Świat

Wróg Trumpa został nowym liderem Republikanów. Senatorzy twierdzą, że popiera jego program

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-11-16 132641.webp
Republikańscy senatorzy zapewniają, że jego konflikt z Donaldem Trumpem to już przeszłość (fot. U.S. Senate Photographic Studio \Wikipedia)
Republikanie zdecydowali w środę, że nowym liderem większości w Senacie zostanie John Thune. Polityk miał wcześniej trudne stosunki z Trumpem, ale republikańscy senatorzy zapewniają teraz, że w 100% popiera jego program.

Lider większości w Senacie, obok Spikera Izby, jest uznawany za przywódcę partii rządzącej. Formalnie nie ma zbyt wielu uprawnień, ale w praktyce osoba, która sprawuje ten urząd, ma ogromne wpływy i jest uznawana za jednego z najważniejszych polityków w USA. Od 2015 roku zajmował je senator Mitch McConnell, który stał się liderem mniejszości, gdy Republikanie przegrali wybory w 2020 roku. Magazyn Time trzykrotnie uznał go za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie. 28 lutego 82-letni polityk ogłosił jednak, że nie będzie starał się o kolejną kadencję na tym stanowisku. 

Wygrał przeciwnik Trumpa

13 października Republikanie zorganizowali tajne głosowanie, by wyznaczyć jego następcę. Wzięli w nim udział politycy, którzy od początku przyszłego roku będą senatorami. Zgłosiło się trzech kandydatów. Senator Rick Scott odpadł w pierwszej turze. W drugiej turze były whip – czyli zastępca lidera większości – John Thune pokonał senatora Johna Cornyna i został nowym liderem większości.

Decyzja republikańskich senatorów obudziła obawy zwolenników Trumpa. Thune ma bowiem opinię umiarkowanego Republikanina, a jego dotychczasowe kontakty z Trumpem nie były najłatwiejsze. Prezydent-elekt nazywał go wielokrotnie RINO – Republikaninem tylko z nazwy – i twierdził, że jest mało skutecznym politykiem. Szczególnie wściekł się o to, że Thune twierdził, że wybory w 2020 roku były uczciwe. Thune był tak mocno krytykowany przez Trumpa i jego zwolenników, że rozważał nawet odejście z polityki. Trump chciał również, żeby gubernator Południowej Dakoty Kristi Noem rzuciła mu wyzwanie w wyborach, ale ta odmówiła. Sam Thune też kilkukrotnie krytykował Trumpa i jego politykę, np. wycofanie USA z umowy NAFTA. 

Popiera jego program

Teraz jednak inni republikańscy senatorzy twierdzą, że mimo dawnych niesnasek Thune w pełni popiera program Trumpa. Powiem tylko, że senator Thune powtarzał wielokrotnie podczas tego długiego spotkania, że w 100 % popiera Donalda Trumpa – w 100% popiera jego program – powiedział mediom senator Josh Hawley, który w wyborach popierał Cornyna.

Inni republikańscy senatorzy również twierdzą, że Thune poprze Trumpa. Senator Thune bardzo wspiera prezydenta Trumpa i jego program. I, co ważniejsze, wspiera go także senacka większość – stwierdził senator-elekt Jim Banks. Senator Markwayne Mullin, który jest sojusznikiem zarówno Thune'a, jak i Trumpa, powiedział że zna ich obu osobiście i wie, że nie ma między nimi żadnego konfliktu. Ich relacje zupełnie mnie nie martwią – podkreślił. 

Trump nie miał swojego kandydata

Trump w przeszłości wielokrotnie popierał polityków, z którymi zgadzał się politycznie lub uznawał ich za swoich sojuszników. W wyborach lidera większości nie przekazał jednak nikomu swojego poparcia. Wielu jego sojuszników popierało jednak Scotta i twierdziło, że Thune jest zbyt umiarkowany. Źródła telewizji Fox News – w tym senator, który brał udział w tych wyborach – powiedziały jednak telewizji Fox News, że Trump popierał Thune'a prywatnie. Miał im o tym powiedzieć przewodniczący Narodowego Komitetu Senackiego Republikanów Steve Daines. Jego rzecznik prasowy powiedział jednak, że senator powiedział kolegom jedynie, że Trump lubi Thune'a, a nie, że popiera jego kandydaturę.

Pierwszy test Thune'a nastąpi zaraz na początku kolejnej kadencji. Jednym z pierwszych zadań Trumpa będzie nominowanie swojego nowego gabinetu, a Senat będzie musiał wyrazić zgody na większość z jego nominacji. Trump już teraz wystawił kilku mocno kontrowersyjnych kandydatur, jak chociażby byłą kongresman Demokratów Tulsi Gabbard na stanowisko dyrektora wywiadu, byłego rywala w wyborach i antyszczepionkowego aktywistę Roberta F. Kennediego na sekretarza zdrowia czy kontrowersyjnego kongresmana Matta Gaetza na prokuratora generalnego. Żadna z tych kandydatur nie ma raczej szans na poparcie ze strony Demokratów, a zdobycie poparcia 50 Republikanów też może nie być łatwe. Wiele osób zastanawia się teraz, czy Thune faktycznie ma zamiar mu w tym pomóc.

Wrogowie prezydenta 

Współpraca z senackimi Republikanami jest kluczowa dla Trumpa do realizacji jego ambitnego programu wyborczego. Media informowały jakiś czas temu, że od miesięcy pracują nad odpowiednimi ustawami, które będą chcieli przyjąć w ciągu pierwszych stu dni. Trumpowi nie brak jednak w Senacie wrogów. Jednym z nich jest McConnell, który ujawnił niedawno w książce, że uważał Trumpa za głupca i narcyza. Trump nominował w 2016 roku jego żonę na stanowisko sekretarz transportu, ale to, zamiast poprawić ich stosunki, jeszcze bardziej je pogorszyło, gdyż po zwolnieniu jej zaczął ją ostro krytykować. 

W Senacie zasiadają też senator Lisa Murkowski z Alaski i Susan Collins z Maine. Obie mają raczej lewicowe, jak na Republikanów, poglądy i nie ukrywają, że nie lubią Trumpa. Collins poparła drugi impeachment Trumpa, a prezydent-elekt ostro promował polityków, którzy próbowali pokonać ją w wyborach. Na początku roku zasugerowała też, że przez Trumpa może odejść z partii. Z Collins nie jest aż tak skłócony, ale trudno uznać ich stosunki za przyjacielskie. Collins nie ukrywała, że ani razu nie zagłosowała na Trumpa – w 2016, 2020 i 2024 dopisywała na liście nazwiska innych kandydatów.

źr. wPolsce24 za Fox News, Financial Times

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

NATO powołuje nową formację. To Straż Bałtycka

opublikowano:
1811189_6.webp
NATO powołuje Straż Bałtycką (fot. wPolsce24)
Cel jest jeden. Wzmocnienie bezpieczeństwa na Bałtyku przez użycie fregat, samolotów patrolowych i innych rodzajów uzbrojenia. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapowiedział powołanie Straży Bałtyckiej.
Świat

Filipińczyk o kulisach prawdziwej "afery wizowej": "Nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki"

opublikowano:
1811670_5.webp
(fot. wPolsce24)
- Miałem nadzieję, że uda mi się uzyskać wizę do Polski. Kiedy dowiedziałem się, że nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki, moje marzenia o wyjeździe prysły - mówi nam jeden z wielu poszkodowanych przez prawdziwą "aferę" wizową.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
1816458_6.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?