Gospodarka

Prezes NBP ratuje powagę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej

opublikowano:
AWIK_Glapinski_16112021_07 2025-04-09_09.39.26.webp
Prof. Adam Glapiński (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
W dniach 11–12 kwietnia Warszawa stanie się gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego roku w UE. Odbędzie się tu nieformalne posiedzenie Rady UE ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), z udziałem szefowej Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde oraz prezesów banków centralnych państw członkowskich. Co istotne – przyjadą oni do Polski na zaproszenie prezesa Narodowego Banku Polskiego, prof. Adama Glapińskiego.

Choć nieformalne posiedzenia ECOFIN organizowane są cyklicznie, polska edycja nabiera szczególnego znaczenia. To jedno z nielicznych wydarzeń wysokiego szczebla organizowanych w Polsce w ramach prezydencji naszego kraju w Radzie UE w 2025 roku. Inaczej mogłoby być, gdyby nie decyzja premiera Donalda Tuska, który – jak ujawniają kuluarowe źródła – zrezygnował z organizacji unijnych szczytów w Polsce, obawiając się konieczności występowania u boku prezydenta Andrzeja Dudy. Polityczna kalkulacja, a być może i osobista zawiść, okazały się ważniejsze niż interes państwa.

Na tym tle decyzja prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego wyróżnia się jako przejaw odpowiedzialności i dalekowzroczności. To dzięki jego zaproszeniu do Polski przyjeżdżają najważniejsze osoby europejskiej polityki finansowej. Spotkanie ECOFIN to nie tylko prestiż, ale i realna szansa na wzmocnienie głosu Polski w kształtowaniu kierunku europejskiej polityki gospodarczej.

Rada ECOFIN odpowiada za koordynację polityki gospodarczej, kwestie podatkowe i finansowe, przygotowuje unijny budżet oraz wspólne stanowiska UE na arenie międzynarodowej – m.in. podczas szczytów G20 i spotkań Banku Światowego. Tym bardziej istotne, że Warszawa w tym czasie stanie się miejscem kluczowych rozmów dla przyszłości europejskiej gospodarki.

źr. wPolsce24

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.