Świat

Trump zdradził jak zakończyć wojnę na Ukrainie. Sięgnie po amerykańską ropę

opublikowano:
mid-epa11847803.webp
Czy jego plan zadziała? (fot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON)
Donald Trump wziął wirtualny udział w Forum Ekonomicznym w Davos. Zdradził na nim, jaki ma pomysł na zakończenie wojny na Ukrainie.

Podczas swojego przemówienia Trump zauważył, że USA ma największe ilości ropy i gazu z wszystkich państw na świecie. Dodał, że zamierzają ich użyć. To nie tylko zmniejszy koszt dosłownie wszystkich towarów i usług, ale zmieni Stany Zjednoczone w produkcyjną potęgę i światową stolicę sztucznej inteligencji i kryptowalut – stwierdził.

OPEC jest współodpowiedzialny za wojnę

Trump oskarżył też państwa OPEC o to, że przez celowe zawyżanie cen ropy na światowych rynkach. Arabia Saudyjska, sześć innych państw OPEC+ i Rosja wstrzymują 2,2 mln baryłek ropy dziennie przed trafieniem na rynek, by jej cena nie spadła. W grudniu zeszłego roku zdecydowały, że będą to robić co najmniej do marca przyszłego roku.

Wysokie ceny ropy są szczególnie istotne dla Rosji, bowiem, mimo sankcji, jej sprzedaż jest nadal głównym środkiem do finansowania agresji na Ukrainę. Trump stwierdził, że zawyżając ceny ropy, państwa OPEC są współodpowiedzialne za wojnę i jej ofiary. Dodał też, że poprosi Arabię Saudyjską i państwa OPEC o to, by obniżyły ceny. Jeśli cena spadnie, to wojna Rosji z Ukrainą skończy się natychmiast – podkreślił. Co ciekawe, po tych słowach cena ropy faktycznie spadła – US crude o 63 centy, do 74,81 $ za baryłkę, a brent o 55 centów, do 78,45 za baryłkę.

Słowa Trumpa wpisują się w jego strategię rozwoju gospodarczego USA. Już w trakcie kampanii twierdził, że USA nie wykorzystują potencjału swoich złóż z powodów politycznych, jak rzekoma walka z globalnym ociepleniem. Obiecywał też, że za jego rządów ich wydobycie wzrośnie tak, że USA nie tylko staną się samowystarczalne energetycznie, ale będą mogły też eksportować surowce w rozsądnych cenach.

źr. wPolsce24 za NBC

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Pierwsze decyzje nowego prezydenta. Zebraliśmy najważniejsze deklaracje Donalda Trumpa

opublikowano:
mid-epa11840194.webp
Donald Trump zapowiedział podjęcie pierwszych decyzji. (fot.PAP/EPA/Greg Nash)
Donald Trump chwilę po swoim zaprzysiężeniu na prezydenta USA wygłosił inauguracyjne przemówienie, w którym zapowiedział podjęcie pierwszych decyzji. Wśród deklaracji znalazła się m.in. polityka migracyjna, energetyka oraz handel zagraniczny.
Polska

Jacek Sasin: Tusk miał rację, jeden Donald wystarczy

opublikowano:
videoframe_245189.webp
Pierwsze decyzje Donalda Trumpa wyraźnie pokazują, że będzie on realizował politykę tożsamą z tym, co robiła w czasie swoich rządów w Polsce Zjednoczona Prawica - przekonywał były wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w porannej rozmowie z red. Dorotą Łosiewicz na antenie wPolsce24.
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Tak Ameryka świętowała zaprzysiężenie Donalda Trumpa

opublikowano:
impreza_potrumpie.webp
Amerykanie świętowali zaprzysiężenie Trumpa (fot. wPolsce24)
Trzy oficjalne bale i feta do białego rana na ulicach Waszyngtonu. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych świętowali objęcie władzy przez Donalda Trumpa.
Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.