Gospodarka

Polski klimat nie sprzyja inwestycjom. Włoska firma opuszcza Kwidzyn po ćwierćwieczu. Blisko 200 osób objętych zwolnieniami grupowymi

opublikowano:
termination-7386581_1280 2025-01-21_14.54.18.webp
(Fot. Pixabay)
Blisko dwustu pracowników fabryki Plati w Kwidzynie (woj. pomorskie) straci pracę w wyniku zwolnień grupowych. Włoska firma, specjalizująca się w produkcji kabli dla przemysłu motoryzacyjnego, telekomunikacyjnego i AGD, przeniosła swoją działalność za granicę.

O sytuacji jako pierwsze poinformowało Radio Gdańsk. Według doniesień rozgłośni, Plati przeniosło produkcję do Niemiec i Rumunii.

Przewodnicząca zakładowej komisji NSZZ "Solidarność", Aleksandra Rosińska zaznaczyła, że zwolnienia grupowe objęły blisko 200 osób. "W tej chwili są osoby, którym okres wypowiedzenia upłynął 31 grudnia. Otrzymały one wynagrodzenie z opóźnieniem, natomiast firma nadal nie wypłaciła im odpraw. Są również pracownicy, którym skrócono okres wypowiedzenia do jednego miesiąca, ale nie otrzymali ani odpraw, ani odszkodowań za kolejne dwa miesiące" – powiedziała Rosińska.

Zarząd nabrał wody w usta

Jak dodała, pracownicy nie mają żadnych konkretnych informacji od zarządu firmy. "W poniedziałek dowiedzieliśmy się, że zarząd w godzinach popołudniowych ma odbyć jakąś naradę w naszej sprawie, ale do tej pory nie przedstawiono nam żadnych konkretów. Kolejnym osobom niebawem kończy się okres wypowiedzenia i nie wiemy, co będzie się działo w lutym" – podkreśliła.

Rosińska poinformowała, że sprawa została zgłoszona do Państwowej Inspekcji Pracy. "Czekamy teraz na odzew z PIP. Na bieżąco są również pisane pozwy do sądu pracy” – dodała przewodnicząca zakładowej "Solidarności".

Gdzie mogą szukać pomocy

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie, Sylwia Tokarska, przekazała, że do urzędu zgłosiło się 43 byłych pracowników Plati. "Zarejestrowanym osobom przysługuje prawo do zasiłku, w zależności od wieku i stażu pracy" – wyjaśniła.

Wspólnie z Forum Związków Zawodowych Województwa Pomorskiego w Urzędzie Miejskim w Kwidzynie utworzono Tymczasowy Punkt Konsultacyjno-Doradczy dla byłych pracowników Plati. Osoby poszukujące wsparcia mogą uzyskać pomoc w dniach 21 i 28 stycznia w godzinach 16 - 18. 

Na razie można jedynie spekulować, że obecna w Kwidzynie od ćwierć wieku firma jest ofiarą kryzysu branży motoryzacyjnej w Europie. A wszystko jest jednym z efektów "Zielonego Ładu".

źr. wPolsce24 za PAP

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.