Euro zamiast złotego? Polacy dają jasną odpowiedź

Ogólnopolski panel badawczy Ariadna postanowił sprawdzić stosunek Polaków do euro. Okazało się, że przytłaczająca większość badanych jest przeciwna wprowadzeniu w naszym kraju wspólnej waluty. Jedynie 26 proc. deklaruje gotowość przejścia ze złotówki na euro.
Wśród przeciwników euro częściej są kobiety (80 proc.), a także osoby w wieku 55+ (32 proc.) oraz do 34. roku życia (24 proc.).
Zaskakujące może być to, że euro ma więcej przeciwników niż zwolenników nawet w grupie osób deklarujących pozytywny stosunek do Unii Europejskiej – 51 jest przeciw, 49 proc. za. Wśród przeciwników UE – co już nie dziwi - "w zasadzie wszyscy byli przeciwni zmianie waluty".
Żal własnej waluty
Blisko połowa Polaków (49 proc.) nie widzi żadnych korzyści z przejścia na euro (z czego 56 proc. kobiet wskazało tę odpowiedź i 41 proc. mężczyzn).
Wśród negatywnych konsekwencji przejścia na euro najczęściej wskazywano wzrost cen i obniżenie poziomu życia Polaków – taką odpowiedź wybrało 51 proc. respondentów, z czego 59 proc. kobiet i 43 proc. mężczyzn. Na drugim miejscu znalazł się żal z powodu utraty własnej waluty (26 proc.).
Zaledwie 16 proc. badanych nie widzi żadnych negatywnych konsekwencji zmiany polskiej waluty na euro (20 proc. mężczyzn i 12 proc. kobiet).
Mężczyźni bardziej skłonni do zamiany
Wśród korzyści ankietowani najczęściej wymieniali eliminację ryzyka kursowego (22 proc.) oraz łatwiejsze rozliczenia międzynarodowe między firmami (18 proc.). Na trzecim miejscu wskazano większą stabilność gospodarczą (13 proc.). "Zarówno eliminacja ryzyka kursowego, jak i większa stabilność gospodarcza były zdecydowanie częściej wskazywane przez mężczyzn" - zauważyli autorzy.
Autorzy publikacji zwrócili uwagę, że poglądy polityczne – co raczej nie dziwi - mocno różnicują stosunek do wprowadzenia euro w Polsce: zamiany polskiej waluty na euro chce 52 proc. zwolenników PO i tylko 8 proc. zwolenników PiS.
Badanie przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1109 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 8 - 10 marca 2025 roku. Metoda: CAWI.
źr. wPolsce24 za PAP