Świat

Lubisz pić herbatę? Pomału zamieniasz się w plastikowego manekina - alarmują naukowcy

opublikowano:
tea-1132529_1280.webp
(Fot. Pixabay)
Naukowcy biją na alarm: torebki herbaty, używane na co dzień przez miliony ludzi, mogą być źródłem ogromnych ilości mikroplastiku. W trakcie parzenia uwalniają one miliardy cząsteczek plastiku na mililitr naparu, w zależności od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Badania przeprowadzone przez zespół z Universitat Autonoma de Barcelona ujawniają skalę problemu i podkreślają potrzebę dalszych badań nad wpływem tych substancji na zdrowie człowieka.
 

Plastikowe odpady, w tym mikro- i nanoplastik, stanowią rosnące zagrożenie dla środowiska i zdrowia publicznego. Jak przypominają hiszpańscy naukowcy, opakowania żywności są jednym z głównych źródeł tego zanieczyszczenia, a człowiek narażony jest na jego działanie głównie poprzez spożycie i inhalację.

Herbata pod lupą

Badania objęły torebki herbaty wykonane z nylonu, polipropylenu i celulozy. Wyniki są alarmujące:

  • Polipropylen uwalniał aż 1,2 miliarda cząstek plastiku na mililitr.
  • Celuloza – znacznie mniej, ale wciąż 135 milionów cząstek na mililitr.
  • Nylon generował ponad 8 milionów cząstek na mililitr.

Alba Garcia, autorka badań opublikowanych w magazynie Chemosphere, podkreśla znaczenie innowacyjnych metod analizy mikroplastiku, które umożliwiły szczegółową charakterystykę tych zanieczyszczeń.

Mikroplastik a komórki jelitowe

Zespół naukowców przeprowadził także eksperymenty na ludzkich komórkach jelitowych. Wykorzystując specjalnie zabarwione cząstki plastiku, badacze odkryli, że komórki produkujące śluz pochłaniają największe ilości mikroplastiku. Co więcej, cząstki te przenikały do jądra komórkowego, gdzie znajduje się materiał genetyczny.

Te obserwacje sugerują, że śluz jelitowy odgrywa kluczową rolę w procesie wchłaniania mikroplastiku, co może mieć nieznane jeszcze konsekwencje zdrowotne.

Potrzebne pilne działania 

Naukowcy apelują o wprowadzenie znormalizowanych metod testowania i regulacji prawnych ograniczających kontakt plastiku z żywnością. "W obliczu rosnącego wykorzystania plastiku w opakowaniach żywności konieczne jest podjęcie działań, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności i chronić zdrowie publiczne" – podkreślają eksperci.

Badania te stanowią kolejny krok w kierunku zrozumienia wpływu mikroplastiku na zdrowie człowieka, ale także wyraźny sygnał, że czas na zdecydowane działania w celu minimalizacji tego zanieczyszczenia.

źr. wPolsce24 za Polsatnews.pl

Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
dr Mularczyk ok.webp
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.
Zdrowie

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Obniżenie składki zdrowotnej raczej szpitalom nie pomoże (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.