Świat

Trump wygrał wojnę handlową z Kanadą. Wzmocni ochronę swojej granicy

opublikowano:
mid-epa11871429.webp
Dostał co chciał (fot. PAP/EPA/Al Drago / POOL)
Wygląda na to, że Donald Trump wygrał wojnę handlową zanim zdążyła się na dobre zacząć. Po Meksyku także Kanada obiecała, że wzmocni ochronę granicy.

Trump oskarżył rządy Meksyku i Kanady o to, że nie dbają w wystarczającym stopniu o to, by przez ich granice nie płynęły do USA narkotyki – zwłaszcza fentanyl, syntetyczny narkotyk 50 razy mocniejszy od heroiny – i nielegalni imigranci. Zagroził, że wprowadzi cła w wysokości 25% na towary z tych państw – i wprowadził swoją groźbę w życie. 

Kolejne państwo zgodziło się na ustępstwa 

Jak informowaliśmy wcześniej, Meksyk ugiął się jako pierwszy. Po rozmowie telefonicznej z Trumpem, prezydent Claudia Sheinbaum poinformowała, że wyśle 10 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej do pilnowania granicy, a w zamian Trump wstrzyma wejście w życie ceł na 30 dni. Oba państwa negocjują teraz także nową umowę, która rozwiąże ten problem na stałe.

Teraz ugięła się także Kanada. Po rozmowach telefonicznych z Trumpem, odchodzący premier Justin Trudeau poinformował, że udało im się dojść do tymczasowego porozumienia. Potwierdził to także Trump. Obaj politycy uznali to za zwycięstwo.

Kanada wzmocni ochronę granicy

W ramach tego porozumienia Kanada wprowadzi plan ochrony granicy, który będzie ją kosztował 1,3 mld dolarów. W jego ramach do pilnowania granicy przed przemytem fentanylu zostanie oddelegowanych 10 tys. dodatkowego personelu. Kanada wyznaczy też „cara od fentanylu”, czyli specjalnego urzędnika, którego zadaniem będzie walka z przemytem tej substancji. Stworzy także wspólną „grupę uderzeniową” z USA, która zajmie się walką z przestępczością, przemytem narkotyków i praniem brudnych pieniędzy. Kanada zwiększy też współpracę z amerykańskimi służbami i wyśle drony i śmigłowce do pilnowania granicy.

Znaczna część tego planu została zapowiedziana przez Trudeau już w grudniu, ale pytaniem pozostaje to, kiedy i czy w ogóle by go wprowadził, gdyby nie groźba Trumpa. Andrew Furey, premier Nowej Fundlandii i Labradoru, powiedział, że 30 dni przerwy na cła przyniosło ulgę, ale ostrzegł Kanadyjczyków, że wojna handlowa wciąż jest możliwa. Powiedział BBC, że liczy na to, że kanadyjska dyplomacja rozwiąże ten problem, ale ostrzegł, że Trump może zachować się chaotycznie. Jego zdaniem Kanadyjczycy są zdziwieni tym atakiem.

 Doug Ford, premier Ontario również przyznał, że ta pauza to dobra wiadomość, ale on także jest przekonany, że zagrożenie nie minęło, a Trump znowu użyje groźby ceł, by dostać co chce.

źr. wPolsce24 za BBC

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
1816458_6.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?
Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.