Zdrowie

Na tę chorobę cierpi co trzeci dorosły Polak. Fatalne dane NFZ

opublikowano:
MK9_szp_2021_s__DSC06543.webp
Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował niepokojące dane, z których wynika, że aż 11 milionów Polaków zmaga się z nadciśnieniem. NFZ przypomina, że choroby krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce.

Nadciśnienie diagnozowane jest, gdy wartości ciśnienia tętniczego przekraczają 140/90 mmHg w co najmniej dwóch niezależnych pomiarach.

Może ono przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Często wykrywane jest przypadkowo – podczas rutynowej wizyty u lekarza lub w czasie diagnostyki innych schorzeń. Nieleczone prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń naczyń krwionośnych, serca, mózgu, nerek i oczu.

90 proc. przypadków to nadciśnienie pierwotne (samoistne). Jego przyczyny nie są do końca poznane. W pozostałych przypadkach diagnozowane jest nadciśnienie wtórne będące efektem innych chorób, takich jak: cukrzyca, przewlekła choroba nerek, zaburzenia hormonalne (np. zespół Cushinga, hiperaldosteronizm), zwężenie aorty czy obturacyjny bezdech senny.

NFZ zwrócił uwagę, że coraz częściej nadciśnienie diagnozuje się także u młodych dorosłych i u dzieci. Ryzyko wzrasta, gdy w rodzinie występowały choroby układu krążenia, a styl życia oparty jest na braku ruchu, niezdrowej diecie, nadmiernym stresie i używkach.

"Nadciśnienie tętnicze często rozwija się bez żadnych objawów, dlatego bywa nazywane cichym zabójcą. Wiele osób przez lata nie zdaje sobie sprawy z problemu aż do momentu wystąpienia poważnych powikłań jak zawał serca czy udar. Regularne pomiary ciśnienia są więc kluczowe, aby wcześnie wykryć chorobę i zapobiec jej konsekwencjom – podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego kardiolog prof. Robert Gil.

Lekarze zalecają regularne pomiary ciśnienia – nie tylko podczas wizyt lekarskich, ale również samodzielnie w domu, najlepiej o stałej porze dnia.

Istotną rolę odgrywa zdrowy styl życia, tj. dieta śródziemnomorska, codzienna aktywność fizyczna i ograniczenie soli oraz używek, które istotnie zwiększają ryzyko nadciśnienia i chorób sercowo-naczyniowych. 

źr. wPolsce24 za PAP

Zdrowie

Tu zbadasz jaskrę za darmo i bez skierowania. Warto, bo "cichy złodziej wzroku" atakuje ludzi w każdym wieku

opublikowano:
jaskra.webp
Jaskrę należy badać w każdym wieku (Fot. screenYT/wPolsce24)
Na jaskrę choruje około miliona Polaków. Wbrew obiegowej opinii ten „cichy złodziej wzroku” może zaatakować także osoby młode. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W nadchodzącym tygodniu można zbadać się za darmo w całej Polsce. Sprawdź, gdzie przyjmie Cię okulista.
Zdrowie

Jacek Karnowski zdradza patent na tanie i zdrowe śniadanie

opublikowano:
jacekkarn2.webp
Jacek Karnowski radzi, co jeść (fot. wPolsce24)
Nie samą polityką żyje nasza antena. Dzisiaj jednym z gości "Poranka" był redaktor naczelny telewizji wPosce24 Jacek Karnowski. Oprócz omówienia najważniejszych tematów, Karnowski zdradził też brytyjski sposób na tanie i zdrowie śniadanie.
Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
dr Mularczyk ok.webp
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.
Zdrowie

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Obniżenie składki zdrowotnej raczej szpitalom nie pomoże (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.
Zdrowie

Polscy lekarze narzekają na pacjentów z Ukrainy

opublikowano:
stethoscope-6497490_1280.webp
Polscy lekarze narzekają, że Ukraińcy nie potrafią porozumieć się w języku polskim (zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com)
Mimo trzyletniego już pobytu w Polsce wielu Ukraińców wciąż nie potrafi porozumieć się w naszym języku. Narzekają na to polscy lekarze. Obawiają się oni m.in. odpowiedzialności karnej za błędy będące wynikiem nieporozumień językowych.
Zdrowie

Zdrowie psychiczne i fizyczne to profilaktyka wykraczająca poza przychodnie

opublikowano:
httpspl.freepik.com.webp
(fot. Materiały partnera)
Coraz wyraźniej dostrzegamy, że prawdziwe zdrowie nie zaczyna się jedynie w gabinetach lekarskich, ale w codziennym otoczeniu, które sami tworzymy wokół siebie. To w naszych lokalnych społecznościach, pełnych wzajemnej troski i wsparcia, rodzi się siła, która pozwala zapobiegać chorobom i budować odporność.