ByteDance negocjował jego sprzedaż Oracle i sieci supermarketów Wallmart, ale tej umowy również nie udało się ostatecznie wynegocjować. W czerwcu Joe Biden wycofał rozkaz nakazujący sprzedaż TikToka, więc poszukiwania amerykańskiego inwestora uległy zahamowaniu.

Czy to wystarczy? 

Pytaniem pozostaje to, czy sprzedaż połowy TikToka wystarczy. W PAFACA użyto frazy „kwalifikowana sprzedaż majątku przedsiębiorstwa”, która daje dość szerokie pole do interpretacji. Biorący udział w dyskusjach o TikToku pracownik Kongresu powiedział anonimowo NPR, że kongresmanom wystarczy, że wynegocjowana przez Trumpa umowa da im pewność, że ByteDance nie kontroluje TikToka – zwłaszcza jego algorytmu i zbierania danych – oraz nie będzie miała możliwości, by w tajemnicy manipulować tą aplikacją. Eksperci podkreślają jednak, że udowodnienie tego może nie być łatwe.

Równocześnie ByteDance ma inny problem. Trump sowim rozporządzeniem nie wycofał PAFACA – prezydent nie może cofnąć ustawy przyjętej przez Kongres – ale stwierdził, że Departament Sprawiedliwości nie będzie ścigał za jej łamanie. Oracle i innym firmom z branży infrastruktury internetowej wystarczyło to, by wznowić współpracę z Chińczykami. Apple i Google boją się jednak ryzykować potencjalne ogromne kary finansowe. Tym samym TikTok nadal jest niedostępny w amerykańskich wersjach ich sklepów z aplikacjami. 

 źr. wPolsce24 za NPR, CNN

Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.