Zaskakujące badania polskich naukowców. Chodzi o ludzkie mleko

Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przeprowadził badania, z których wynika, że zdrowie psychiczne matki może mieć wpływ na skład pokarmu w jej piersiach. Zmianom może ulegać cała struktura chemiczna w składzie mleka – od hormonów po mikrobiom, co może mieć realny wpływ na rozwój dziecka, jego odporność, a nawet osobowość.
Zespół przeanalizował niemal 40 publikacji naukowych, koncentrując się na takich czynnikach jak stres, depresja poporodowa czy lęk, i ich oddziaływaniu na skład mleka kobiecego. Wyniki są jednoznaczne: psychiczne obciążenia matki mają wpływ nie tylko na jej samopoczucie, ale również na jakość pożywienia, które dostarcza swojemu dziecku.
– Sposób przedstawienia aktualnego stanu wiedzy miał na celu zobrazować, że mleko matki to więcej niż źródło substancji odżywczych oraz bioaktywnych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju noworodków i niemowląt – komentują autorzy badania. To także potężny przekaźnik emocji i wrażeń.
Pod wpływem stresu czy niewyspania kobiety zmienia się m.in. wartość odżywcza matczynego mleka, czyli kaloryczność posiłków, które w pierwszych tygodniach życia otrzymuje dziecko.
– Interesującym odkryciem było zauważenie, jak dynamiczna jest zmiana wartości odżywczej mleka pod wpływem badanych czynników – podkreślają autorzy. Przykładem może być wzrost kaloryczności mleka w pierwszym tygodniu życia dziecka u matek zgłaszających wysoki poziom stresu - czytamy na stronie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławia.
źr. wPolsce24 za Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.