Świat

Rakieta Elona Muska rozpadła się podczas lotu. Spektakularne sceny na niebie

opublikowano:
mid-epa11829417.webp
Rakieta Starship rozpadła się podczas lotu próbnego. (fot.PAP/EPA/Michael Gonzalez)
Siódmy lot próbny rakiety Starship zakończył się niepowodzeniem. Statek kosmiczny należący do SpaceX najpierw stracił łączność z bazą, a następnie rozpadł się w powietrzu. Szczątki rakiety spektakularnie rozjaśniły niebo, co udało się uchwycić na nagraniach.

W czwartek krótko przed północą czasu polskiego z portu kosmicznego SpaceX w Boca Chica w Teksasie wystartowała rakieta Starship. Najpierw maszyna z sukcesem odłączyła się od modułu nośnego Super Heavy, a następnie po ok. 8 minutach lotu, będący na wysokości 146 km na Ziemią i lecący z prędkością ponad 17 tys. km/godz. statek przestał przesyłać dane. Wówczas uznano go za „stracony”.

- Straciliśmy telemetrię ze statku, więc to znaczy, że nie mieliśmy z nim kontaktu. W tym momencie zakładamy, że statek został stracony - oświadczył prowadzący transmisję SpaceX Dan Huot.

Zbadają przyczyny rozpadu

Należąca do Elona Muska firma poinformowała później, że rakieta Starship doświadczyła „nieplanowanego szybkiego demontażu”. Pracownicy SpaceX przekazali, że zespoły będą badały dane z lotu, aby zrozumieć przyczyny rozpadu maszyny.

- W przypadku takiego testu sukces bierze się z tego, czego się uczymy, a dzisiejszy lot pomoże nam poprawić niezawodność statku Starship – dodano.

Celem czwartkowej misji było umieszczenie na orbicie ładunków symulujących satelity systemu Starlink. Jeszcze przed odłączeniem silników rakiety i główną fazą misji doszło do awarii. W internecie pojawiły się nagrania, na których widać spadające elementy zniszczonego statku kosmicznego.

Sukces w cieniu problemów

Mimo problemów z rakietą Starship firma odniosła sukces. Po raz dugi w historii z powodzeniem przeprowadzono lądowanie pierwszego stopnia rakiety Super Heavy, która powróciła w miejsce startu i została złapana w mechaniczne ramiona.

Starship to dwustopniowa megarakieta mierząca 123 m. Jej pierwszy stopień to booster (czyli moduł nośny) Super Heavy napędzany przez 33 silniki metanowo-tlenowe Raptor, a drugi to Starship będący właściwym statkiem kosmicznym i posiadający 6 podobnych silników. W założeniu rakieta ma wynosić największe ładunki na orbitę i znacząco zmniejszyć koszty takiego transportu. Jedna z wersji statku ma również zostać wykorzystana do lądowania na Księżycu w ramach misji Artemis III. 

źr. wPolsce24 za PAP

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.