Trwa szczyt ECOFIN 2025. Prezes NBP zaapelował o politykę ekonomiczną, która uzna różnice między państwami

Głównymi tematami dyskusji są finansowanie obronności i bezpieczeństwa Europy, konkurencyjność europejskich rynków finansowych oraz inicjatywa Unii Oszczędności i Inwestycji.

„Po pierwsze, polityka Unii Oszczędności i Inwestycji powinna uznawać różnorodność krajów UE. Ta różnorodność dotyczy przede wszystkim poziomu oszczędności gospodarstw domowych, stopnia ufinansowienia i źródeł finansowania realnej gospodarki. Po drugie, musimy zapewnić, by Unia była zaprojektowana w sposób, który sprawiedliwie rozdziela korzyści wszystkim obywatelom UE" - powiedział prezes NBP prof. Adam Glapiński, podkreślając własną drogą jaką podąża Polska. Jednocześnie szef banku centralnego nawiązał do nowych możliwości inwestycyjnych dla obywateli UE. -"Przede wszystkim powinniśmy pozostać pragmatyczni. Rynki finansowe są z natury zmienne, czasami ceny oddalają się od fundamentów, a inwestorzy przesadnie reagują na niepewność. Dlatego my – decydenci – powinniśmy zachować spokój i skupiać się nadal na długoterminowych problemach i wyzwaniach" - podkreślił prof. Glapiński. - "Jednym z długoterminowych wyzwań jest obecnie pilna potrzeba zwiększenia konkurencyjności europejskich rynków finansowych. Wiele lat temu zgodziliśmy się co do tego, że banki odgrywają zbyt dużą rolę w europejskiej gospodarce. Nadszedł najwyższy czas, aby to zmienić. Banki nie wypełniają swoich zadań, jeśli chodzi o finansowanie sektora korporacyjnego, w szczególności - innowacyjnych projektów. Dlatego możemy rozważyć wprowadzenie zachęt dla gospodarstw domowych, aby przeniosły część swoich dużych oszczędności z banków na rynek kapitałowy" - dodał prezes NBP.

Kiedy jako obywatele zyskamy takie możliwości i jakie będą zasady ich wprowadzenia, czas pokaże. Warto jednak podkreślić, że mając za sterami NBP taką osobę jak prof. Glapiński nie poddamy się bezrefleksyjnie dyktatowi większości, ale mamy szanse zyskać nowe mechanizmy inwestycyjny przy jednoczesnym poszanowaniu niezależności ekonomicznej.
Warto zauważyć, że rząd Donalda Tuska zrezygnował z organizacji nieformalnego szczytu liderów UE w Polsce, który tradycyjnie odbywa się podczas prezydencji danego kraju. Decyzja ta była motywowana niechęcią do sytuacji, w której prezydent Andrzej Duda witałby unijnych przywódców jako gospodarz spotkania. W efekcie prestiżowe wydarzenie, które mogło wzmocnić pozycję Polski na arenie międzynarodowej, zostało odwołane.
W tej sytuacji to Narodowy Bank Polski i jego prezes Adam Glapiński przejęli rolę reprezentowania Polski na najwyższym szczeblu podczas prezydencji w UE. Obecność kluczowych postaci europejskiej polityki finansowej w Warszawie podkreśla znaczenie tego wydarzenia dla przyszłości rynków finansowych Unii Europejskiej.
źr. wPolsce24 z X/Narodowy Bank Polski