Asma al-Asad: od "Róży Pustyni" do znienawidzonej wspólniczki dyktatora
Asma Fawaz al-Achras urodziła się w londyńskiej dzielnicy Acton w rodzinie anglo-syryjskiej. Jej ojciec był kardiologiem, a matka pracowała w dyplomacji. Asma wykształcenie zdobyła na prestiżowym King’s College, studiując informatykę i literaturę francuską. W 1992 roku poznała młodego lekarza okulistę, Baszszara al-Asada, podczas przyjęcia w syryjskiej ambasadzie w Wielkiej Brytanii.
Na jakiś czas para się rozstała, gdyż Baszszar musiał wrócić do Syrii po śmierci swojego brata, Basila, który był pierwotnie przygotowywany do objęcia władzy po ojcu, Hafizie al-Asadzie. Asma robiła w tym czasie karierę w bankowości, pracując w Deutsche Bank w Londynie i JP Morgan w Nowym Jorku.
Po objęciu władzy przez Baszszara w 2000 roku, para wznowiła kontakty i pobrała się zaledwie sześć miesięcy później. Jako młoda pierwsza dama Asma wprowadziła do syryjskiego pałacu prezydenckiego powiew nowoczesności i stylu, co przyniosło jej porównania do takich ikon dobrego gustu, jak Lady Diana czy Kate Middleton.
"Róża Pustyni" – początkowe zachwyty
Przez pierwsze lata w roli pierwszej damy Asma zdobywała uznanie zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Była opisywana przez magazyny jako nowoczesna, elegancka i zaangażowana w działalność humanitarną. W 2011 roku magazyn Vogue poświęcił jej obszerny, pochlebny artykuł, określając ją mianem „magnetycznej” i „świeżej”.
Asma kierowała założoną w 2006 roku fundacją Syria Trust for Development, która realizowała projekty wspierające młodzież, kulturę i społeczności wiejskie. Na pierwszy rzut oka wydawała się być symbolem postępu i nadziei na zmianę w Syrii.
Upadek moralny i polityczny
Jednakże w 2012 roku, gdy Baszszar al-Asad brutalnie stłumił narastające protesty społeczne, wizerunek Asmy uległ diametralnej zmianie. Wojna domowa pochłonęła ponad 500 tysięcy ofiar, a Asma stała się symbolem współudziału w represjach reżimu. Jej solidarność z mężem, którą otwarcie demonstrowała, stała się powodem ostrej krytyki.
Media, które wcześniej ją uwielbiały, odwróciły się od niej. Magazyn Vogue usunął poświęcony jej artykuł, a światowa opinia publiczna zaczęła postrzegać ją jako wspólniczkę zbrodni reżimu al-Asadów.
Życie rodzinne i zdrowotne wyzwania
W ciągu 24 lat małżeństwa Asma i Baszszar doczekali się trójki dzieci: Hafeza, Karima i Zeiny. W 2018 roku Asma poinformowała o swoim zwycięstwie nad rakiem piersi, a w maju 2024 roku ogłosiła, że zmaga się z białaczką.
Po upadku Damaszku, Asma i jej rodzina zbiegli do Moskwy, gdzie pozostają pod ochroną rosyjskich władz. Jej lojalność wobec Baszszara sprawiła, że stała się równie nienawidzona jak on, a historia ich rządów jest symbolem moralnego upadku oraz tragedii współczesnej Syrii.
źr. wPolsce24 za "Le Figaro"