Świat

Włosi zrywają kontakty z rządem Izraela. Powód: działania i przemoc wobec Palestyńczyków w Strefie Gazy

opublikowano:
mid-epa12144612_2.webp
(fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD)
Dwa włoskie regiony: Emilia- Romania i Apulia zerwały kontakty z rządem Izraela, co wytłumaczyły działaniami i przemocą wobec Palestyńczyków w Strefie Gazy. Szef MSZ, wicepremier Antonio Tajani, odnosząc się do tych decyzji, oświadczył, że politykę zagraniczną prowadzi rząd, a nie regiony.

Gubernator Emilii- Romanii Michele de Pascale ogłosił w sobotę, że region ten zrywa wszelkie relacje instytucjonalne z izraelskim rządem "w obliczu bardzo poważnej przemocy w Strefie Gazy, która w ciężki sposób dotyka ludność cywilną" i "w związku z postępowaniem wszczętym przez Międzynarodowy Trybunał Karny wobec izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu z powodu zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości".

W liście skierowanym do członków władz regionalnych gubernator de Pascale wyjaśnił, że współpraca będzie przerwana tak długo, aż rząd Netanjahu wyrazi woli "położenia kresu trwającej masakrze" i zostanie "przywrócone poszanowanie prawa międzynarodowego".

"Każdy z nas ma obowiązek uczynić wszystko, co w jego mocy, przy pełnym poszanowaniu praw i kompetencji instytucjonalnych, by przyczynić się do zatrzymania przemocy" - stwierdził szef władz Emilii-Romanii.

Region ze stolicą w Bolonii jest zaangażowany od lat w różne projekty współpracy z Izraelem - przypomniały włoskie media.

Decyzję o zerwaniu wszelkich kontaktów z rządem Netanjahu podjęły też władze Apulii - ogłosił gubernator regionu Michele Emiliano. Do pracowników i szefów urzędów we władzach regionalnych wystosował apel o zawieszenie wszystkich form współpracy. Jako powód podał "masakrę Palestyńczyków w Strefie Gazy". Emiliano wyraził zarazem solidarność z "wieloma Izraelczykami i Żydami z całego świata, którzy potępiają rząd Netanjahu".

Odnosząc się do tych decyzji, szef włoskiej dyplomacji, wicepremier Antonio Tajani stwierdził, że to rząd prowadzi politykę zagraniczną, a nie regiony.

Gubernator Emiliano, odpowiadając szefowi MSZ, oświadczył: "Apulia nie jest przeciwko Izraelowi, ale przeciwko rządowi Netanjahu".

wPolsce24 z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.