Świat

Lubisz pić herbatę? Pomału zamieniasz się w plastikowego manekina - alarmują naukowcy

opublikowano:
tea-1132529_1280.webp
(Fot. Pixabay)
Naukowcy biją na alarm: torebki herbaty, używane na co dzień przez miliony ludzi, mogą być źródłem ogromnych ilości mikroplastiku. W trakcie parzenia uwalniają one miliardy cząsteczek plastiku na mililitr naparu, w zależności od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Badania przeprowadzone przez zespół z Universitat Autonoma de Barcelona ujawniają skalę problemu i podkreślają potrzebę dalszych badań nad wpływem tych substancji na zdrowie człowieka.
 

Plastikowe odpady, w tym mikro- i nanoplastik, stanowią rosnące zagrożenie dla środowiska i zdrowia publicznego. Jak przypominają hiszpańscy naukowcy, opakowania żywności są jednym z głównych źródeł tego zanieczyszczenia, a człowiek narażony jest na jego działanie głównie poprzez spożycie i inhalację.

Herbata pod lupą

Badania objęły torebki herbaty wykonane z nylonu, polipropylenu i celulozy. Wyniki są alarmujące:

  • Polipropylen uwalniał aż 1,2 miliarda cząstek plastiku na mililitr.
  • Celuloza – znacznie mniej, ale wciąż 135 milionów cząstek na mililitr.
  • Nylon generował ponad 8 milionów cząstek na mililitr.

Alba Garcia, autorka badań opublikowanych w magazynie Chemosphere, podkreśla znaczenie innowacyjnych metod analizy mikroplastiku, które umożliwiły szczegółową charakterystykę tych zanieczyszczeń.

Mikroplastik a komórki jelitowe

Zespół naukowców przeprowadził także eksperymenty na ludzkich komórkach jelitowych. Wykorzystując specjalnie zabarwione cząstki plastiku, badacze odkryli, że komórki produkujące śluz pochłaniają największe ilości mikroplastiku. Co więcej, cząstki te przenikały do jądra komórkowego, gdzie znajduje się materiał genetyczny.

Te obserwacje sugerują, że śluz jelitowy odgrywa kluczową rolę w procesie wchłaniania mikroplastiku, co może mieć nieznane jeszcze konsekwencje zdrowotne.

Potrzebne pilne działania 

Naukowcy apelują o wprowadzenie znormalizowanych metod testowania i regulacji prawnych ograniczających kontakt plastiku z żywnością. "W obliczu rosnącego wykorzystania plastiku w opakowaniach żywności konieczne jest podjęcie działań, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności i chronić zdrowie publiczne" – podkreślają eksperci.

Badania te stanowią kolejny krok w kierunku zrozumienia wpływu mikroplastiku na zdrowie człowieka, ale także wyraźny sygnał, że czas na zdecydowane działania w celu minimalizacji tego zanieczyszczenia.

źr. wPolsce24 za Polsatnews.pl

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.