Świat

Zabijają kogo chcą, a światu nic do tego. To sprawiedliwość czy okrucieństwo?

opublikowano:
prison-2433740_1280.webp
(Fot. Pixabay)
Kanadyjskie władze potwierdziły, że na początku tego roku w Chinach stracono czterech Kanadyjczyków skazanych za przestępstwa narkotykowe. Jak poinformowała minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly, wszyscy mieli podwójne obywatelstwo, jednak ich tożsamość nie została ujawniona.

Chińska ambasada w Kanadzie skrytykowała reakcję Ottawy, wzywając ją do "zaprzestania nieodpowiedzialnych komentarzy". Egzekucje mogą jeszcze bardziej pogorszyć i tak napięte relacje między oboma krajami.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło w czwartek, że wyroki zostały wykonane "zgodnie z prawem", a ambasada podkreśliła, że w sprawie skazanych istniały "mocne i wystarczające dowody". Pekin zapewnił, że "w pełni zagwarantował prawa i interesy obywateli Kanady", jednocześnie wzywając Ottawę do poszanowania "suwerenności sądowej Chin".

Kanada apelowała o ułaskawienie

Chiny nie uznają podwójnego obywatelstwa i przyjmują twarde stanowisko wobec przestępstw narkotykowych. Choć stosowanie kary śmierci wobec cudzoziemców jest rzadkie, Pekin pozostaje jednym z krajów z najwyższą liczbą egzekucji na świecie – choć dokładne dane pozostają tajemnicą państwową.

Minister Joly ujawniła, że przez wiele miesięcy śledziła sprawę i podejmowała liczne interwencje, także z udziałem byłego premiera Justina Trudeau, aby zapobiec egzekucjom.

Kanada ma już doświadczenie z podobnymi przypadkami. W 2019 roku chiński sąd skazał na śmierć obywatela Kanady Roberta Lloyda Schellenberga za przemyt narkotyków. Jego proces odbił się szerokim echem na świecie i został ostro skrytykowany przez rząd w Ottawie. Schellenberg nie znalazł się jednak wśród czterech osób, które stracono na początku tego roku.

Napięcia w relacjach Pekin–Ottawa

Egzekucje pogłębiają i tak już trudne stosunki między Kanadą a Chinami. Relacje między krajami zaostrzyły się w 2018 roku po zatrzymaniu w Kanadzie Meng Wanzhou, dyrektor chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei, na wniosek Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi Pekin aresztował dwóch Kanadyjczyków, którzy ostatecznie zostali uwolnieni.

W 2023 roku kanadyjskie media ujawniły, na podstawie przecieków z wywiadu, że Chiny miały ingerować w wybory federalne. Pekin stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom, określając je jako "bezpodstawne i oszczercze".

Niedawno doszło do kolejnej eskalacji napięć, gdy Kanada nałożyła cła na chińskie samochody elektryczne, stal i aluminium. W odpowiedzi Pekin wprowadził taryfy odwetowe na niektóre kanadyjskie produkty rolne i spożywcze.

"Nie tylko potępiamy te egzekucje, ale będziemy nadal apelować o łagodniejsze kary dla innych Kanadyjczyków w podobnej sytuacji" – zapewniła minister Joly.

Kanadyjczycy, podobnie jak inni skazańcy w Chinach, którym wymierzono karę śmierci, zostali straceni w wyniku rozstrzelania przez pluton egzekucyjny.

źr. wPolsce24 za BBC.com

Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.