Zdrowie

Zaskakujące badania polskich naukowców. Chodzi o ludzkie mleko

opublikowano:
breastfeeding-2090396_1280.webp
Emocje kobiety mają wpływ na skład kobiecego mleka (fot. Pixabay)
Polscy naukowcy znaleźli odpowiedź na pytanie o to, co można "wyssać z mlekiem matki". Okazuje się, że stare porzekadło ma więcej wspólnego z rzeczywistością, niż moglibyśmy się tego spodziewać.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przeprowadził badania, z których wynika, że zdrowie psychiczne matki może mieć wpływ na skład pokarmu w jej piersiach. Zmianom może ulegać cała struktura chemiczna w składzie mleka – od hormonów po mikrobiom, co może mieć realny wpływ na rozwój dziecka, jego odporność, a nawet osobowość.

Zespół przeanalizował niemal 40 publikacji naukowych, koncentrując się na takich czynnikach jak stres, depresja poporodowa czy lęk, i ich oddziaływaniu na skład mleka kobiecego. Wyniki są jednoznaczne: psychiczne obciążenia matki mają wpływ nie tylko na jej samopoczucie, ale również na jakość pożywienia, które dostarcza swojemu dziecku.

– Sposób przedstawienia aktualnego stanu wiedzy miał na celu zobrazować, że mleko matki to więcej niż źródło substancji odżywczych oraz bioaktywnych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju noworodków i niemowląt – komentują autorzy badania. To także potężny przekaźnik emocji i wrażeń. 

Pod wpływem stresu czy niewyspania kobiety zmienia się m.in. wartość odżywcza matczynego mleka, czyli kaloryczność posiłków, które w pierwszych tygodniach życia otrzymuje dziecko. 

Interesującym odkryciem było zauważenie, jak dynamiczna jest zmiana wartości odżywczej mleka pod wpływem badanych czynników – podkreślają autorzy. Przykładem może być wzrost kaloryczności mleka w pierwszym tygodniu życia dziecka u matek zgłaszających wysoki poziom stresu - czytamy na stronie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławia. 

źr. wPolsce24 za Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Zdrowie

Tu zbadasz jaskrę za darmo i bez skierowania. Warto, bo "cichy złodziej wzroku" atakuje ludzi w każdym wieku

opublikowano:
jaskra.webp
Jaskrę należy badać w każdym wieku (Fot. screenYT/wPolsce24)
Na jaskrę choruje około miliona Polaków. Wbrew obiegowej opinii ten „cichy złodziej wzroku” może zaatakować także osoby młode. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W nadchodzącym tygodniu można zbadać się za darmo w całej Polsce. Sprawdź, gdzie przyjmie Cię okulista.
Zdrowie

Jacek Karnowski zdradza patent na tanie i zdrowe śniadanie

opublikowano:
jacekkarn2.webp
Jacek Karnowski radzi, co jeść (fot. wPolsce24)
Nie samą polityką żyje nasza antena. Dzisiaj jednym z gości "Poranka" był redaktor naczelny telewizji wPosce24 Jacek Karnowski. Oprócz omówienia najważniejszych tematów, Karnowski zdradził też brytyjski sposób na tanie i zdrowie śniadanie.
Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
dr Mularczyk ok.webp
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.
Zdrowie

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Obniżenie składki zdrowotnej raczej szpitalom nie pomoże (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.
Zdrowie

Zabiorą czekoladę? Dlaczego krwiodawcy apelują o zmianę ekwiwalentu energetycznego?

opublikowano:
chocolate-1277002_1280.webp
Podobno czekolada już znudziła się krwiodawcom. Tylko czy wszystkim? (Fot. Pixabay)
Tradycja wręczania czekolad honorowym krwiodawcom może wkrótce przejść do historii. Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęły dwie petycje od krwiodawców - postulują zmiany w zestawach tzw. posiłków regeneracyjnych przysługujących im po oddaniu krwi. Obecnie obowiązujące rozwiązania są krytykowane zarówno ze względu na jakość produktów, jak i ich wpływ na zdrowie.
Zdrowie

Jaka jest różnica między lekarzami a panią z Oleśnicy? Oto niesamowita historia "podwójnych" narodzin z Anglii

opublikowano:
kids-3670089_1280.webp
(Fot. Pixabay)
To historia, która brzmi jak scenariusz filmu, a wydarzyła się naprawdę – i pokazała jakimi możliwościami dysponuje współczesna medycyna. Warunkiem jest to, by życie ludzkie - zarówno matki ale i rozwijającego się w jej łonie dziecka było naprawdę najwyższą wartością dla medyków.