Zdrowie

Panika wśród pacjentów. W aptekach brakuje leku ratującego życie

opublikowano:
pharmacy-218692_1280 (1).webp
(fot. ilustracyjna / pixabay)
Pacjenci, którzy w przypadku wstrząsu anafilaktycznego mogą pilnie potrzebować adrenaliny w ampułkostrzykawkach, mają problemy z dostępnością leku. Refundowanej adrenaliny WZF od pewnego czasu nie ma już w aptekach, a sama refundacja także została przerwana. Co w takiej sytuacji czeka pacjentów?

Adrenalinę WZF stosuje się w leczeniu doraźnym przy nagłym wystąpieniu ostrej reakcji alergicznej, która może być wywołana przez pokarmy, leki, ukąszenia czy użądlenia. Leki tego typu dostępne są na receptę.

Do niedawna w polskich aptekach można było zakupić dwa rodzaje adrenaliny – wspomniane ampułkostrzykawki WZF oraz autostrzykiwacze EpiPen. Teraz pierwszego z leków nie ma już w aptekach, a Ministerstwo Zdrowia wycofało go z listy leków refundowanych. Portal medonet.pl informuje, że resort potwierdził, że stało się tak na wniosek producenta leku, czyli firmy Polpharma S.A. Okazuje się, że firma zakończyła produkcję adrenaliny w ampułkostrzykawkach, a zapasy zostały wyczerpane.

- Z powodu zakończenia produkcji leku i wyczerpania zapasów, podmiot odpowiedzialny – Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA – wystąpił z wnioskiem o skrócenie obowiązywania decyzji refundacyjnej. W związku z tym Minister Zdrowia skrócił okres jej obowiązywania do 31 grudnia 2024 roku – przekazał resort.

Co mają zrobić pacjenci?

Ministerstwo Zdrowia dodaje, że pacjenci mogą zakupić w aptekach alternatywny produkt, czyi EpiPen Senior dla osób powyżej 30 kg oraz EpiPen Junior dla dzieci ważących od 15 do 30 kg. Jednak dla niektórych zakup zamiennika może być problematyczny. Zdaniem lekarzy osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia wstrząsu powinny nosić przy sobie dwie dawki adrenaliny, a jedna dawka EpiPen kosztuje obecnie 300 zł. Dodatkowo lek ten nie znajduje się na liście refundacyjnej.

MZ podkreśla, że w przypadku nierefundowanych leków resort nie ma wpływu na ustalanie ich cen. Wniosek o objęcie tego produktu refundacją wpłynął do ministerstwa, ale będzie dopiero procedowany.

Koniec produkcji

Zakończenie produkcji adrenaliny WZF potwierdził jej producent. Jako powód podano „brak możliwości rozwoju produkcji przemysłowej w Warszawie.

- Z przykrością potwierdzamy, że stany magazynowe produktu leczniczego Adrenalina WZF, Adrenalinum, roztwór do wstrzykiwań, 300 μg/0,3 ml, 1 amp.-strz. po 1 ml, wytwarzanego przez ZF Polpharma, zostały wyczerpane. Została również zakończona produkcja oraz refundacja tego niezwykle ważnego leku – przekazała Beata Zduńczyk-Gołędzinowska, szefowa działu komunikacji korporacyjnej Polpharma S.A., którą cytuje medonet.pl.

- Zaprzestanie wytwarzania adrenaliny w ampułkostrzykawce spowodowane jest brakiem możliwości rozwoju produkcji przemysłowej w centrum Warszawy wykorzystującej do procesów surowce chemiczne. W ubiegłym roku nastąpiło wygaszenie działalności zakładu produkcyjnego Polfa Warszawa przy ul. Karolkowej, a większość leków tam wytwarzana została przetransferowana do innych lokalizacji – wyjaśnia przedstawicielka firmy.

Zduńczyk-Gołędzinowska dodaje, że produkcji adrenaliny WZF nie udało się przenieść do innej lokalizacji z powodów technologicznych. Podkreśliła, że firma nadal produkuje adrenalinę w ampułkach.

źr. wPolsce24 za medonet.pl

Zdrowie

Tu zbadasz jaskrę za darmo i bez skierowania. Warto, bo "cichy złodziej wzroku" atakuje ludzi w każdym wieku

opublikowano:
jaskra.webp
Jaskrę należy badać w każdym wieku (Fot. screenYT/wPolsce24)
Na jaskrę choruje około miliona Polaków. Wbrew obiegowej opinii ten „cichy złodziej wzroku” może zaatakować także osoby młode. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W nadchodzącym tygodniu można zbadać się za darmo w całej Polsce. Sprawdź, gdzie przyjmie Cię okulista.
Zdrowie

Jacek Karnowski zdradza patent na tanie i zdrowe śniadanie

opublikowano:
jacekkarn2.webp
Jacek Karnowski radzi, co jeść (fot. wPolsce24)
Nie samą polityką żyje nasza antena. Dzisiaj jednym z gości "Poranka" był redaktor naczelny telewizji wPosce24 Jacek Karnowski. Oprócz omówienia najważniejszych tematów, Karnowski zdradził też brytyjski sposób na tanie i zdrowie śniadanie.
Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
dr Mularczyk ok.webp
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.
Zdrowie

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Obniżenie składki zdrowotnej raczej szpitalom nie pomoże (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.
Zdrowie

Zaskakujące badania polskich naukowców. Chodzi o ludzkie mleko

opublikowano:
breastfeeding-2090396_1280.webp
Emocje kobiety mają wpływ na skład kobiecego mleka (fot. Pixabay)
Polscy naukowcy znaleźli odpowiedź na pytanie o to, co można "wyssać z mlekiem matki". Okazuje się, że stare porzekadło ma więcej wspólnego z rzeczywistością, niż moglibyśmy się tego spodziewać.
Zdrowie

Jaka jest różnica między lekarzami a panią z Oleśnicy? Oto niesamowita historia "podwójnych" narodzin z Anglii

opublikowano:
kids-3670089_1280.webp
(Fot. Pixabay)
To historia, która brzmi jak scenariusz filmu, a wydarzyła się naprawdę – i pokazała jakimi możliwościami dysponuje współczesna medycyna. Warunkiem jest to, by życie ludzkie - zarówno matki ale i rozwijającego się w jej łonie dziecka było naprawdę najwyższą wartością dla medyków.