Gospodarka

Polska nie radzi sobie z epidemią. Bruksela zakaże nam eksportu drobiu? Konsekwencje będą straszne

opublikowano:
kury.webp
Polska jest liderem w produkcji drobiu (fot. pixabay)
Od 23 kwietnia nie będzie można eksportować drobiu z części regionów w Polsce. Zakaz obejmie powiaty, w których wystąpiły ogniska ptasiej grypy. Obecne środki walki z ptasią grypą Bruksela uznaje za niewystarczające – alarmuje RMF FM.

Jak ustaliły dziennikarki rozgłośni, KE w przyszłym tygodniu ma zdecydować o dodatkowych nadzwyczajnych środkach, które Polska będzie musiała zastosować w walce z ptasią grypą. Obszary w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim, w których występuje duże zagęszczenie zakładów drobiarskich, KE chce uznać za obszary "wysokiego ryzyka rozprzestrzeniania się ptasiej grypy".

W takiej sytuacji ustanowiona zostanie szeroka strefa buforowa, a to będzie oznaczać zakaz eksportu oraz konieczność uboju setek tysięcy sztuk drobiu. Embargiem mają zostać objęte również zakłady wylęgu i firmy produkujące jaja. 

Dziennikarka RMF FM usłyszała nieoficjalnie w polskim ministerstwie rolnictwa, że "inspekcja weterynaryjna nie radzi sobie z ptasią grypą i jej działania są źle oceniane przez KE". 

Według RMF FM wydanie zakazu od 23 kwietnia jest pewne. Komisja wyda go na 30 dni.

O planach Brukseli informowała wcześniej "Gazeta Wyborcza". Jej rozmówcy byli bardzo zaniepokojeni. „Ptasia grypa atakuje od lat różne kraje w różnym natężeniu, ale nigdy dotychczas Komisja Europejska nie wprowadzała restrykcji na taką skalę. Konsekwencje będą straszne, straty pójdą w miliardy złotych” - mówił w "GW" prezes Krajowej Rady Drobiarskiej Izby Gospodarczej Dariusz Goszczyński.

W 2004 roku Polska była w drugiej dziesiątce pod względem produkcji drobiu w Europie, obecnie jest liderem. W ubiegłym roku w całym kraju wyprodukowano 3,5 mln ton mięsa drobiowego, z czego 2 mln ton poszły na eksport.

źr. wPolsce24 za RMF FM/bankier.pl

 

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.