Świat

W Syrii doszło do pogromów. Ogromna ilość ofiar

opublikowano:
mid-epa11950237.webp
Napastnicy uderzyli w mniejszość Alawitów (fot. PAP/EPA/MOHAMAD DABOUL)
W Syrii od dwóch dni trwają walki z lojalistami Saddama. Doszło też do pogromów mniejszości alawickiej. 

Reżym Assada upadł na początku grudnia zeszłego roku, obalony przez ofensywę sił opozycji, w której główną rolę odegrała islamistyczna organizacja Hajat Tahrir asz-Szam. Zwycięska opozycja obiecywała od początku, że zjednoczy kraj, zrujnowany 14-letnią wojną domową. W czwartek doszło jednak do starć z siłami, które nadal są wierne Assadowi. Nowy rząd Syrii twierdził początkowo, że winne nowej fali przemocy są „indywidualne akcje”. Jak informuje AP, początkiem tej przemocy była próba aresztowania mężczyzny w mieście Jableh na wybrzeżu i zasadzka na przedstawicieli rządu, którzy próbowali jej dokonać.

Odwet na alawitach 

W piątek rozpoczęły się także morderstwa odwetowe. Assad należał do mniejszości alawitów, i z niej rekrutowali się głównie członkowie jego reżymu. W piątek sunnici, którzy stanowią w Syrii większość, zaatakowali szereg wiosek zamieszkiwanych przez Alawitów. Zabijali w nich głównie mężczyzn, na ulicach i podwórkach domów. Wiele ich domów zostało splądrowane i podpalone. Tysiące osób uciekło przed nimi w góry. 

Jednym z miast, którego mieszkańcy ucierpieli najbardziej, było Banijas. Jego mieszkańcy twierdzili, że zwłoki leżały na ulicach, w domach i na dachach, a napastnicy nie pozwalali im ich pogrzebać. 57-letni Ali Sheha, któremu udało się uciec z rodziną na kilka godzin przed początkiem rzezi, powiedział dziennikarzom, że tylko w jego dzielnicy zamordowano co najmniej 20 osób. Wielu świadków twierdzi, że wśród napastników były osoby spoza Syrii.

Około tysiąca ofiar

Odwetowe mordy skończyły się w sobotę rano. Działające w Wielkiej Brytanii Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w walkach i pogromach zginęło co najmniej tysiąc osób, w tym 745 cywili. Tym samym był to jeden z najbardziej krwawych dni od początku wojny domowej.

Państwowa agencja prasowa poinformowała, w oparciu o anonimowe źródło w Ministerstwie Obrony, że siły rządowe odzyskały kontrolę nad większością terytorium na którym trwały walki. Zablokowały też drogi prowadzące na wybrzeże, gdzie miała miejsce większość przemocy, by stopniowo przywrócić stabilność.

Libański poseł Haidar Nasser, który zajmuje jedno z dwóch miejsc przyznanych Alawitom, powiedział agencji AP, że wiele osób w obawie o swoje życie ucieka do Libanu, ale nie wie o ilu uchodźcach dokładnie mowa. Dodał, że inni szukali schronienia w rosyjskiej bazie w Hmeimin. Podkreślił, że po upadku Assada wielu Alawitów zmaga się z prześladowaniami, jak chociażby zwolnienia z pracy, a wielu żołnierzy zabito mimo tego, że nie chcieli walczyć z nowym rządem. 

źr. wPolsce24 za AP

Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.