Zdrowie

Do tych specjalistów pójdziemy bez skierowania. Pacjenci będą zaskoczeni

opublikowano:
stethoscope-6497490_1280 (1).webp
(fot. ilustracyjna/ pixabay)
Pacjenci, którzy dziś, chcąc skorzystać z usług lekarza specjalisty muszą zdobyć skierowanie, z niecierpliwością wyczekują zmian. Ministerstwo Zdrowia planuje wdrożenie rozwiązań, które w teorii mają ułatwić dostęp do niektórych specjalistów. Czy jednak o takie zmiany chodziło?

Specjalistyczna opieka zdrowotna spędza sen z powiek wielu osobom. Obecnie proces oczekiwania jest długi i nie zawsze przebiega po myśli pacjentów. Żeby skorzystać z usług niektórych lekarzy specjalistów, trzeba najpierw uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego. Następnie chorzy muszą poczekać na swoją kolej, co również może nadszarpnąć cierpliwość pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji ustawy, która ma na celu zwiększenie dostępności do specjalistycznej opieki zdrowotnej. Nowe przepisy mają ułatwić ten proces i umożliwić bezpośredni dostęp do niektórych lekarzy oraz skrócić kolejki. Zgodnie z propozycją pacjenci nie będą musieli uzyskać skierowania, chcąc skorzystać z usług psychologa, optometrysty (lekarz zajmujący się badaniem i oceną układu wzrokowego) oraz lekarza medycyny sportowej.

Ostatnia ze specjalizacji znalazła się projekcie po konsultacjach społecznych, przez które przeszła już propozycja Ministerstwa Zdrowia. Według przewidywań resortu Rada Ministrów przyjmie projekt nowelizacji przepisów jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Kolejnym krokiem legislacyjnym będą prace parlamentu.

źr. wPolsce24 za "Fakt"

Zdrowie

Tu zbadasz jaskrę za darmo i bez skierowania. Warto, bo "cichy złodziej wzroku" atakuje ludzi w każdym wieku

opublikowano:
jaskra.webp
Jaskrę należy badać w każdym wieku (Fot. screenYT/wPolsce24)
Na jaskrę choruje około miliona Polaków. Wbrew obiegowej opinii ten „cichy złodziej wzroku” może zaatakować także osoby młode. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W nadchodzącym tygodniu można zbadać się za darmo w całej Polsce. Sprawdź, gdzie przyjmie Cię okulista.
Zdrowie

Jacek Karnowski zdradza patent na tanie i zdrowe śniadanie

opublikowano:
jacekkarn2.webp
Jacek Karnowski radzi, co jeść (fot. wPolsce24)
Nie samą polityką żyje nasza antena. Dzisiaj jednym z gości "Poranka" był redaktor naczelny telewizji wPosce24 Jacek Karnowski. Oprócz omówienia najważniejszych tematów, Karnowski zdradził też brytyjski sposób na tanie i zdrowie śniadanie.
Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
dr Mularczyk ok.webp
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.
Zdrowie

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Obniżenie składki zdrowotnej raczej szpitalom nie pomoże (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.
Zdrowie

Polscy lekarze narzekają na pacjentów z Ukrainy

opublikowano:
stethoscope-6497490_1280.webp
Polscy lekarze narzekają, że Ukraińcy nie potrafią porozumieć się w języku polskim (zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com)
Mimo trzyletniego już pobytu w Polsce wielu Ukraińców wciąż nie potrafi porozumieć się w naszym języku. Narzekają na to polscy lekarze. Obawiają się oni m.in. odpowiedzialności karnej za błędy będące wynikiem nieporozumień językowych.
Zdrowie

Zdrowie psychiczne i fizyczne to profilaktyka wykraczająca poza przychodnie

opublikowano:
httpspl.freepik.com.webp
(fot. Materiały partnera)
Coraz wyraźniej dostrzegamy, że prawdziwe zdrowie nie zaczyna się jedynie w gabinetach lekarskich, ale w codziennym otoczeniu, które sami tworzymy wokół siebie. To w naszych lokalnych społecznościach, pełnych wzajemnej troski i wsparcia, rodzi się siła, która pozwala zapobiegać chorobom i budować odporność.