Zdrowie

Produkujemy to mięso na potęgę, ale wolimy sprzedawać Niemcom. I to mimo jego wartości odżywczych!

opublikowano:
dish-meal-food-cooking-produce-meat-923271-pxhere.com.webp
Gęsina - zdjęcie ilustracyjne (fot.PxHere)
Gęsina to jedno z najcenniejszych mięs w polskiej tradycji kulinarnej. Uważana za luksusowy przysmak, jest bogata w wartości odżywcze i często polecana jako zdrowy wybór wśród tłustych mięs. Mimo to na naszych stołach pojawia się rzadko, gdyż znaczna część krajowej produkcji trafia za granicę, głównie do Niemiec. Dlaczego warto jeść gęsinę i czemu wolimy ją eksportować niż konsumować sami?

Choć gęś nie jest mięsem najczęściej wybieranym przez Polaków, jej właściwości odżywcze zdecydowanie zasługują na uwagę. Zawiera komplet aminokwasów egzogennych, dzięki czemu dostarcza pełnowartościowego białka wspomagającego regenerację i budowę mięśni. To także źródło witamin A i E, ważnych dla odporności, wzroku i spowolnienia procesów starzenia, oraz minerałów takich jak żelazo i cynk, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wbrew obiegowym opiniom, gęsina, mimo że tłusta, może być korzystna dla zdrowia. Jej tłuszcz zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu i wspierają pracę układu krążenia. Kwasy omega-3 i omega-6, obecne w mięsie gęsi, mają właściwości przeciwzapalne, a struktura tłuszczowa tego mięsa jest znacznie korzystniejsza niż np. w przypadku wieprzowiny. Dlatego gęsinę coraz częściej nazywa się „zdrowym tłustym mięsem”.

Choć Polska może się pochwalić znacznym pogłowiem gęsi, wahającym się między 0,9 a 1,3 miliona sztuk rocznie, – większość produkcji trafia na rynki zagraniczne. Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w ciągu dekady eksport gęsiny utrzymywał się na poziomie 14–21 tys. ton rocznie, a jego wartość wzrosła z 51 do 116 mln euro w latach 2020–2022. Kluczowym odbiorcą są Niemcy, które odpowiadają za nawet 75% całego eksportu.

Niemcy, Francuzi czy Brytyjczycy chętnie sięgają po polską gęsinę, doceniając jej jakość i walory smakowe. Tymczasem w Polsce produkt ten nadal uchodzi za świąteczny rarytas lub towar ekskluzywny, nieprzystępny na co dzień. Szkoda, bo mamy do czynienia z mięsem nie tylko zdrowym, ale i lokalnym, którego potencjału, zarówno kulinarnego, jak i żywieniowego, nie wykorzystujemy w pełni.

Źr.wPolsce24 za Planeta.pl

 

Polska

Czy młodzi Niemcy przyjechaliby się bić za Polskę? Sonda wPolsce24 u naszych zachodnich sąsiadów

opublikowano:
videoframe_196000.webp
Czy Polska mogłaby liczyć na wsparcie Niemiec w przypadku rosyjskiej agresji? Dziś reporter wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przeprowadził sondę wśród obywateli naszego zachodniego sąsiada, próbując uzyskać odpowiedź na to pytanie. Niektóre odpowiedzi z pewnością mogą zaskakiwać.
Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
dr Mularczyk ok.webp
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.
Zdrowie

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Obniżenie składki zdrowotnej raczej szpitalom nie pomoże (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.
Polska

Nawrocki ostro podczas debaty: To, co dziś robi rząd Donalda Tuska, to jest odwrócony hołd pruski

opublikowano:
debata_04.webp
Karol Nawrocki podczas debaty
- Niezależnie od szerokości geograficznej, niezależnie od forum, na którym będę występował, będę mówił po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy. Tak, Polska może być partnerem, stać nas na to, nie musimy być niczyim podwykonawcą - mówił podczas debaty prezydenckiej Karol Nawrocki.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Polska

Smutny rechot historii. Zapłacimy Niemcom miliony za sprzęt wojskowy

opublikowano:
1974303_5.webp
Zapłacimy Niemcom, za sprzęt wojskowy (fot. w Polsce24)
Po pół roku bezbarwnej i całkowicie biernej prezydencji Polski w Unii Europejskiej, rzecznik rządu, Adam Szłapka, ogłosił jej sukcesem program SAFE. Projekt, który de facto tworzy monopol niemieckich i francuskich firm zbrojeniowych kosztem reszty Europy, w tym Polski.