Świat

Tajemnica "Miss Bomby Atomowej". W końcu udało się ustalić jej tożsamość

opublikowano:
bomb.webp
(fot. X/Federal Government of the United States)
Miss Bomby Atomowej to jedna z najsłynniejszych fotografii z czasów Zimnej Wojny. Teraz historykowi udało się w końcu ustalić kim była modelka, która do niego pozowała.

W 1957 roku władze Las Vegas opublikowały fotografię promocyjną. Przedstawiały młodą kobietę z szerokim uśmiechem i wyciągniętymi w górę rękami, sfotografowaną na tle okolicznej pustyni. Miała na sobie strój kąpielowy w kształcie charakterystycznego grzyba, który powstaje po eksplozji bomby atomowej. 

Atomowa turystyka 

Nevada, w którym to stanie leży Las Vegas, odegrała istotną rolę w rozwoju amerykańskiej broni atomowej. W grudniu 1950 roku prezydent Truman stworzył tam bowiem poligon atomowy Nevada Test Sight (NTS). Wykonano na nim 928 testów atomowych. Z tej liczby równo sto miało miejsce w atmosferze.

NTS leży na tyle blisko Las Vegas, że te eksplozje były z niego doskonale widoczne. Sprawiło to, że do miasta zaczęli zjeżdżać się turyści, którzy chcieli obejrzeć je na żywo. Na okolicznych wzgórzach i dachach hoteli i kasyn organizowano „atomowe przyjęcia”, których ukoronowaniem była obserwacja atomowego grzyba. W 1957 roku władze miasta, chcąc przyciągnąć kolejnych turystów, zleciły wykonanie zdjęcia promocyjnego. To zdjęcie, znane dzisiaj jako Miss Bomby Atomowej, błyskawicznie zdobyło ogromną popularność i stało się elementem amerykańskiej popkultury. 

Kim była tajemnicza modelka? 

Dotychczas jednak niewiele o nim wiedziano. Jedynym znanym faktem było to, że przedstawia główną tancerkę z hotelu Sands – ale nikt nie znał jej tożsamości. Emerytowany naukowiec Robert Friedrichs postanowił ok. roku 2000 ją odkryć. Za kilka lat w Las Vegas miało się otworzyć Atomowe Muzeum, którego był jednym z założycieli, i miał nadzieję, że uda mu się ją zaprosić na jego otwarcie.

To zadanie okazało się jednak trudniejsze niż przypuszczał.

Okazało się bowiem, że nikt nie wie jak nazywała się ta kobieta. W rozmowie z agencją AP Friedrichs przyznał, że ustalenie jej tożsamości stało się dla niego obsesją i spędzał większość swojego czasu na przeglądaniu archiwalnych wydań gazet. Udało mu się odnaleźć fotografa, który je wykonał i obaj szybko się zaprzyjaźnili, ale on też nie znał jej nazwiska. Nie znały go także inne tancerki, które w tym czasie pracowały w tym hotelu. W końcu dowiedział się, że używała pseudonimu scenicznego Lee A. Merlin, ale jej prawdziwa tożsamość pozostawała nadal tajemnicą. 

Wręczono mu nekrolog

Zmieniło się to dopiero zimą zeszłego roku. Friedrichs wygłosił wtedy w muzeum wykład, w którym opowiedział zebranym o swoich poszukiwaniach. Dzień później jeden z jego uczestników wysłał mu nekrolog niejakiej Anny Lee Mahoney. Friedrichs potwierdził, że – po trwającym ćwierć wieku śledztwie – w końcu znalazł Miss Bomby Atomowej.

Mahoney urodziła się w 1927 roku w Nowym Jorku. Tam również nauczyła się baletu. W 1957 roku była główną tancerką w słynnym showroomie Copa w hotelu Sands. Często przesiadywali w nim członkowie tzw. Rat Pack – nieformalnej grupy słynnych aktorów i muzyków, do której należeli m.in. Frank Sinatra, Humphrey Bogart, Judy Garland czy Katharine Hepburn. Często to miejsce odwiedzali też członkowie mafii. Po przejściu na emeryturę Mahoney wyprowadziła się na Hawaje, gdzie wyszła za mąż. Przez 30 lat pracowała jako doradca zdrowia psychicznego, zmarła w 2001 roku na raka.

Jej zdjęcie jest dziś najpopularniejszym zdjęciem w archiwach Las Vegas. 13 czerwca w Atomowym Muzeum będzie miała premierę tymczasowa wystawa, która opowie o jej życiu i o poszukiwaniu jej prawdziwej tożsamości.

źr. wPolsce24 za AP

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.