Watykan szykuje się na konklawe. Zamknięto już Kaplicę Sykstyńską

Kaplica Sykstyńska jest częścią Pałacu Watykańskiego. Wybudował ją papież Sykstus IV w latach 1473-1481, to na jego cześć nosi swoją nazwę. Pierwszą mszę odprawiono w niej 15 sierpnia 1483 roku. Jej najsłynniejszym elementem są freski autorstwa czołowych artystów włoskiego renesansu. Te najsłynniejsze, autorstwa Michała Anioła, zostały zamówione przez papieża Juliusza II.
Pod kluczem
Kaplica Sykstyńska jest jednym z najsłynniejszych zabytków Watykanu. Jeżeli jednak ktoś nie zdążył obejrzeć jej do niedzieli, to przyjdzie mu teraz trochę poczekać. Jak informuje agencja AP, została już bowiem zamknięta dla turystów. Ma to dać czas na przygotowanie jej do konklawe. Zostanie otwarta ponownie po jego zakończeniu.
Jednym z podstawowych zadań będzie zainstalowanie na niej komina. Zostaną do niego podpięte dwa specjalne piece. Kardynałowie biorący udział w konklawe oddają swoje głosy na papierowych kartach. Pierwszego dnia odbędzie się jedno głosowanie, a w kolejnych do czterech – dwa rano i dwa wieczorem. Ich głosy będą palone w tych piecach z dodatkiem substancji chemicznych zmieniających kolor dymu. To właśnie on poinformuje świat o wyniku głosowania – jeśli będzie czarny, to będzie to oznaczało, że żaden z kandydatów nie dostał co najmniej 2/3 głosów, biały dym oznacza, że wybrano papieża.
W ścisłej tajemnicy
Kaplica zostanie także bardzo dokładnie sprawdzona pod kątem podsłuchów i ukrytych kamer. Wybory nowego papieża są objęte ścisłą tajemnicą i nikt poza uczestnikami nie może wiedzieć, co w trakcie konklawe dzieje się wewnątrz kaplicy. Takie sprawdzania będą powtarzane w jego trakcie. Powodem jest to, że od 20 lat biorący w nim udział kardynałowie nie nocują w kaplicy, a w Domu św. Marty, więc w teorii któryś z nich mógłby wnieść do niej podsłuch. W praktyce jest to jednak skrajnie mało prawdopodobne. Kardynał, który złamałby nakaz zachowania tajemnicy, narażałby się bowiem na ekskomunikę.
Na razie nie ujawniono daty rozpoczęcia konklawe. W Watykanie trwa jednak obecnie novemdiales – dziewięciodniowy okres żałoby po śmierci papieża. Oznacza to, że konklawe będzie mogło być zorganizowane najwcześniej 5 maja. Eksperci od Watykanu spodziewają się, że zacznie się między 5 i 10 maja.
źr. wPolsce24 za AP