Świat

Asma al-Asad: od "Róży Pustyni" do znienawidzonej wspólniczki dyktatora

opublikowano:
Bashar_and_Asmaa_al-Assad_in_Moscow 2024-12-10_09.53.17.webp
Była uwielbiana a skończyła jako znienawidzona wspólniczka dyktatora (Fot. Wikipedia/Ammar Abd Rabbo)
Asma al-Asad, niegdyś uznawana za nowoczesne i charyzmatyczne oblicze Syrii, obecnie pozostaje symbolem upadku reżimu swojego męża, Baszszara al-Asada. Wraz z obaleniem dyktatora 8 grudnia przez koalicję rebeliantów, Asma wraz z rodziną znalazła schronienie w Moskwie, pod opieką Władimira Putina. Jej droga od uwielbianej pierwszej damy do persona non grata jest przykładem politycznego i wizerunkowego upadku.

Asma Fawaz al-Achras urodziła się w londyńskiej dzielnicy Acton w rodzinie anglo-syryjskiej. Jej ojciec był kardiologiem, a matka pracowała w dyplomacji. Asma wykształcenie zdobyła na prestiżowym King’s College, studiując informatykę i literaturę francuską. W 1992 roku poznała młodego lekarza okulistę, Baszszara al-Asada, podczas przyjęcia w syryjskiej ambasadzie w Wielkiej Brytanii.

Na jakiś czas para się rozstała, gdyż Baszszar musiał wrócić do Syrii po śmierci swojego brata, Basila, który był pierwotnie przygotowywany do objęcia władzy po ojcu, Hafizie al-Asadzie. Asma robiła w tym czasie karierę w bankowości, pracując w Deutsche Bank w Londynie i JP Morgan w Nowym Jorku.

Po objęciu władzy przez Baszszara w 2000 roku, para wznowiła kontakty i pobrała się zaledwie sześć miesięcy później. Jako młoda pierwsza dama Asma wprowadziła do syryjskiego pałacu prezydenckiego powiew nowoczesności i stylu, co przyniosło jej porównania do takich ikon dobrego gustu, jak Lady Diana czy Kate Middleton.

"Róża Pustyni" – początkowe zachwyty

Przez pierwsze lata w roli pierwszej damy Asma zdobywała uznanie zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Była opisywana przez magazyny jako nowoczesna, elegancka i zaangażowana w działalność humanitarną. W 2011 roku magazyn Vogue poświęcił jej obszerny, pochlebny artykuł, określając ją mianem „magnetycznej” i „świeżej”.

Bashar_and_Asma_al-Assad
Asma była ikoną stylu i elegancji (Fot. Wikipedia/Ricardo Stuckert/ABr)

Asma kierowała założoną w 2006 roku fundacją Syria Trust for Development, która realizowała projekty wspierające młodzież, kulturę i społeczności wiejskie. Na pierwszy rzut oka wydawała się być symbolem postępu i nadziei na zmianę w Syrii.

Upadek moralny i polityczny

Jednakże w 2012 roku, gdy Baszszar al-Asad brutalnie stłumił narastające protesty społeczne, wizerunek Asmy uległ diametralnej zmianie. Wojna domowa pochłonęła ponad 500 tysięcy ofiar, a Asma stała się symbolem współudziału w represjach reżimu. Jej solidarność z mężem, którą otwarcie demonstrowała, stała się powodem ostrej krytyki.

Media, które wcześniej ją uwielbiały, odwróciły się od niej. Magazyn Vogue usunął poświęcony jej artykuł, a światowa opinia publiczna zaczęła postrzegać ją jako wspólniczkę zbrodni reżimu al-Asadów.

Życie rodzinne i zdrowotne wyzwania

W ciągu 24 lat małżeństwa Asma i Baszszar doczekali się trójki dzieci: Hafeza, Karima i Zeiny. W 2018 roku Asma poinformowała o swoim zwycięstwie nad rakiem piersi, a w maju 2024 roku ogłosiła, że zmaga się z białaczką.

Po upadku Damaszku, Asma i jej rodzina zbiegli do Moskwy, gdzie pozostają pod ochroną rosyjskich władz. Jej lojalność wobec Baszszara sprawiła, że stała się równie nienawidzona jak on, a historia ich rządów jest symbolem moralnego upadku oraz tragedii współczesnej Syrii.

źr. wPolsce24 za "Le Figaro"

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Chińscy astronauci wrócili na ziemię. Spędzili w kosmosie pół roku

opublikowano:
mid-epa11700209.webp
Pekin nie ukrywa swoich kosmicznych ambicji (fot. PAP/EPA/XINHUA / LI ZHIPENG)
Chiński program kosmiczny znacząco przyspieszył. Chińczycy chcą do połowy stulecia zostać światowym liderem w podboju kosmosu.
Świat

Izraelscy kibice zaatakowani po meczu w Amsterdamie. Natychmiastowa reakcja Netanjahu

opublikowano:
mid-epa11709346.webp
Izrael wysyła do Amsterdamu samoloty, którymi obywatele będą mogli wrócić do kraju. (fot.PAP/EPA/VLN Nieuws)
62 osoby zostały zatrzymane w związku z atakiem na grupę izraelskich kibiców, którzy dopingowali swoją drużynę na meczu w Amsterdamie. Służby odeskortowały fanów Maccabi Tel Awiw do hotelu, a do sprawy odniósł się już premier Izraela, który przekazał, że samoloty są w drodze do Holandii, skąd mają zabrać m.in. rannych obywateli.
Świat

Orze jak może? Artysta, który tworzy traktorem i pługiem. A za płótno ma pole

opublikowano:
videoframe_14924.webp
Jego dzieła zawsze fascynują, choć portfolio jest... kontrowersyjne. Włoski artysta krajobrazu Dario Gambarin tworzy za pomocą... traktora z podczepionym pługiem. Tym razem wyorał logo Jubileuszowego Roku 2025, jakie wcześniej zaprezentował Watykan.