Gospodarka

Alerty generowane przez sztuczną inteligencję poinformowały o samobójstwie. Poważny błąd w telefonach Apple

opublikowano:
robot-8043121_1280.webp
(Fot. Pixabay)
Apple, technologiczny gigant i symbol innowacji, zmierzył się z poważną krytyką po wprowadzeniu funkcji generowania alertów informacyjnych opartych na sztucznej inteligencji. Nowa funkcja, dostępna dla użytkowników najnowszych modeli iPhone’ów, miała dostarczać szybkie podsumowania nagłówków wiadomości. Niestety, okazało się, że AI potrafi równie skutecznie co kreatywnie… wprowadzać użytkowników w błąd generując zupełnie absurdalne lub wprost kłamliwe treści.

Największym problemem były tzw. halucynacje sztucznej inteligencji, czyli sytuacje, w których system generuje fałszywe lub nieprawdziwe informacje. Przykładem była sytuacja, gdy alert wygenerowany przez AI błędnie poinformował, że Luigi Mangione, oskarżony o zabójstwo dyrektora generalnego United Healthcare, popełnił samobójstwo. Takie przypadki zszokowały użytkowników i podważyły zaufanie do funkcji.

Organizacje dziennikarskie, takie jak BBC czy Reporterzy bez Granic (RSF), nie szczędziły słów krytyki. RSF podkreśliło, że „innowacje nigdy nie mogą odbywać się kosztem prawa obywateli do otrzymywania rzetelnych informacji”. BBC, które złożyło oficjalną skargę w grudniu, zwróciło uwagę, że funkcja może dodatkowo pogłębiać problem dezinformacji, podważając zaufanie do mediów. Co ciekawe bowiem nagłówki generowane przez AI były właśnie firmowane nazwami konkretnych mediów, właśnie takich jak wspomniane BBC.

Wycofanie i zapowiedź zmian

W obliczu narastającej presji Apple ogłosiło zawieszenie tej funkcji w najnowszych wersjach systemów iOS, iPadOS oraz macOS. „Pracujemy nad udoskonaleniami i udostępnimy je w przyszłej aktualizacji oprogramowania” – poinformował rzecznik firmy. Tymczasem generowane przez AI podsumowania w innych aplikacjach będą wyświetlane w formie tekstu pisanego kursywą, co ma ułatwić ich identyfikację.

Wyścig technologiczny kosztem jakości?

Eksperci, w tym Jonathan Bright z Instytutu Alana Turinga, zwracają uwagę, że presja na szybkie wprowadzanie innowacji w sektorze technologicznym prowadzi do sytuacji, w których produkty są niedopracowane. „Firmy technologiczne chcą być pierwsze, ale halucynacje AI to poważny problem, którego rozwiązanie wymaga nadzoru człowieka” – podkreślił Bright.

Wnioski na przyszłość

Choć Apple podjęło kroki wstecz, historia ta pokazuje, jak ryzykowne mogą być próby automatyzacji w obszarze tak wrażliwym jak informacja. Innowacje technologiczne powinny być narzędziem budowania zaufania, a nie jego niszczenia. Jak wskazuje BBC, kluczowe jest teraz, aby Apple współpracowało z mediami nad poprawą funkcji i wprowadzeniem skutecznych mechanizmów kontroli jakości.

To lekcja dla całego sektora technologicznego: AI może być narzędziem przyszłości, ale musi być stosowana z rozwagą i odpowiedzialnością. I chyba nie jest jeszcze aż tak rozwinięta, jak się to nam często przedstawia. 

źr. wPolsce24 za bbc.com

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.