Świat

Zabijają kogo chcą, a światu nic do tego. To sprawiedliwość czy okrucieństwo?

opublikowano:
prison-2433740_1280.webp
Ilu więźniów oczekuje w chińskich celach na karę śmierci? A ilu co roku jest rozstrzeliwanych? To pilnie strzeżone tajemnice państwowe (Fot. Pixabay)
Kanadyjskie władze potwierdziły, że na początku tego roku w Chinach stracono czterech Kanadyjczyków skazanych za przestępstwa narkotykowe. Jak poinformowała minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly, wszyscy mieli podwójne obywatelstwo, jednak ich tożsamość nie została ujawniona.

Chińska ambasada w Kanadzie skrytykowała reakcję Ottawy, wzywając ją do "zaprzestania nieodpowiedzialnych komentarzy". Egzekucje mogą jeszcze bardziej pogorszyć i tak napięte relacje między oboma krajami.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło w czwartek, że wyroki zostały wykonane "zgodnie z prawem", a ambasada podkreśliła, że w sprawie skazanych istniały "mocne i wystarczające dowody". Pekin zapewnił, że "w pełni zagwarantował prawa i interesy obywateli Kanady", jednocześnie wzywając Ottawę do poszanowania "suwerenności sądowej Chin".

Kanada apelowała o ułaskawienie

Chiny nie uznają podwójnego obywatelstwa i przyjmują twarde stanowisko wobec przestępstw narkotykowych. Choć stosowanie kary śmierci wobec cudzoziemców jest rzadkie, Pekin pozostaje jednym z krajów z najwyższą liczbą egzekucji na świecie – choć dokładne dane pozostają tajemnicą państwową.

Minister Joly ujawniła, że przez wiele miesięcy śledziła sprawę i podejmowała liczne interwencje, także z udziałem byłego premiera Justina Trudeau, aby zapobiec egzekucjom.

Kanada ma już doświadczenie z podobnymi przypadkami. W 2019 roku chiński sąd skazał na śmierć obywatela Kanady Roberta Lloyda Schellenberga za przemyt narkotyków. Jego proces odbił się szerokim echem na świecie i został ostro skrytykowany przez rząd w Ottawie. Schellenberg nie znalazł się jednak wśród czterech osób, które stracono na początku tego roku.

Napięcia w relacjach Pekin–Ottawa

Egzekucje pogłębiają i tak już trudne stosunki między Kanadą a Chinami. Relacje między krajami zaostrzyły się w 2018 roku po zatrzymaniu w Kanadzie Meng Wanzhou, dyrektor chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei, na wniosek Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi Pekin aresztował dwóch Kanadyjczyków, którzy ostatecznie zostali uwolnieni.

W 2023 roku kanadyjskie media ujawniły, na podstawie przecieków z wywiadu, że Chiny miały ingerować w wybory federalne. Pekin stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom, określając je jako "bezpodstawne i oszczercze".

Niedawno doszło do kolejnej eskalacji napięć, gdy Kanada nałożyła cła na chińskie samochody elektryczne, stal i aluminium. W odpowiedzi Pekin wprowadził taryfy odwetowe na niektóre kanadyjskie produkty rolne i spożywcze.

"Nie tylko potępiamy te egzekucje, ale będziemy nadal apelować o łagodniejsze kary dla innych Kanadyjczyków w podobnej sytuacji" – zapewniła minister Joly.

Kanadyjczycy, podobnie jak inni skazańcy w Chinach, którym wymierzono karę śmierci, zostali straceni w wyniku rozstrzelania przez pluton egzekucyjny.

źr. wPolsce24 za BBC.com

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.