Świat

To pierwszy taki przypadek w historii. Ukraińcy zestrzelili śmigłowiec przy pomocy morskiego drona

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-31 120329.webp
Druga maszyna miała zostać uszkodzona (fot. zrzut ekranu z https://x.com/IAPonomarenko)
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) odnotował niecodzienny sukces. Po raz pierwszy w historii udało im się zestrzelić śmigłowiec przy użyciu morskiego drona.

Od początku wojny ukraińskie siły zbrojne szeroko stosują morskie drony w walce z rosyjską Flotą Czarnomorską. Początkowo były to improwizowane konstrukcje budowane w oparciu o skutery wodne, ale wojsko i przemysł zbrojeniowy szybko zaczęły produkcję dedykowanych maszyn. 

Jedną z nich jest dron Magura V5, który Ukraińcy pokazali na targach zbrojeniowych w Stambule w 2023 roku. Ma 5,5 metra długości i waży poniżej tony, z czego 200 kg to ładunek wybuchowy. Rozpędza się do 78 km/h i ma 800 km zasięgu. Ma mniejszy ładunek niż Sea Baby, który został opracowany dla Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), ale jest za to dużo zwrotniejszy. Z tego powodu Magury są używane głównie do atakowania pływających okrętów wroga, a Sea Baby atakują cele stojące w porcie. Te drony zatopiły już kilka rosyjskich jednostek, w tym trzy okręty desantowe, okręt patrolowy Sergiej Kotow, a także korwetę typu Tarantul-III Iwanowiec. 

Rosyjscy piloci mieli niespodziankę

Teraz do tej listy zwycięstw mogą dopisać kolejny cel. Jak informuje portal Militarnyi, Magury z Grupy 13 sił specjalnych HUR wdały się w potyczkę z rosyjską flotą w pobliżu przylądka Tarchanut na Krymie. Rosjanie wysłali przeciwko nim śmigłowce Mi-8. Tym razem czekała ich jednak niespodzianka. Ukraińskie drony były bowiem wyposażone w wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych. Na udostępnionym przez HUR nagraniu widać, jak jedna z rosyjskich maszyn robi unik, strzelając flarami, które miały zakłócić czujniki ciepła w głowicy rakiety. Nic to jednak nie daje i trafiona maszyna rozbija się o fale. HUR poinformował, że drugi śmigłowiec został uszkodzony, ale dał radę wrócić do bazy.

To pierwszy przypadek w historii, kiedy morski dron dał radę zestrzelić śmigłowiec. Ukraińcy już wcześniej używali takich dronów w walce. Są uzbrojone w naprowadzane termicznie pociski R-73, które mają do 30 km zasięgu. Z dostępnych zdjęć wynika, że jedna Magura zabiera dwa poxciski, które są odpalane z zaadoptowanych wyrzutni P-72.

źr. wPolsce24 za Militarnyi

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.