Świat

Asma al-Asad: od "Róży Pustyni" do znienawidzonej wspólniczki dyktatora

opublikowano:
Bashar_and_Asmaa_al-Assad_in_Moscow 2024-12-10_09.53.17.webp
Była uwielbiana a skończyła jako znienawidzona wspólniczka dyktatora (Fot. Wikipedia/Ammar Abd Rabbo)
Asma al-Asad, niegdyś uznawana za nowoczesne i charyzmatyczne oblicze Syrii, obecnie pozostaje symbolem upadku reżimu swojego męża, Baszszara al-Asada. Wraz z obaleniem dyktatora 8 grudnia przez koalicję rebeliantów, Asma wraz z rodziną znalazła schronienie w Moskwie, pod opieką Władimira Putina. Jej droga od uwielbianej pierwszej damy do persona non grata jest przykładem politycznego i wizerunkowego upadku.

Asma Fawaz al-Achras urodziła się w londyńskiej dzielnicy Acton w rodzinie anglo-syryjskiej. Jej ojciec był kardiologiem, a matka pracowała w dyplomacji. Asma wykształcenie zdobyła na prestiżowym King’s College, studiując informatykę i literaturę francuską. W 1992 roku poznała młodego lekarza okulistę, Baszszara al-Asada, podczas przyjęcia w syryjskiej ambasadzie w Wielkiej Brytanii.

Na jakiś czas para się rozstała, gdyż Baszszar musiał wrócić do Syrii po śmierci swojego brata, Basila, który był pierwotnie przygotowywany do objęcia władzy po ojcu, Hafizie al-Asadzie. Asma robiła w tym czasie karierę w bankowości, pracując w Deutsche Bank w Londynie i JP Morgan w Nowym Jorku.

Po objęciu władzy przez Baszszara w 2000 roku, para wznowiła kontakty i pobrała się zaledwie sześć miesięcy później. Jako młoda pierwsza dama Asma wprowadziła do syryjskiego pałacu prezydenckiego powiew nowoczesności i stylu, co przyniosło jej porównania do takich ikon dobrego gustu, jak Lady Diana czy Kate Middleton.

"Róża Pustyni" – początkowe zachwyty

Przez pierwsze lata w roli pierwszej damy Asma zdobywała uznanie zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Była opisywana przez magazyny jako nowoczesna, elegancka i zaangażowana w działalność humanitarną. W 2011 roku magazyn Vogue poświęcił jej obszerny, pochlebny artykuł, określając ją mianem „magnetycznej” i „świeżej”.

Bashar_and_Asma_al-Assad
Asma była ikoną stylu i elegancji (Fot. Wikipedia/Ricardo Stuckert/ABr)

Asma kierowała założoną w 2006 roku fundacją Syria Trust for Development, która realizowała projekty wspierające młodzież, kulturę i społeczności wiejskie. Na pierwszy rzut oka wydawała się być symbolem postępu i nadziei na zmianę w Syrii.

Upadek moralny i polityczny

Jednakże w 2012 roku, gdy Baszszar al-Asad brutalnie stłumił narastające protesty społeczne, wizerunek Asmy uległ diametralnej zmianie. Wojna domowa pochłonęła ponad 500 tysięcy ofiar, a Asma stała się symbolem współudziału w represjach reżimu. Jej solidarność z mężem, którą otwarcie demonstrowała, stała się powodem ostrej krytyki.

Media, które wcześniej ją uwielbiały, odwróciły się od niej. Magazyn Vogue usunął poświęcony jej artykuł, a światowa opinia publiczna zaczęła postrzegać ją jako wspólniczkę zbrodni reżimu al-Asadów.

Życie rodzinne i zdrowotne wyzwania

W ciągu 24 lat małżeństwa Asma i Baszszar doczekali się trójki dzieci: Hafeza, Karima i Zeiny. W 2018 roku Asma poinformowała o swoim zwycięstwie nad rakiem piersi, a w maju 2024 roku ogłosiła, że zmaga się z białaczką.

Po upadku Damaszku, Asma i jej rodzina zbiegli do Moskwy, gdzie pozostają pod ochroną rosyjskich władz. Jej lojalność wobec Baszszara sprawiła, że stała się równie nienawidzona jak on, a historia ich rządów jest symbolem moralnego upadku oraz tragedii współczesnej Syrii.

źr. wPolsce24 za "Le Figaro"

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.