Świat

    Asma al-Asad: od "Róży Pustyni" do znienawidzonej wspólniczki dyktatora

    opublikowano:
    Bashar_and_Asmaa_al-Assad_in_Moscow 2024-12-10_09.53.17.webp
    Była uwielbiana a skończyła jako znienawidzona wspólniczka dyktatora (Fot. Wikipedia/Ammar Abd Rabbo)
    Asma al-Asad, niegdyś uznawana za nowoczesne i charyzmatyczne oblicze Syrii, obecnie pozostaje symbolem upadku reżimu swojego męża, Baszszara al-Asada. Wraz z obaleniem dyktatora 8 grudnia przez koalicję rebeliantów, Asma wraz z rodziną znalazła schronienie w Moskwie, pod opieką Władimira Putina. Jej droga od uwielbianej pierwszej damy do persona non grata jest przykładem politycznego i wizerunkowego upadku.

    Asma Fawaz al-Achras urodziła się w londyńskiej dzielnicy Acton w rodzinie anglo-syryjskiej. Jej ojciec był kardiologiem, a matka pracowała w dyplomacji. Asma wykształcenie zdobyła na prestiżowym King’s College, studiując informatykę i literaturę francuską. W 1992 roku poznała młodego lekarza okulistę, Baszszara al-Asada, podczas przyjęcia w syryjskiej ambasadzie w Wielkiej Brytanii.

    Na jakiś czas para się rozstała, gdyż Baszszar musiał wrócić do Syrii po śmierci swojego brata, Basila, który był pierwotnie przygotowywany do objęcia władzy po ojcu, Hafizie al-Asadzie. Asma robiła w tym czasie karierę w bankowości, pracując w Deutsche Bank w Londynie i JP Morgan w Nowym Jorku.

    Po objęciu władzy przez Baszszara w 2000 roku, para wznowiła kontakty i pobrała się zaledwie sześć miesięcy później. Jako młoda pierwsza dama Asma wprowadziła do syryjskiego pałacu prezydenckiego powiew nowoczesności i stylu, co przyniosło jej porównania do takich ikon dobrego gustu, jak Lady Diana czy Kate Middleton.

    "Róża Pustyni" – początkowe zachwyty

    Przez pierwsze lata w roli pierwszej damy Asma zdobywała uznanie zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Była opisywana przez magazyny jako nowoczesna, elegancka i zaangażowana w działalność humanitarną. W 2011 roku magazyn Vogue poświęcił jej obszerny, pochlebny artykuł, określając ją mianem „magnetycznej” i „świeżej”.

    Bashar_and_Asma_al-Assad
    Asma była ikoną stylu i elegancji (Fot. Wikipedia/Ricardo Stuckert/ABr)

    Asma kierowała założoną w 2006 roku fundacją Syria Trust for Development, która realizowała projekty wspierające młodzież, kulturę i społeczności wiejskie. Na pierwszy rzut oka wydawała się być symbolem postępu i nadziei na zmianę w Syrii.

    Upadek moralny i polityczny

    Jednakże w 2012 roku, gdy Baszszar al-Asad brutalnie stłumił narastające protesty społeczne, wizerunek Asmy uległ diametralnej zmianie. Wojna domowa pochłonęła ponad 500 tysięcy ofiar, a Asma stała się symbolem współudziału w represjach reżimu. Jej solidarność z mężem, którą otwarcie demonstrowała, stała się powodem ostrej krytyki.

    Media, które wcześniej ją uwielbiały, odwróciły się od niej. Magazyn Vogue usunął poświęcony jej artykuł, a światowa opinia publiczna zaczęła postrzegać ją jako wspólniczkę zbrodni reżimu al-Asadów.

    Życie rodzinne i zdrowotne wyzwania

    W ciągu 24 lat małżeństwa Asma i Baszszar doczekali się trójki dzieci: Hafeza, Karima i Zeiny. W 2018 roku Asma poinformowała o swoim zwycięstwie nad rakiem piersi, a w maju 2024 roku ogłosiła, że zmaga się z białaczką.

    Po upadku Damaszku, Asma i jej rodzina zbiegli do Moskwy, gdzie pozostają pod ochroną rosyjskich władz. Jej lojalność wobec Baszszara sprawiła, że stała się równie nienawidzona jak on, a historia ich rządów jest symbolem moralnego upadku oraz tragedii współczesnej Syrii.

    źr. wPolsce24 za "Le Figaro"

    Świat

    Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

    opublikowano:
    MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
    W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
    Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
    Świat

    Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

    opublikowano:
    mid-epa12121292 ok.webp
    Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
    Świat

    Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

    opublikowano:
    mid-25625084 ok.webp
    W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
    Świat

    Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

    opublikowano:
    mid-25625087 ok.webp
    Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
    Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
    Świat

    Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

    opublikowano:
    mid-25628186 ok.webp
    Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
    Świat

    Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

    opublikowano:
    Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
    W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.