Świat

Szybko poszło. Meksyk ugiął się przed groźbą Trumpa

opublikowano:
GN_Mexico.webp
Meksyk wyśle żołnierzy do zabezpieczenia granicy (fot. Gobierno de México\Wikipedia)
Meksyk bardzo szybko ugiął się przed Donaldem Trumpem. Prezydent Claudia Sheinbaum poinformowała w poniedziałek, że wyśle wojsko do pilnowania granicy – co było jednym z najważniejszych żądań Trumpa.

Donald Trump od dawna krytykował rządy Meksyku o to, że nie robią wystarczająco wiele, by powstrzymać napływ do USA narkotyków i nielegalnych imigrantów. Jakiś czas temu zagroził, że jeśli nie zmienią swojej polityki, to obłoży towary z Meksyku cłem w wysokości 25%. Po powrocie do Białego Domu spełnił swoją groźbę. 

Wyślą żołnierzy na granicę 

Meksyk nie próbował nawet walczyć. W poniedziałek rano - ok. 12 godzin przed tym, nim zaczęło obowiązywać nowe cło - Sheinbaum poinformowała w mediach społecznościowych, że odbyła rozmowę z Trumpem. Jej rząd zgodził się, że pomoże w zabezpieczeniu granicy przed przemytem narkotyków i nielegalnych imigrantów do USA.

W ramach porozumienia Meksyk wyśle na granicę z USA 10 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej. Utworzona w 2019 roku Gwardia Narodowa jest mniej więcej odpowiednikiem żandarmerii wojskowej. Jej głównym zadaniem jest walka z przestępczością, w tym z nielegalną imigracją. W zamian za wysłanie ich na granicę Trump wstrzyma na miesiąc cło na meksykańskie produkty. Zadba także, by do Meksyku nie trafiała z USA nielegalna broń palna.

Sheinbaum poinformowała także, że USA i Meksyk rozpoczęły szersze rozmowy o handlu i bezpieczeństwie. Prezydent Trump w swoim wpisie na portalu Truth Social potwierdził, że odbył z nią rozmowę telefoniczną i stwierdził, że była bardzo przyjacielska. Dodał, że negocjacje z Meksykiem poprowadzą sekretarze stanu, skarbu i handlu. Stwierdził, że nie może doczekać się udziału w tych negocjacjach, których efektem ma być umowa między oboma państwami.

źr. wPolsce24 za Fox News 

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Pierwsze decyzje nowego prezydenta. Zebraliśmy najważniejsze deklaracje Donalda Trumpa

opublikowano:
mid-epa11840194.webp
Donald Trump zapowiedział podjęcie pierwszych decyzji. (fot.PAP/EPA/Greg Nash)
Donald Trump chwilę po swoim zaprzysiężeniu na prezydenta USA wygłosił inauguracyjne przemówienie, w którym zapowiedział podjęcie pierwszych decyzji. Wśród deklaracji znalazła się m.in. polityka migracyjna, energetyka oraz handel zagraniczny.
Polska

Jacek Sasin: Tusk miał rację, jeden Donald wystarczy

opublikowano:
videoframe_245189.webp
Pierwsze decyzje Donalda Trumpa wyraźnie pokazują, że będzie on realizował politykę tożsamą z tym, co robiła w czasie swoich rządów w Polsce Zjednoczona Prawica - przekonywał były wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w porannej rozmowie z red. Dorotą Łosiewicz na antenie wPolsce24.
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Tak Ameryka świętowała zaprzysiężenie Donalda Trumpa

opublikowano:
impreza_potrumpie.webp
Amerykanie świętowali zaprzysiężenie Trumpa (fot. wPolsce24)
Trzy oficjalne bale i feta do białego rana na ulicach Waszyngtonu. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych świętowali objęcie władzy przez Donalda Trumpa.
Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.