Świat

Rakieta Elona Muska rozpadła się podczas lotu. Spektakularne sceny na niebie

opublikowano:
mid-epa11829417.webp
Rakieta Starship rozpadła się podczas lotu próbnego. (fot.PAP/EPA/Michael Gonzalez)
Siódmy lot próbny rakiety Starship zakończył się niepowodzeniem. Statek kosmiczny należący do SpaceX najpierw stracił łączność z bazą, a następnie rozpadł się w powietrzu. Szczątki rakiety spektakularnie rozjaśniły niebo, co udało się uchwycić na nagraniach.

W czwartek krótko przed północą czasu polskiego z portu kosmicznego SpaceX w Boca Chica w Teksasie wystartowała rakieta Starship. Najpierw maszyna z sukcesem odłączyła się od modułu nośnego Super Heavy, a następnie po ok. 8 minutach lotu, będący na wysokości 146 km na Ziemią i lecący z prędkością ponad 17 tys. km/godz. statek przestał przesyłać dane. Wówczas uznano go za „stracony”.

- Straciliśmy telemetrię ze statku, więc to znaczy, że nie mieliśmy z nim kontaktu. W tym momencie zakładamy, że statek został stracony - oświadczył prowadzący transmisję SpaceX Dan Huot.

Zbadają przyczyny rozpadu

Należąca do Elona Muska firma poinformowała później, że rakieta Starship doświadczyła „nieplanowanego szybkiego demontażu”. Pracownicy SpaceX przekazali, że zespoły będą badały dane z lotu, aby zrozumieć przyczyny rozpadu maszyny.

- W przypadku takiego testu sukces bierze się z tego, czego się uczymy, a dzisiejszy lot pomoże nam poprawić niezawodność statku Starship – dodano.

Celem czwartkowej misji było umieszczenie na orbicie ładunków symulujących satelity systemu Starlink. Jeszcze przed odłączeniem silników rakiety i główną fazą misji doszło do awarii. W internecie pojawiły się nagrania, na których widać spadające elementy zniszczonego statku kosmicznego.

Sukces w cieniu problemów

Mimo problemów z rakietą Starship firma odniosła sukces. Po raz dugi w historii z powodzeniem przeprowadzono lądowanie pierwszego stopnia rakiety Super Heavy, która powróciła w miejsce startu i została złapana w mechaniczne ramiona.

Starship to dwustopniowa megarakieta mierząca 123 m. Jej pierwszy stopień to booster (czyli moduł nośny) Super Heavy napędzany przez 33 silniki metanowo-tlenowe Raptor, a drugi to Starship będący właściwym statkiem kosmicznym i posiadający 6 podobnych silników. W założeniu rakieta ma wynosić największe ładunki na orbitę i znacząco zmniejszyć koszty takiego transportu. Jedna z wersji statku ma również zostać wykorzystana do lądowania na Księżycu w ramach misji Artemis III. 

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

NATO powołuje nową formację. To Straż Bałtycka

opublikowano:
1811189_6.webp
NATO powołuje Straż Bałtycką (fot. wPolsce24)
Cel jest jeden. Wzmocnienie bezpieczeństwa na Bałtyku przez użycie fregat, samolotów patrolowych i innych rodzajów uzbrojenia. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapowiedział powołanie Straży Bałtyckiej.
Świat

Filipińczyk o kulisach prawdziwej "afery wizowej": "Nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki"

opublikowano:
1811670_5.webp
(fot. wPolsce24)
- Miałem nadzieję, że uda mi się uzyskać wizę do Polski. Kiedy dowiedziałem się, że nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki, moje marzenia o wyjeździe prysły - mówi nam jeden z wielu poszkodowanych przez prawdziwą "aferę" wizową.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
1816458_6.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?