Świat

Lubisz pić herbatę? Pomału zamieniasz się w plastikowego manekina - alarmują naukowcy

opublikowano:
tea-1132529_1280.webp
(Fot. Pixabay)
Naukowcy biją na alarm: torebki herbaty, używane na co dzień przez miliony ludzi, mogą być źródłem ogromnych ilości mikroplastiku. W trakcie parzenia uwalniają one miliardy cząsteczek plastiku na mililitr naparu, w zależności od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Badania przeprowadzone przez zespół z Universitat Autonoma de Barcelona ujawniają skalę problemu i podkreślają potrzebę dalszych badań nad wpływem tych substancji na zdrowie człowieka.
 

Plastikowe odpady, w tym mikro- i nanoplastik, stanowią rosnące zagrożenie dla środowiska i zdrowia publicznego. Jak przypominają hiszpańscy naukowcy, opakowania żywności są jednym z głównych źródeł tego zanieczyszczenia, a człowiek narażony jest na jego działanie głównie poprzez spożycie i inhalację.

Herbata pod lupą

Badania objęły torebki herbaty wykonane z nylonu, polipropylenu i celulozy. Wyniki są alarmujące:

  • Polipropylen uwalniał aż 1,2 miliarda cząstek plastiku na mililitr.
  • Celuloza – znacznie mniej, ale wciąż 135 milionów cząstek na mililitr.
  • Nylon generował ponad 8 milionów cząstek na mililitr.

Alba Garcia, autorka badań opublikowanych w magazynie Chemosphere, podkreśla znaczenie innowacyjnych metod analizy mikroplastiku, które umożliwiły szczegółową charakterystykę tych zanieczyszczeń.

Mikroplastik a komórki jelitowe

Zespół naukowców przeprowadził także eksperymenty na ludzkich komórkach jelitowych. Wykorzystując specjalnie zabarwione cząstki plastiku, badacze odkryli, że komórki produkujące śluz pochłaniają największe ilości mikroplastiku. Co więcej, cząstki te przenikały do jądra komórkowego, gdzie znajduje się materiał genetyczny.

Te obserwacje sugerują, że śluz jelitowy odgrywa kluczową rolę w procesie wchłaniania mikroplastiku, co może mieć nieznane jeszcze konsekwencje zdrowotne.

Potrzebne pilne działania 

Naukowcy apelują o wprowadzenie znormalizowanych metod testowania i regulacji prawnych ograniczających kontakt plastiku z żywnością. "W obliczu rosnącego wykorzystania plastiku w opakowaniach żywności konieczne jest podjęcie działań, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności i chronić zdrowie publiczne" – podkreślają eksperci.

Badania te stanowią kolejny krok w kierunku zrozumienia wpływu mikroplastiku na zdrowie człowieka, ale także wyraźny sygnał, że czas na zdecydowane działania w celu minimalizacji tego zanieczyszczenia.

źr. wPolsce24 za Polsatnews.pl

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.