Zabijają kogo chcą, a światu nic do tego. To sprawiedliwość czy okrucieństwo?

Chińska ambasada w Kanadzie skrytykowała reakcję Ottawy, wzywając ją do "zaprzestania nieodpowiedzialnych komentarzy". Egzekucje mogą jeszcze bardziej pogorszyć i tak napięte relacje między oboma krajami.
Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło w czwartek, że wyroki zostały wykonane "zgodnie z prawem", a ambasada podkreśliła, że w sprawie skazanych istniały "mocne i wystarczające dowody". Pekin zapewnił, że "w pełni zagwarantował prawa i interesy obywateli Kanady", jednocześnie wzywając Ottawę do poszanowania "suwerenności sądowej Chin".
Kanada apelowała o ułaskawienie
Chiny nie uznają podwójnego obywatelstwa i przyjmują twarde stanowisko wobec przestępstw narkotykowych. Choć stosowanie kary śmierci wobec cudzoziemców jest rzadkie, Pekin pozostaje jednym z krajów z najwyższą liczbą egzekucji na świecie – choć dokładne dane pozostają tajemnicą państwową.
Minister Joly ujawniła, że przez wiele miesięcy śledziła sprawę i podejmowała liczne interwencje, także z udziałem byłego premiera Justina Trudeau, aby zapobiec egzekucjom.
Kanada ma już doświadczenie z podobnymi przypadkami. W 2019 roku chiński sąd skazał na śmierć obywatela Kanady Roberta Lloyda Schellenberga za przemyt narkotyków. Jego proces odbił się szerokim echem na świecie i został ostro skrytykowany przez rząd w Ottawie. Schellenberg nie znalazł się jednak wśród czterech osób, które stracono na początku tego roku.
Napięcia w relacjach Pekin–Ottawa
Egzekucje pogłębiają i tak już trudne stosunki między Kanadą a Chinami. Relacje między krajami zaostrzyły się w 2018 roku po zatrzymaniu w Kanadzie Meng Wanzhou, dyrektor chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei, na wniosek Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi Pekin aresztował dwóch Kanadyjczyków, którzy ostatecznie zostali uwolnieni.
W 2023 roku kanadyjskie media ujawniły, na podstawie przecieków z wywiadu, że Chiny miały ingerować w wybory federalne. Pekin stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom, określając je jako "bezpodstawne i oszczercze".
Niedawno doszło do kolejnej eskalacji napięć, gdy Kanada nałożyła cła na chińskie samochody elektryczne, stal i aluminium. W odpowiedzi Pekin wprowadził taryfy odwetowe na niektóre kanadyjskie produkty rolne i spożywcze.
"Nie tylko potępiamy te egzekucje, ale będziemy nadal apelować o łagodniejsze kary dla innych Kanadyjczyków w podobnej sytuacji" – zapewniła minister Joly.
Kanadyjczycy, podobnie jak inni skazańcy w Chinach, którym wymierzono karę śmierci, zostali straceni w wyniku rozstrzelania przez pluton egzekucyjny.
źr. wPolsce24 za BBC.com