Świat

On zajmie miejsce obalonego Asada? Poznajcie Muhammada al-Dżaulaniego, wyszkolonego przez Al-Kaidę

opublikowano:
Muhammad_al-Jawlani.webp
Mohammed Al Jolani. Czy to twarz nowego przywódcy Syrii? (Fot. Wikipedia/Departament Stanu USA)
Muhammed Al-Dżaulani  to przywódca islamistycznej grupy Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), która odegrała kluczową rolę w obaleniu reżimu Baszszara al-Asada w Syrii. Abu Muhammad al-Dżaulani jest Syryjczykiem, ale urodził w 1982 roku w Rijadzie, gdy jego ojciec pracował w Arabii Saudyjskiej. Dorastał w zamożnej dzielnicy Damaszku, Al-Mazza, i początkowo nie miał skłonności do radykalizmu religijnego.

Al-Dżaulani  zradykalizował się po atakach z 11 września 2001 roku i wówczas zaczął zbliżać się do dżihadyzmu, a w 2003 roku wyjechał do Iraku, by walczyć u boku islamistów.

W 2011 roku al-Dżaulani otrzymał zadanie od Abu Bakra al-Baghdadiego, późniejszego lidera ISIS, aby stworzyć oddział Al-Kaidy w Syrii. To doprowadziło do powstania Frontu al-Nusra, który był uznawany za syryjski odłam al-Kaidy i otrzymywał wsparcie z jej sieci, w tym finansowanie, broń i szkolenia wojskowe.

W 2016 roku al-Dżaulani ogłosił rozwiązanie Frontu al-Nusra i utworzenie nowej organizacji – Frontu Podboju Lewantu, który później przyjął nazwę Hajat Tahrir asz-Szam (HTS). Zmiana nazwy miała na celu zerwanie formalnych powiązań z Al-Kaidą, a HTS stał się de facto niezależnym ugrupowaniem, skoncentrowanym na obaleniu reżimu Asada i "wyzwoleniu" Syrii. Choć oficjalnie ogłoszono koniec z Al-Kaidą, al-Dżaulani nie porzucił swoich dżihadystycznych ideałów, a ONZ nadal wskazuje na jego powiązania z Al-Kaidą.

W swojej retoryce al-Dżaulani promował ideę "wyzwolenia" Syryjczyków, niezależnie od ich wyznania czy politycznych przekonań. Jednocześnie jego rządy w Idlib, które jest regionem kontrolowanym przez HTS, były obciążone licznymi oskarżeniami o łamanie praw człowieka, mimo oficjalnych deklaracji o braku represji.

Mohammed al-Dżaulani, choć pozostaje postacią kontrowersyjną, jest teraz jednym z kluczowych liderów syryjskich grup dżihadystycznych i odgrywa istotną rolę w kształtowaniu przyszłości Syrii po upadku reżimu Asada. Jego organizacja, HTS, ma duży wpływ w północno-zachodniej Syrii, szczególnie w Idlibie, regionie, który stał się ostatnim dużym bastionem oporu przeciwko rządom Asada. al-Dżaulani w tej chwili wyrasta na człowieka, który ma największe szanse na to, by objąć rządy po obalonym dyktatorze.

źr. wPolsce24 za El Nacional

Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.